wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Opłata, którą musi ponosić każdy, pójdzie w górę. Nie będzie wyjątków, większe pieniądze trafią do ZUS

30 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Znana wszystkim przedsiębiorcom składka ZUS znów pójdzie w górę. Zmiany nie będą szokujące i z pewnością nie dotkną gwałtownie po kieszeni, ale podobnie jak w poprzednich latach, będą odczuwalne. Wyliczono dokładnie, ile będą wynosiły

Wiadomo, jak będą one wyglądały względem lat poprzednich oraz konkretnych sum.

Eksperci są zgodni. Składki ZUS pójdą w górę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, jakie zmiany w składkach czekają nas od przyszłego roku. Eksperci natychmiast podliczyli ich nowe wartości. Portal TVN24 podał, jak będą wyglądały składki dla średniej pensji miesięcznej wynoszącej 5259 zł.

- Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest zadeklarowana kwota, nie niższa niż 3155,40 zł (60 proc. prognozowanego średniej miesięcznej pensji) - napisał ZUS na swojej stronie. 

Wiadomo również, jak będzie się to rozkładało dla konkretnych części składki - 615,93 zł na ubezpieczenie emerytalne, 252,43 zł na rentowe i 77,31 zł na chorobowe.

Jak podał Łukasz Kozłowski, ekonomista z Federacji Przedsiębiorców Polskich, pozostałe części składki będą wynosiły 52,70 zł na wypadkową i 77,31 zł na Fundusz Pracy. Wynosi to 1075,68 zł składek obowiązkowych. Oznacza to, że zwiększą się one o 6,54 zł wyższe od stawek dotychczasowych

Do tego dochodzi jednak również ubezpieczenie zdrowotne, które należy do całkowicie innej kategorii. 

Ubezpieczenie zdrowotne - spora część składki

- Podstawa wymiaru tej składki to 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2020 r. - a wysokość składki nie może być niższa niż 9 proc. podstawy - napisano na stronie TVN24.pl. 

Tego, ile dokładnie wyniesie ta składka będzie jasne w drugiej połowie stycznia, kiedy to Główny Urząd Statystyczny postanowi opublikować dane dotyczące pensji z IV kwartału 2020 roku. 

Jak utrzymuje Kozłowski, według jego wyliczeń będzie ona wynosiła 371,40 zł

- Wówczas pełna składka podstawowa z działalności wyniesie w przyszłym roku 1447,08 zł miesięcznie (obecnie 1431,48 zł - przyp. red,). Będzie więc tylko o 15,60 zł wyższa niż w tym roku. To niewiele, biorąc pod uwagę poprzedni wzrost składek (w 2020 r. w porównaniu z rokiem 2019 - przyp. red.) o przeszło 114 zł - skomentował w rozmowie z TVN24.pl. 

Taki stan dotyczy jedynie przedsiębiorców, którzy prowadzą już działalność gospodarczą od dłuższego czasu - początkujący mogą skorzystać z półrocznej ulgi, dzięki której płacić muszą jedynie składkę zdrowotną. 

źródło: [tvn24.pl]

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >