wtv.pl > Gospodarka > Listonosz nie będzie mógł dostarczyć emerytury w żółtej i czerwonej strefie? Jest stanowisko prezes ZUS
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:32

Listonosz nie będzie mógł dostarczyć emerytury w żółtej i czerwonej strefie? Jest stanowisko prezes ZUS

wtv
WTV.pl

Polscy seniorzy nie mogą liczyć na najwyższe emerytury w Europie. Nadal jednak jest to podstawowe źródło utrzymania większości Polek i Polaków w wieku poprodukcyjnym. Po wczorajszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wielu emerytów zaczęło obawiać się, że listonosz nie będzie mógł im już dostarczać pieniędzy wypłacanych przez ZUS w formie gotówki. Profesor Gertruda Uścińska zdecydowała zabrać w tej sprawie oficjalne stanowisko.

Pojawiły się podejrzenia, że emerytury nie będą już dostarczane seniorom w formie gotówkowej

Według danych przekazanych przez prezes ZUS nadal około 27 proc. seniorów pobiera swoje emerytury w formie gotówkowej. Pieniądze dostarcza im pod drzwi listonosz, a w związku z wprowadzeniem od 10 października strefy żółtej na terenie całej Polski wszyscy będą musieli stosować się do obostrzeń nałożonych przez ustawodawców. Urząd kierowany przez profesor Gertrudę Uścińską pracuje w specjalnym trybie i minimalizuje ilość obsługiwanych w jednym momencie petentów odwiedzających lokalne placówki. Czy zatem, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia się lub przekazania wirusa seniorom, emerytury przestaną być dostarczane przez pracowników Poczty Polskiej w formie gotówki?

Prezes ZUS, Gertruda Uścińska, komentuje pojawiające się doniesienia

Emerytury to główny aspekt kojarzony z ZUS. Chociaż niezbyt lubiany przez Polaków urząd przeniósł wiele swoich usług do sieci, to nie wszyscy emeryci chętnie korzystają z tej formy załatwiania spraw urzędowych. Oczywiście jest on szybszy i wygodniejszy, jednak starsze pokolenie wciąż nie ufa technologiom lub zwyczajnie je one przerażają, ze względu na wykluczenie cyfrowe. Emerytury nie będą już dostarczane przez listonoszy w gotówce i konieczne będzie wybranie przelewów na konto bankowe?

- Planujemy dalej zachęcać do odbierania świadczeń na rachunek bankowy, a nie w gotówce, na przykład za pośrednictwem listonosza - skomentowała dyplomatycznie całe zamieszanie profesor Gertruda Uścińska. Nie wynika z nich oczywiście, że emerytury przestaną być przekazywane listonoszom w gotówce, a jedyna opcja otrzymania pieniędzy przez seniora to ta przy wykorzystaniu elektroniki, lecz pewne jest, że ZUS planuje zmniejszać procent seniorów otrzymujących emeryturę w tradycyjnej formie. Prezes Gertruda Uścińska podzieliła się w rozmowie z money.pl, jeszcze innymi ciekawymi danymi.

ZUS staje się nowoczesnym urzędem

Wspominając o technologicznych udogodnieniach dla petentów, prezes ZUS nie kryła swojego zadowolenia z możliwości, z jakich skorzystać może każdy, kto pragnie załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. ZUS to nie tylko miejsce, gdzie pracownicy zajmują się wypłatą emerytury.

- Jest dostęp do swojej sytuacji, stanie konta i świadczeń poprzez centrum obsługi telefonicznych. Wprowadziliśmy możliwość umawiania się na wizyty przez Platformę Usług Elektronicznych. Pracujemy nad wideo wizytami online. […] W przypadku seniorów jest to najczęściej informacja, czy jest już przeliczone świadczenie - undefinedmówiła w wywiadzie dla money.pl prezes ZUS. To jak dalej będzie wyglądała praca urzędów w poszczególnych regionach, będzie wiadome, dopiero po pewnym czasie od wprowadzenia żółtej strefy na terenie całego kraju.

Źródło: Radio Zet / Money.pl

Tagi: ZUS Emerytura
Powiązane