wtv.pl
bunt w tvp

Jakub Kaminski/East News

Bunt związkowców w TVP. Mówią, że chcą "pomóc Panu Premierowi"

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

O możliwych nieprawidłowościach wewnątrz TVP poinformował związek zawodowy Związkowa Alternatywa. Do ZUS-u wpłynęła skarga dotycząca zatrudniania pracowników na tzw. umowach śmieciowych. Proceder ma trwać od lat, a związek domaga się kontroli Zakładu. Telewizja Polska zaprzecza doniesieniom.

17 maja związek zawodowy Związkowa Alternatywa poinformował o złożeniu skargi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie umów śmieciowych w TVP.

Według informacji zarządzanego przez Piotra Szumlewicza związku Telewizja Polska od lat kontynuuje proceder unikania płacenia składek dzięki podpisywaniu z pracownikami umów cywilnoprawnych.

Śmieciówki w TVP?

Zdaniem Związkowej Alternatywy proponowanie pracownikom tzw. śmieciówek w celach oszczędnościowych jest sprzeczne z Kodeksem pracy.

W piśmie skierowanym do ZUS-u podkreślono, że mimo łamania przepisów TVP od lat kontynuuje prowadzone działania, a nawet rozszerza ich zakres.

Charles Grodin nie żyje

Nie żyje Charles Grodin. Aktor zdobył popularność dzięki serii filmów "Beethoven"

CZYTAJ DALEJ

Szumlewicz domaga się, by Zakład skontrolował praktyki prowadzone przez Telewizję Polską oraz by w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości umowy śmieciowe zostały zamienione na umowy o pracę. Publiczny nadawca miałby ponadto zostać zobowiązany do uiszczenia zaległych składek, przysługujących z jej tytułu.

Cytowany przez wirtualnemedia.pl lider Alternatywy podkreślił, że publiczne media ochoczo chwalą Polski Ład, nowy program PiS-u, w którym jednym z założeń jest właśnie likwidacja śmieciówek.

Podkreślono, że złożenie wniosku do ZUS jest próbą pomocy premierowi Morawieckiemu w przeprowadzeniu wspomnianej zmiany.

TVP dementuje

W komunikacie przesłanym do redakcji wspomnianego portalu TVP zdementowało zarzuty związku. Według Centrum Informacji Telewizji Polskiej wszystkie umowy z pracownikami spółki zawierane są na podstawie obowiązujących przepisów.

W oświadczeniu zwrócono uwagę, że praca w mediach często wiąże się z działaniami autorskimi, których specyficzny charakter motywuje zawarcie umów cywilnoprawnych.

Dodano, że podobne praktyki są częstym zjawiskiem na rynku medialnym, a zrozumienie sprawy jest trudne, jeśli nie jest się osobą znającą jego specyfikę.

Podkreślono, że TVP podlega częstym kontrolom, w tym sprawdzaniu ze strony NIK.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualnemedia.pl | za.org.pl