wtv.pl > Gospodarka > ZUS przypomina. Zwolnienie lekarskie można otrzymać SMS-em lub e-mailem
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:00

ZUS przypomina. Zwolnienie lekarskie można otrzymać SMS-em lub e-mailem

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS przypomina o możliwości włączenia elektronicznych powiadomień o otrzymanych zwolnieniach lekarskich. Ubezpieczeni mogą dostawać informacje za pośrednictwem SMS lub e-mail. To usługa całkowicie darmowa.

ZUS na drodze cyfryzacji. E-zwolnienia coraz bardziej popularne

ZUS idzie z duchem czasu. Od grudnia 2018 r. działają elektroniczne zwolnienia lekarskie tzw. e-ZLA. Na czym to polega?

W ramach darmowej usługi można włączyć powiadomienia o otrzymanych zwolnieniach lekarskich. Informacje przychodzą jako wiadomość SMS lub e-mail. Z tej opcji może korzystać zarówno ubezpieczony, jak i pracodawca.

Portal petronews.pl donosi, że od początku tego roku na Mazowszu lekarze wystawili ponad 1,8 mln zwolnień lekarskich. Jednak pole do działania jest znacznie większe, ponieważ internetowe konto w ZUS posiada już ponad 8,3 mln obywateli.

Jak włączyć elektronicznie powiadomienia od ZUS?

Każdy ubezpieczony może uruchomić subskrypcję powiadomień o nowych zdarzeniach na koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dzięki temu pozyskuje informacje np. o nowym dokumencie z ZUS lub zwolnieniu lekarskim.

Małgorzata Korba z biura prasowego ZUS przekonuje, że główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość posiadania pod ręką wszystkich szczegółów zwolnienia lekarskiego, w tym jego okresu. Dlatego też ZUS zachęca kolejnych ubezpieczonych, aby skorzystali z tej usługi.

ZUS przejmuje obsługę dodatku i wysyła jednorazowe hasła

W ostatnich tygodniach wielu obywateli otrzymało od ZUS wiadomość SMS z jednorazowym hasłem do konta na PUE. Informacja jest kierowana do rodziców, którzy zawnioskowali o świadczenie 300 plus w ramach programu “Dobry start”. 

W tym roku, po raz pierwszy, za obsługę dodatku odpowiada właśnie ZUS, a rodzice mogą składać dokumenty wyłącznie drogą elektroniczną. - W tej sytuacji ZUS zakłada im z automatu konto na PUE (jeśli wcześniej go nie mieli), bo właśnie za pomocą tego portalu instytucja będzie kontaktować się w sprawie złożonego wniosku - tłumaczyła przedstawicielka ZUS.

Na koncie rodzice otrzymują wszelkie szczegóły dotyczące ich wniosków. ZUS informuje zarówno o przyznaniu 300 plus, jak i o konieczności przedłożenia brakujących dokumentów.

Jednorazowe hasło jest wysyłane z numeru 2075. W trosce o bezpieczeństwo rodziców ZUS przekazuje login do konta osobno w wiadomości e-mail. Urzędnicy wykorzystują numery i adresy e-mail podane we wniosku o 300 plus.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: ZUS
Powiązane