wtv.pl > Gospodarka > Koniec głodowych emerytur? ZUS prezentuje kontrowersyjne rozwiązanie
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:09

Koniec głodowych emerytur? ZUS prezentuje kontrowersyjne rozwiązanie

emerytura
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

To koniec głodowych emerytur? ZUS ujawnił swoje plany, które niektórych mogą zaniepokoić. Chodzi o prawa do emerytur dla osób, które pracowały mniej niż określana przez zakład liczba lat. To dopiero projekt, musi się jeszcze zgodzić na niego strona rządowa.

Może się okazać, że dzięki takiej zmianie więcej zyskają pozostali emeryci, ale co z tymi, których liczba przepracowanych lat jest zbyt mała?

To koniec głodowych emerytur? ZUS ujawnił swój plan

Emerytura minimalna w Polsce wynosi w tej chwili 1066 zł na rękę - nie oznacza to jednak, że nie ma osób, które otrzymują mniej pieniędzy. To właśnie te kwoty otrzymały miano głodowych emerytur.

Emerytury wynoszące około kilkuset złotych otrzymuje w Polsce ok. 300 tys. osób, a według wyliczeń do 2030 roku będzie ich już 500 tys. Dzieje się tak ze względu m.in. na to, że emeryturę otrzymuje każda osoba, która przepracowała choćby kilka tygodni w ciągu swego życia. Jedną z rekordowych niechlubnych sum jest wpłata z ZUS w wysokości 48 groszy.

- Proponujemy, aby prawa do emerytury otwierał jakiś okres zatrudnienia (...), np. 5, 10 czy 15 lat, albo zebrany jakiś kapitał emerytalny - mówiła prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Jak twierdzi, zmiana w tym kierunku musi być jednak przede wszystkich zaakceptowana przez rząd.

Niektórzy emeryci zostawieni na lodzie?

Są osoby, które nie ze swojej winy nie mogły przepracować zakładanych kilku lat. To właśnie oni stracą w tym momencie oszczędności swojego życia, z których próbowali utrzymać się na powierzchni. Nie ma jak na razie pomysłu na to, jak im pomóc.

Dr Elżbieta Ostrowska z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Super Expressem" proponuje wypłatę jednorazową całej zalegającej sumy, by w ten sposób osoby, które mają głodową emeryturę, mogły od razu skorzystać ze swoich środków.

Wiąże się to też z oszczędnościami dla ZUS - często transakcje małych emerytur są droższe niż to, co otrzymuje emeryt.

Jak na razie strona rządowa nie skomentowała jednak nowego pomysłu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, se.pl zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Tagi: Emerytura ZUS
Powiązane