wtv.pl > Gospodarka > Emerytury będą wyższe. To efekt wyższej śmiertelności Polaków po pandemii
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:04

Emerytury będą wyższe. To efekt wyższej śmiertelności Polaków po pandemii

emerytura po pandemii
Marek BAZAK/East News

Jednym ze skutków pandemii jest spadek przewidywanej długości życia Polek i Polaków. Potwierdzają to dane GUS. Zjawisko ma też swoje pozytywne skutki, w tym wyższe emerytury dla części seniorów.

Świadczenia osób, które przejdą na emeryturę w roku 2021, będą wyższe niż grupy, która zakończyła pracę zawodową przed rokiem.

W rozmowie z Interią rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wskazał, że w przypadku 65-letniego mężczyzny, który zgromadził kapitał około 450 tys. zł, emerytura może być wyższa o około 6,5 procent, a zatem kilkadziesiąt złotych.

Powód? Epidemia koronawirusa.

Wzrost śmiertelności po pandemii. ZUS przewiduje wyższe emerytury

Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że po pandemii odnotowano wyraźny wzrost śmiertelności Polek i Polaków. – W samym listopadzie było ich niemalże dwa razy więcej – przekazała cytowana przez serwis rzeczniczka GUS Karolina Banaszek.

W roku 2020 zmarło niemal 70 tysięcy więcej osób niż rok wcześniej. Według szacunków przeciętne życie kobiet skróciło się o rok. W przypadku mężczyzn – około półtora roku.

Warto przypomnieć, że ZUS ustala wysokość emerytur właśnie w oparciu o dane GUS. Wzrost śmiertelności przełoży się tym samym na wyższe świadczenia części seniorów.

Korzystniejszy przelicznik dotyczy jednak tylko tych, którzy na emeryturę przejdą teraz. Nowe tablice dotyczące długości życia obowiązywać będą do końca marca 2022 roku.

Trzeba pójść do ZUS-u

Portal wskazuje, że przeliczniki będą korzystniejsze również w przypadku osób, które przeszły na emeryturę przed rokiem, ale zdecydowały się nadal dorabiać, jak również tych, którzy mogli przejść na emeryturę przed rokiem, ale zdecydowali się na dalszą pracę.

We wspomnianych sytuacjach konieczne jest jednak zgłoszenie się do ZUS-u i poproszenie o przeliczenie wartości świadczenia.

Po wygaśnięciu pandemii spodziewane są bardziej optymistyczne tablice pod kątem dalszego trwania życia. Rzecz przełoży się jednak na odpowiednio niższe emerytury.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: interia.pl, wtv.pl

Tagi: Emerytura ZUS
Powiązane