wtv.pl > Gospodarka > Wizyta w ZUS będzie wyglądać zupełnie inaczej. Zmiany już dziś, wielu będzie zadowolonych
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:33

Wizyta w ZUS będzie wyglądać zupełnie inaczej. Zmiany już dziś, wielu będzie zadowolonych

wtv
WTV.pl

Cyfryzacja instytucji państwowych nie należy do najsprawniej przeprowadzanych procesów. Nieco lepiej rzecz ma się w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Choć wizyty we wszelkiego rodzaju urzędach zwykle kojarzą się nam z długim okresem oczekiwania na załatwienie sprawy, jak informuje serwis Bezprawnik.pl, ZUS postanowił wprowadzić rozwiązanie, dzięki któremu klienci już niedługo będą w stanie uniknąć przebywania w kilkugodzinnych kolejkach.

ZUS wprowadza internetową rezerwację wizyt

Z informacji opublikowanych na oficjalnej stronie internetowej ZUS-u wynika, że klient nie będzie musiał oczekiwać na obsługę ze strony urzędu, jeśli uprzednio zdecyduje się zarezerwować wizytę. Całość odbywać się za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Po zalogowaniu się na nasze konto konieczne będzie wybranie zakładki "Wizyty". Następnie należy odszukać odnośnik z nawą "Rezerwacja wizyty".

Po wybraniu konkretnej placówki klient zostanie poproszony o wskazanie dnia oraz godziny, w której chciałby stawić się w urzędzie. W przypadku pomyślnej rejestracji ZUS powinien wysłać potwierdzającą rezerwację wiadomość SMS. Warto pamiętać, że osoby chcące uzyskać dostęp do informacji dotyczących stanu swojego konta powinny przygotować dokument potwierdzający tożsamość, a także login PUE.

W przypadku niemożliwości stawienia się w placówce Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pociągnie klienta do odpowiedzialności. Zarejestrowaną wizytę odwołać można bowiem w każdym momencie. "Wizytę można zarezerwować maksymalnie godzinę przed jej planowanym terminem. Użytkownik ma możliwość zarezerwowania 3 wizyt zwykłych dziennie. Czas przewidziany na obsługę jednej wizyty wynosi 30 minut, podobnie jak czas między wizytami jednego dnia", czytamy na stronie Zakładu.

Wspomniany serwis wskazuje, że Ministerstwo Finansów pracuje już nad wprowadzeniem podobnego rozwiązania również w urzędach skarbowych. Do końca roku system rezerwacji ma objąć placówki w całym kraju. Do tej pory możliwe było to jedynie na terenie podlaskiej i wielkopolskiej izby skarbowej, zaznacza Bezprawnik.pl.

Źródło: bezprawnik.pl / zus.pl

Tagi: ZUS