wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Opłata, którą musi ponosić każdy, pójdzie w górę. Nie będzie wyjątków, większe pieniądze trafią do ZUS

30 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Znana wszystkim przedsiębiorcom składka ZUS znów pójdzie w górę. Zmiany nie będą szokujące i z pewnością nie dotkną gwałtownie po kieszeni, ale podobnie jak w poprzednich latach, będą odczuwalne. Wyliczono dokładnie, ile będą wynosiły

Wiadomo, jak będą one wyglądały względem lat poprzednich oraz konkretnych sum.

Eksperci są zgodni. Składki ZUS pójdą w górę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, jakie zmiany w składkach czekają nas od przyszłego roku. Eksperci natychmiast podliczyli ich nowe wartości. Portal TVN24 podał, jak będą wyglądały składki dla średniej pensji miesięcznej wynoszącej 5259 zł.

- Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest zadeklarowana kwota, nie niższa niż 3155,40 zł (60 proc. prognozowanego średniej miesięcznej pensji) - napisał ZUS na swojej stronie. 

Wiadomo również, jak będzie się to rozkładało dla konkretnych części składki - 615,93 zł na ubezpieczenie emerytalne, 252,43 zł na rentowe i 77,31 zł na chorobowe.

Jak podał Łukasz Kozłowski, ekonomista z Federacji Przedsiębiorców Polskich, pozostałe części składki będą wynosiły 52,70 zł na wypadkową i 77,31 zł na Fundusz Pracy. Wynosi to 1075,68 zł składek obowiązkowych. Oznacza to, że zwiększą się one o 6,54 zł wyższe od stawek dotychczasowych

Do tego dochodzi jednak również ubezpieczenie zdrowotne, które należy do całkowicie innej kategorii. 

Ubezpieczenie zdrowotne - spora część składki

- Podstawa wymiaru tej składki to 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2020 r. - a wysokość składki nie może być niższa niż 9 proc. podstawy - napisano na stronie TVN24.pl. 

Tego, ile dokładnie wyniesie ta składka będzie jasne w drugiej połowie stycznia, kiedy to Główny Urząd Statystyczny postanowi opublikować dane dotyczące pensji z IV kwartału 2020 roku. 

Jak utrzymuje Kozłowski, według jego wyliczeń będzie ona wynosiła 371,40 zł

- Wówczas pełna składka podstawowa z działalności wyniesie w przyszłym roku 1447,08 zł miesięcznie (obecnie 1431,48 zł - przyp. red,). Będzie więc tylko o 15,60 zł wyższa niż w tym roku. To niewiele, biorąc pod uwagę poprzedni wzrost składek (w 2020 r. w porównaniu z rokiem 2019 - przyp. red.) o przeszło 114 zł - skomentował w rozmowie z TVN24.pl. 

Taki stan dotyczy jedynie przedsiębiorców, którzy prowadzą już działalność gospodarczą od dłuższego czasu - początkujący mogą skorzystać z półrocznej ulgi, dzięki której płacić muszą jedynie składkę zdrowotną. 

źródło: [tvn24.pl]

Tagi:

ZUS

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

UOKiK będzie sprawdzał konta gwiazd na Instagramie, chodzi o reklamy

Gospodarka

UOKiK będzie sprawdzał uczciwość influencerów w kwestii reklam w mediach społecznościowych

Czytaj więcej >
UOKiK: blisko 40 proc. przebadanych ubranek dla dzieci zakwestionowane przez Inspekcję Handlową

Gospodarka

UOKiK i Inspekcja Handlowa sprawdziły skład ubranek dla dzieci. "Skład rzeczywisty a deklarowany różni się w przypadku prawie 40 proc. badanych produktów"

Czytaj więcej >
GUS: w ciągu roku ceny żywności i napojów alkoholowych wzrosły o 5,8 proc.

Gospodarka

GUS: w rok wzrost cen jedzenia i alkoholu o blisko 6 proc.

Czytaj więcej >
Sejm

Gospodarka

"12 tys. plus" powoli staje się faktem. Posłowie większością głosów zadecydowali o zatwierdzeniu nowego programu socjalnego

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Gospodarka

Andrzej Duda podpisał ustawę. Sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić klientowi płatności gotówką

Czytaj więcej >
Piqsels/Patty - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Mięsożercy ucierpią przez nowe unijne przepisy? Niektóre produkty podrożeją

Czytaj więcej >