wtv.pl
Rząd zatwierdził rewolucję dotyczącą emerytur Polek i Polaków. Zdecydowano o likwidacji OFE, w których obywatele zgromadzili 148 mld zł.

Jakub Kaminski/East News

Ruszyła wielka reforma emerytalna. Przyjęto projekt ws. przeniesienia środków z OFE na IKE

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Rząd zatwierdził rewolucję dotyczącą emerytur Polek i Polaków. Zdecydowano o likwidacji OFE, w których zgromadzono 148 mld zł. W efekcie, uśredniając, Skarb Państwa zasili około 1,5 tys. zł od każdego z obywateli.

  • Zatwierdzona przez rządzących rewolucja emerytalna ruszy już 1 czerwca

  • Obywatele staną przed wyborem przeniesienia środków z OFE do IKE bądź ZUS. Obie opcje wiążą się jednak z pewnymi stratami

  • Zdaniem posłów opozycji proponowane przez rząd rozwiązanie to żaden wybór

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął projekt ustawy, która zakłada ostateczną likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Przeniesienie środków na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) rozpocznie się 1 czerwca 2021 roku.

Według planów reforma powinna zakończyć się na początku 2022 roku, wskazuje portal money.pl.

Emerytura. Rząd likwiduje OFE

Wspomniany serwis zwraca uwagę, że według pierwotnych założeń rewolucja emerytalna miała ruszyć w połowie 2020 roku. Plany zmieniła jednak epidemia koronawirusa. Termin przełożony na początek 2021 roku ostatecznie przesunięto na czerwiec.

W OFE swe oszczędności zgromadziło 15,5 mln osób. Według oficjalnych danych uzbierana na funduszach kwota wynosi łącznie 148 mld zł.

W praktyce reforma pozwoli państwu na uzyskanie dodatkowych funduszy. Transfer środków z OFE do IKE oznacza bowiem konieczność poniesienia tzw. opłaty przekształceniowej wynoszącej 15 proc. od kwoty zebranej w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Pieniądze zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, wskazuje money.pl.

Rząd mówi o prawie do decyzji. Opozycja: „Nie ma tu dobrego wyboru”

Według Centrum Informacyjnego Rządu rozwiązanie „daje realne prawo wyboru emerytury opartej na dwóch filarach i gwarantuje prywatny charakter oszczędności na IKE, które będą podlegały dziedziczeniu”.

Według projektu każdy z obywateli dostanie prawo wyboru dotyczące dalszych losów zgromadzonych środków. Wspomniany transfer na Indywidualne Konta Emerytalne wiąże się jednak z utratą 15 proc. funduszy. Drugim rozwiązaniem jest przekazanie pieniędzy na podstawowe konto w ZUS. Wówczas traci się jednak prawo do ich dziedziczenia.

Według posłów opozycji w praktyce Polki i Polków postawiono między młotem a kowadłem. Posłanka PO Izabela Leszczyna oceniła, że „i tak się traci, i tak się traci, nie ma tu dobrego wyboru”.

Środki uzbierane w OFE to średnio około 9,5 tys. zł. W efekcie Skarb Państwa zasilić może zatem około 1,5 tys. zł od każdej z osób, która zgromadziła fundusze w Otwartych Funduszach Emerytalnych. W zależności od wyborów obywateli do kasy wpłynąć może od 11 do 22 mld zł, wskazuje money.pl

Wobec przyjęcia przez Radę ministrów projektu ws. przeniesienia środków z OFE obywatele otrzymają 2 miesiące na złożenie wniosku o przeniesienie pieniędzy do ZUS-u (od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku).

źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Wpadka „Wiadomości” TVP. Na jednym pasku pomylono się aż trzykrotnie

  • „Byczy Burger” w Toruniu wywiesił szyld. Nie obsługują policjantów i ich rodzin

  • Wjechała autem w stację paliw. W końcu odkryto, co tak naprawdę ją do tego skłoniło

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >

Gospodarka

Polscy lekarze dostali zaledwie 19 zł podwyżki

Czytaj więcej >