wtv.pl > Gospodarka > 14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:46

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich
(zdjęcie wykadrowane) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kolejne świadczenia, w tym właśnie 14. emerytura to flagowe postulaty Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się jednak, że istnieje ryzyko, że dodatkowe świadczenie pieniężne może nie zostać wypłacone przez ZUS. Niepewność pojawiła się po tym, jak w Wieloletnim Planie Finansowym przekazanym do Unii Europejskiej nie pojawiła się informacja o 14. emeryturze, czyli może to być sygnałem, iż rządzący powoli wycofują się ze złożonych obietnic.

Czy 14. emerytura będzie wypłacana? Wielu, szczególnie tych najbiedniejszych, seniorów nie ukrywa nadziei związanej z dodatkowym świadczeniem wypłacanym przez ZUS.

Zwrócono jednak uwagę, że 14. emerytura nie została wyszczególniona w dokumencie przesłanym przez polski rząd do UE. Nie zapomniano jednak o zawarciu w Wieloletnim Planie Finansowym informacji m.in. o waloryzacji 13. emerytury. Czy to znaczy, że drugie z dodatkowych świadczeń wspomagających domowy budżet emerytów przestanie być wypłacane przez władzę?

14. emerytura przestanie być wypłacana?

Pieniądze w ramach 14. emerytury, trafiające do wyszczególnionych przez rządzących osób już niedługo mogą przestać być rozpatrywane w kwestii określenia tego, kiedy pojawią się na koncie. Obecnie ważniejsze wydaje się pytanie, czy świadczenie to będzie w ogóle dalej wypłacane.

Wątpliwości pojawiły się po tym, jak do Unii Europejskiej trafił Wieloletni Plan Finansowy (WPF). Autorem jest nie kto inny jak właśnie polscy decydenci.

Okazuje się, że nie w WPF nie ma ani słowa na temat 14. emerytury. Chociaż nie zapomniano o tzw. trzynastce oraz o kwestii jej waloryzacji. Według informacji zawartych w dokumencie seniorzy otrzymujący dodatkowe świadczenia od państwa będą kosztować budżet około 14 mld złotych.

W związku z niepewnością dotyczącą tego, co dokładnie oznacza brak wyszczególnienia kwestii 14. emerytury w WPF, pojawiły się opinie, iż może to świadczyć o pojawieniu się decyzji o wstrzymaniu tej formy pieniężnego wsparcia seniorów.

Nie tylko 14. emerytura. 500 plus również ma problemy?

„Fakt”, który dokładnie przeanalizował Wieloletni Plan Finansowy przyjęty 30 kwietnia, zwrócił uwagę na jeszcze jedną kwestię. Okazuje się, że nie tylko seniorzy mogą stracić w związku z brakiem wpisu o 14. emeryturze.

W nieco kłopotliwej sytuacji znalazły się również osoby pobierające 500 plus. Nie zdecydowano bowiem o konieczności waloryzacji tego świadczenia. Co w przypadku rosnących cen i ograniczaniem ilości produktów, jakie można zakupić za przyznawaną dla rodziców i opiekunów kwotę, jest tematem powracającym niczym bumerang.

Warto podkreślić jednak, że przyjęty przez rząd WPF na lata 2021-2024 to dokument, który nie uwzględnia Funduszu Odbudowy. Możliwe, że w planie to właśnie tam szukane będą środki na pokrycie kosztów 14. emerytury.

Komu wypłacona zostanie tzw. czternastka?

Wszyscy, którzy mają prawo do emerytury, renty socjalnej, czy świadczenia przedemerytalnego na dzień 31 października 2021 r. otrzymają 14. emeryturę. Warunkiem jest jednak kwota otrzymywanego co miesiąc świadczenia.

14. emerytura w tym roku wyniesie 1250,88 zł. Wszyscy otrzymujący świadczenie emerytalne nieprzekraczające 2900 złotych brutto otrzymają ją w całości. Kiedy emerytura bądź inne wskazane w rozporządzeniu świadczenie jest wyższe, obowiązywać będzie zasada „złotówkę za złotówkę”.

Co ważne, to dodatkowe świadczenie wypłacane przez ZUS jest wypłacane z urzędu. Nie należy zatem martwić się, że 14. emerytura kogoś ominie z racji niedopełnienia wymogów formalnych. Kwestią dodatkową jest to, czy już w następnym roku będzie ona nadal obowiązującym świadczeniem.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Fakt / Gazeta.pl

Tagi: Emerytura ZUS