Rejestrowanie umowy o dzieło weszło w życie wraz z początkiem nowego rokuDane o zawartej umowie należy przesłać za pośrednictwem internetowej Platformy Platformy Usług ElektronicznychRzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych był gościem Radia Opole. Sebastian Szczurek wyjaśnił, czego dokładnie należy się spodziewać- Chciałbym od razu uspokoić naszych słuchaczy, którzy może intuicyjnie łączą to z obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od tego rodzaju umów - podał przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tłumacząc, że takiego obowiązku wciąż nie ma.
Zakładający obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne program Mały ZUS obowiązuje od 1 lutego ubiegłego roku. Limit 120 tysięcy rocznego przychodu zastąpił wcześniejszy limit 67 500 zł. Zmieniły się również zasady naliczania składek, których wysokość ustalana jest w oparciu o dochód, a nie - jak wcześniej - w oparciu o przychód.Korzystający z małego ZUS-u przedsiębiorcy wciąż muszą płacić składki zdrowotne w pełnej wysokości. Kolejnym warunkiem skorzystania z ulgi jest prowadzenie działalności gospodarczej w roku poprzedzającym skorzystanie z ulgi przez okres co najmniej 60 dni. Jak czytamy na portalu strefabiznesu.pl, jest to szczególnie ważne w okresie epidemii koronawirusa, gdy wielu przedsiębiorców korzysta z możliwości tymczasowego zawieszenia działalności gospodarczej, co niektórym z nich może odbierać prawo do skorzystania z ulgi.Możliwość korzystania z ulgi jest ponadto ograniczona czasowo. "Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej" - czytamy na portalu biznes.gov.pl.
O niepokojących doniesieniach płynących z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z „Wyborczą” opowiedział dr Łukasz Wacławik z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zdaniem eksperta, system emerytalny w Polsce „zmierza do zapaści”.W opinii Wacławika, by proces mógł zostać zatrzymany, państwo może być zmuszone podwyższyć podatki. – Oczywiście będą musieli je płacić młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy. Pytanie, czy będą chcieli płacić. Podejrzewam, że jak się zorientują, iż większość ich pensji idzie na podatki i składki, wybiorą emigrację – ocenił przedstawiciel AGH.
Dziennikarze Super Expressu zdecydowali się na policzenie, ile mniej więcej emerytury może miesięcznie otrzymywać Jarosław KaczyńskiNa podstawie poselskiego oświadczenia majątkowego prezesa PiS i w oparciu o waloryzację emerytur przekazano, iż na konto wicepremiera może trafiać nawet 7 430 złotychNajbliższy czas dla wszystkich emerytów, w tym Jarosława Kaczyńskiego, będzie zdecydowanie bardziej radosny, przynajmniej w kwestii otrzymywanych od ZUS-u pieniędzy. Okazuje się jednak, że prezes PiS już wcześniej nie mógł narzekać na swoje świadczenia.Dziennik Super Express postanowił przyjrzeć się temu, ile może otrzymywać od ZUS-u Jarosław Kaczyński. Ustalenia dotyczące kwoty mogą zaskoczyć wiele osób mających świadomość, jakie kwoty średnio otrzymują polscy seniorzy.
