wtv.pl > Gospodarka > Rząd przygotowuje zmiany w programie 500 plus. Władza chce zaoszczędzić na procesie przyznawania świadczeń
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:05

Rząd przygotowuje zmiany w programie 500 plus. Władza chce zaoszczędzić na procesie przyznawania świadczeń

Zmiany w 500+
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Idą zmiany w procesie przyznawania świadczenia 500+. 31 sierpnia rząd pochyli się nad projektem ustawy, który zakłada wprowadzenie ujednoliceń w obsłudze programu - zarówno składania wniosków, jak i wydawania funduszy.

Zmiany przypominać będą te, które wprowadzone zostały już wcześniej w programie szkolnej wyprawki, 300+.

Nowe zasady przyznawania 500+

Już we wtorek rząd pochyli się nad nowelizacją ustawy dotyczącej programu Rodzina 500+. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przedstawiła szereg zmian, które wprowadzony ma zostać w procesie przyznawania świadczenia.

W komunikacie czytamy o "ogromnej skali programu oraz ponoszonych na niego nakładach finansowych", które mają zostać ograniczone dzięki zredukowaniu kosztów obsługi.

Co to oznacza w praktyce? 500+ tylko w internecie i tylko w ZUS-ie. Po pierwsze - wnioski będą mogły być składane jedynie w sposób elektroniczny.

Świadczenie nie będzie mogło być już wypłacane gotówką, a jedynie bezpośrednio na konto podane we wniosku.

ZUS przejmuje proces obsługi

Po drugie - cały proces obsługi i wypłacania funduszy z programu Rodzina 500+ trafia pod skrzydła Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak twierdzi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, instytucja dysponuje "odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi", które efektywnie i szybko będą w stanie obsłużyć program.

Przeniesienie wniosków wyłącznie do internetu ma również, według rządu, posłużyć ograniczeniu zagrożenia zakażeniem koronawirusem, który przenosić może się na papierowych dokumentach i pieniądzach.

Jak zakłada KPRM, przenosząc obsługę do internetu i ZUS-u, skarb państwa ma zaoszczędzić w przeciągu 10 lat ok 3,1 mld zł.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wp.pl, wtv.pl Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tagi: 500 plus ZUS
Powiązane