wtv.pl
Do emerytów trafi niedługo list od ZUS

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS już za chwilę wyśle ważne pismo. Lepiej go nie przegapić

23 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W najbliższym czasie ZUS rozpocznie wysyłanie listów do emerytów i rencistów z całego kraju. Wiadomo, jakie informacje instytucja chce przekazać swoim świadczeniobiorcom. Listy dostarczane przez Pocztę Polską będą zawierać ważna wiado

  • ZUS rozpocznie niedługo rozsyłanie do emerytów i rencistów listów

  • Akcja rozpocznie się w związku z końcem roku podatkowego

  • Odbiorcy listów z ZUS-u dowiedzą się więcej na temat swoich deklaracji podatkowych

  • W listach zamieszczono PIT-40A, czy PIT-11A

Emeryci i renciści już niedługo odbiorą zaadresowany na swoje nazwisko list wysłany przez ZUS. Instytucja rozpocznie coroczne informowanie swoich świadczeniobiorców o należnych podatkach.

Widząc w swojej skrzynce pocztowej pismo opatrzone logiem ZUS z charakterystycznymi zielonymi elementami, nie należy być zdziwionych. Warto jak najszybciej zapoznać się z tym, co przekazuje instytucja odpowiedzialna za wypłatę emerytur i rent.

Emeryci: ZUS wyśle do was listy w związku z podatkami

Nadszedł czas, gdy ZUS zacznie masowo wysyłać listy zaadresowane do wszystkich emerytów i rencistów. Tematem pisma będą podatki, a właściwie druki PIT. Znajdując w skrzynce dokument, warto natychmiast zapoznać się z jego treścią, gdyż istnieje ryzyko, iż konieczne jest dokonanie wpłaty w związku ze zbyt małą ilością kwoty składek pokrywającej podatek.

Szczególną uwagę na otrzymane pismo powinni zwrócić wszyscy, którzy w swoich skrzynkach pocztowych znajdą PIT-40A. Otrzymają go wszyscy ci, którzy po sprawdzeniu przez ZUS kwestii podatkowej muszą uregulować kwestie finansowe względem państwa.

PIT-40A trafi do osób, których suma zaliczek pobranych na rzecz skarbu państwa nie pokrywa się z kwotą podatku należną państwu. Osoby takie będą zmuszone na dopłacenie brakującej części.

Nie tylko osoby mające na swoim koncie niedobór pieniędzy otrzymają list od ZUS-u. Zdecydowanie milszą niespodziankę otrzymają emeryci podatnicy, których suma składek przekracza kwotę należną państwu.

Niektórzy emeryci i renciści otrzymają zwrot pieniędzy od państwa

Deklaracje podatkowe za rok 2020 rozsyłane przez ZUS uszczęśliwią tych emerytów, którzy przez cały rok podatkowy zapłacili na rzecz swoich podatków więcej, niż wymaga od nich państwo. Ci świadczeniobiorcy otrzymają PIT-11A.

Trzeba zaznaczyć, że ZUS nie będzie rozliczać świadczeniobiorców pobierających emerytury i renty. Do maksymalnie 45 dni urząd skarbowy przekaże wskazanemu podatnikowi różnice wynikającą z nadpłaty.

Wszyscy, którzy nie mogą pochwalić się dodatkowymi dochodami, nie są zobowiązani do składania zeznania PIT-37, czy PIT-36. Emeryci i renciści powinni wiedzieć o jeszcze jednym z przysługującym im prawu.

Emeryci również mogą przekazywać 1% swoich podatków

1% podatku każdy z emerytów i rencistów może przekazywać na OPP, czyli Organizację Pożytku Publicznego. W przypadku, gdy ich zeszłoroczny wybór jest taki sam, niczego nie muszą zmieniać i 1% zostanie automatycznie przekazany na poprzednio wskazaną organizację.

PIT-11 otrzymają od ZUS-u m.in. ci, który otrzymywali w ubiegłym roku podatkowym świadczenia na podstawie wyroku sądu, czy zasądzonej kwocie alimentów przewyższającej 700 złotych

Źródło: Fakt

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • ZUS już za chwilę wysyła ważne pismo. Lepiej go nie przegapić

  • Na Krupówkach otwarto restaurację, nie zważając na obostrzenia. Wielka kolejka przed lokalem

  • Czy TVP Info posłucha papieża? Franciszek w mocnych słowach o manipulacji i mediach

Podobne artykuły

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >

Gospodarka

Polscy lekarze dostali zaledwie 19 zł podwyżki

Czytaj więcej >

Gospodarka

Decyzja UOKiK. MBank musi oddać pieniądze klientom

Czytaj więcej >