ZUS wraz z Radą Ministrów umożliwili dużej grupie przedsiębiorców zwolnienie ze składek za listopadWnioski można składać jedynie do 31 styczniaPrzedsiębiorcy muszą posiadać odpowiedni kod PKD Interesanci mogą przedłożyć odpowiednie dokumenty jedynie drogą elektroniczną. ZUS udostępnił do tego celu specjalną Platformę Usług Elektronicznych. O przywilej mogą ubiegać się głównie osoby prowadzące sprzedaż detaliczną w ramach branży gastronomicznej. Przypomnijmy, że obecnie gastronomia może jedynie serwować napoje i potrawy na wynos. Doprowadziło to do znacznego pogorszenie się sytuacji zarówno pracowników, jak i pracodawców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił warunki, jakie musi spełniać płatnik, by móc ubiegać się o zwolnienie ze składek za listopad 2020 roku.Rodzaj przeważającej działalności na 30 września 2020 r. miał oznaczony kodem PKD wymienionym w Tarczy,Był zgłoszony w ZUS jako płatnik składek przed 30 czerwca 2020 r.Przychód z przeważającej działalności, który uzyskał w listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego z tej działalności w listopadzie 2019 r.,Złożył deklarację rozliczeniową i imienne raporty miesięczne za listopad 2020 r. najpóźniej do 31 grudnia 2020 r. (chyba, że był zwolniony z tego obowiązku),Złoży wniosek do 31 stycznia 2021 r.Oznacza to, że wsparcie uzyskają przedsiębiorcy, którzy wykazali straty w działalności. Niestety warunki wykluczają płatników, którzy dopiero weszli na rynek. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po przedłożeniu wniosku będą weryfikować, czy przedstawiony kod PKD jest zgodny z informacjami zawartymi w rejestrze REGON. Każdy, kto zmienił kod po 30 września 2020 roku, nie będzie mógł ubiegać się o przyjęcie prośby."ZUS nie będzie mógł uznać, że płatnik spełnił warunek prowadzenia działalności z określonym kodem PKD na 30 września 2020 roku" - tłumaczą przedstawiciele zakładu. ZUS może uznać tylko zmiany zgłoszone do 30 września 2020r.Kod PKD symbolizuje Polską Klasyfikację Działalności. Na zwolnieniu od składek skorzystają między innymi osoby prowadzące sprzedaż detaliczną odzieży prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, sprzedaż detaliczną obuwia i wyrobów skórzanych, sprzedaż detaliczną żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzoną na straganach i targowiskach.Pełna klasyfikacja i definicja kodów znajduje się na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Koniec z czekaniem na listonosza. Uwaga seniorzy, ważna zmiana w emeryturachTak wam zależy na życiu? Oddajcie mi moje. Od 17 lat opiekuję się dzieckiem z niepełnosprawnością. Nie mam czasu, pracy, życia prywatnegoStrajkujące wdarły się na teren Trybunału Konstytucyjnego. Zatrzymana Suchanow, trwają czynnościŹródło: [ZUS]
Swój zasiłek emerytalny można powiększyć również po długim czasie od rozpoczęcia jego pobieraniaWszystko zależy od spełnienia paru czynników - dorabiania czy przypilnowanie do naliczenia składek sprzed 1999 rokuŻeby podwyższyć swoją emeryturę, wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w ZUS, które przeliczy ją ponownieJak zrobić to krok po kroku i w jakich sytuacjach przeliczenie ma sens?
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowuje projekt ustawy, który ma rozprawić się z paroma problemami dotyczącymi emeryturJednym z nich jest likwidacja problemu seniorów, którzy przechodzili na emerytury w czerwcu i tracili przez to nawet 300 złDruga kwestia dotyczy wszystkich seniorów i nakłada na nich przymus założenia rachunku bankowegoWedług projektu emerytury będą mogły być przekazywane jedynie na rachunek bankowyCzym spowodowany jest ten przymus? Czy dotknie rzeczywiście każdego?
ZUS zobligowany jest do wypłacenia wyrównania emeryturySeniorzy urodzeni w 1953 r. otrzymać mogą nawet kilkanaście tysięcy złotychAnja związana jest z korzystną zmianą przepisów, która weszła w życie w lipcu 2020 r.Polska emerytura na tle innych krajów europejskich nie pozwala większości seniorów na prowadzenie życia wolnego od zmartwień związanych z wywiązywania się z opłat oraz kupnem niezbędnych środków. Nowość w przepisach sprawi, że ZUS dość mocno zasili konta niektórych osób.Nie ulega wątpliwości, że ZUS nie może cieszyć się pozytywną opinią społeczeństwa, które od lat mówi, iż emerytury są zdecydowanie zbyt niskie i nie przekładają się na ogrom pracy wykonanej w czasie aktywności zawodowej. Niektórzy seniorzy będą mogli cieszyć się jednak drobną namiastką sprawiedliwości w tym aspekcie.
Do tej pory seniorów oczekujących na zwrot podatku rozliczał ZUS. Wówczas emeryt bądź rencista, któremu z tytułu nadpłaty przysługiwały dodatkowe pieniądze, otrzymywał je w okolicy marca, wskazuje dziennik „Fakt”.Sytuacja uległa jednak zmianie w tym roku. Seniorzy, u których wystąpiła nadpłata, otrzymają przelew z urzędu skarbowego. Na pieniądze będą jednak czekać aż do wczesnego lata. By szybciej uzyskać środki, konieczne będzie wykonanie pewnych kroków.
Już w listopadzie na konta uprawnionych seniorów ma trafić dodatkowa pula pieniędzy w ramach 14. emeryturyWypłata dodatkowego świadczenia rocznego kosztować będzie ponad 11 mld złotych i skorzysta z niej ponad 9 mln osóbWiększość z nich otrzyma maksymalną wysokość kwoty przewidzianej w ustawie, czyli 1250,88 złotych bruttoPolska emerytura nie wypada dobrze na tle innych europejskich świadczeń trafiających do kieszeni seniorów. Wdrożenie dodatkowych wypłat z ZUS ma pomóc w polepszeniu jakości życia osób, które zakończyły już okres swojej zawodowej aktywności.Wiele osób ucieszy się słysząc, że jeszcze w tym roku otrzyma 14. emeryturę. 21 stycznia 2021 r. Sejm przyjął ustawę, która gwarantuje wypłatę dodatkowego świadczenia rocznego. Warto wiedzieć, jaka kwota pojawi się na kontach seniorów oraz kiedy może to nastąpić.
21 stycznia Sejm przyjął ustawę o waloryzacji rent i emerytur. Według projektu, najniższe świadczenie wzrośnie o 50,88 złotychPrzepisy trafiły do Senatu, który rozpoczął obrady 17 lutego. Drugi punkt obrad dotyczy przegłosowania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustawParlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej i Lewicy chcą podnieść najniższe świadczenie z 50 złotych do 70 złotych. Po wniesieniu poprawek ustawa trafi do Sejmu, by następnie trafić na biurko prezydenta. Oznacza to, że ZUS może mieć kilka dni na przeliczenie nowych warunków wypłaty świadczeń22 stycznia projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został przedłożony do Marszałka Senatu. Od tego czasu izba wyższa właśnie rozpatruje projekt waloryzacji rent i emerytur. Świadczenia będą waloryzowane procentowo w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji.
Internetowy serwis TVN24 wskazuje, że obowiązek poinformowania ZUS-u o przychodach ciąży na wszystkich osobach, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego.Konieczności rozliczenia podlegają choćby ubiegłoroczne wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia oraz przychody osiągnięte w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej.
Rząd zakończył pracę nad przyznaniem seniorom 14. emerytury i zwaloryzowaniem uposażeń. Przyśpieszone procedowanie rządowej ustawy umożliwiło wypłatę wyższych świadczeń już od 1 marcaNa kontach najstarszych pokoleń powinny znaleźć się kwoty powiększone o 4,24%. Waloryzacji podlega także 13. emerytura, która ma trafić do 9 milionowej grupy społecznej już w kwietniuSenatorowie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej chcieli podnieść najniższe kwoty o gwarantowane 70 złotych, a nie o ok. 50 złotych. Pomysł przepadł przez wzgląd na brak pieniędzy w budżecie państwaNależy zaznaczyć, że emerytury są waloryzowane automatycznie. Nie wymaga się składania wniosków, stawiania się w urzędzie, czy podejmowania innych działań celem uzyskania podwyżki. Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawiła w rozmowie z Money.pl najnowsze wiadomości dotyczące przelewania środków. - Zwaloryzowane świadczenie otrzymał już niemal milion emerytów, którym termin płatności świadczenia przypada na pierwszy dzień miesiąca - tłumaczyła Gertruda Uścińska.
"Rzeczpospolita" donosi o sprawie nauczycielki, która udała się na L4, podczas którego podjęła inną pracę na zimowiskuZUS trafił w internecie na fotografie przedstawiające kobietę podczas wykonywania pracy w czasie urlopu zdrowotnegoSprawa została skierowana do sądu, który przyznał, że kobieta powinna oddać ZUS-owi środki finansowe, które otrzymała w ramach zasiłku zdrowotnegoNauczycielka odwołała się od decyzji, ale nic nie wskazuje na to, by udało jej się wygrać z ZUS-em.
Trzynaste emerytury, czyli dodatkowe, jednorazowe świadczenie przysługujące wszystkim emerytom i rencistom mają trafić na konta seniorów jeszcze przed rozpoczynającymi się Świętami Wielkanocnymi.W rozmowie z Wirtualną Polską prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaznaczyła jednak, że ostatecznie terminy wypłaty pieniędzy będą zależeć od obsługujących transfery banków.
Od połowy 2011 roku ZUS prowadzi subkonto w ramach konta ubezpieczonych członków OFE. Składki ewidencjonowano na indywidualnym subkoncie ubezpieczonegoNa subkoncie rejestrowane są kwoty stanowiące 4,38% podstawy wymiaru składek. Środki podlegają dziedziczeniu, choć niewielu o tym wieWedług wyliczeń i szacunków Money.pl na subkontach ZUS znajduje się 538 miliardów złotych. Wyjaśniamy, jak można pozyskać pieniądzeOd 2014 roku ZUS musiał dostosować się do zmian w systemie emerytalnym. Przepisy sprzed 7 lat obowiązują do dziś. Według nich, nie trzeba być członkiem Otwartych Funduszy Emerytalnych, żeby mieć otwarte subkonto w Zakładzie. Członkostwo przestało być obowiązkowym, obligatoryjnym kryterium.
Przeciągające się ograniczenia, wprowadzane wobec rozwoju trzeciej fali epidemii koronawirusa, zaowocowały kilkukrotnym przedłużaniem terminu obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.Wypłacane przez państwo pieniądze mają związek z koniecznością sprawowania opieki nad dziećmi, które dotychczas uczęszczały do zamkniętych żłobków, przedszkoli i szkół. ZUS przypomina, że z dodatku można korzystać do 11 kwietnia.
Niewielka grupa emerytów może być naprawdę zadowolona. Ich świadczenie urosło po raz kolejny. 100-latkowie będą mogli otrzymać tym razem pokaźną sumę w wysokości 4,5 tys. zł brutto. To świadczenie wypłacane jest już od lat, a przyznawane jest automatycznie każdemu, kto skończy 100 lat. Wypłacane jest co miesiąc. To naprawdę ważny zastrzyk gotówki dla osób starszych.
Tuż przed rozpoczęciem prac z harmonogramu zniknęło głosowanie dotyczące OFEPosłanki i posłowie mieli zająć się projektem ustawy likwidującej OFEJeszcze dziś rano wykazana ona była, jako jeden z projektów, nad którym pracować będą politycyDziś wznowiono przerwane w czwartek obrady Sejmu, jednak posłowie nie będą głosować nad ustawą dotyczącą OFE. Likwidacja zostanie przesunięta?Chociaż wcześniej ustawa mówiąca o OFE oraz możliwościach przewidzianych w związku z jego likwidacją widniała na liście spraw, którymi zajmą się dziś posłowie i posłanki, to tuż przed rozpoczęciem bloku została ona wykreślona.
Nie ulega wątpliwości, że Krystyna Loska należy do grona największych gwiazd telewizji, w szczególności TVP. Legendarna prezenterka zapisała się w pamięci wielu osób i stworzyła niedościgniony wzór dla wszystkich osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tą ścieżką kariery.Okazuje się jednak, że pozycja Krystyny Loski i zbudowany przez nią profesjonalny wizerunek nie przełożył się na wysokość jej emerytury. Świadczenie wypłacane jej przez ZUS nie należy do najwyższych. Jaki jest tego powód?
Dodatkowe pieniądze w ramach świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych pobiera już niemal 400 tys. osóbZUS na wypłatę tego świadczenia przeznaczył już ponad 2 mld złotychPrzeznaczone jest ono dla osób, które w codziennym życiu wymagają opieki osób trzecich, gdyż nie są w stanie m.in. samodzielnie opuścić miejsca zamieszkania czy zapewnić sobie jedzeniaW 2019 roku do życia powołano program „500 plus dla osób niesamodzielnych”. Grono uprawnionych do ubiegania się o dodatkowe pieniądze w ramach tego świadczenia nie jest małe.Przede wszystkim ten wariant 500 plus to pieniądze, które nie są uzależnione od ilości posiadanych dzieci. Warunki przyznawania tego świadczenia są jasno określone.