wtv.pl > Gospodarka > Emerytury wypłacane bezgotówkowo. Rewolucja w ZUS
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:47

Emerytury wypłacane bezgotówkowo. Rewolucja w ZUS

emerytury - zmiana w wypłatach
Marek BAZAK/East News

Od stycznia 2022 roku wypłata emerytur i rent będzie odbywać się w formie bezgotówkowej. – Postulujemy, żeby świadczenia systemu publicznego przekazywać na konto – mówi komentująca przyjętą przez Radę Ministrów nowelizację prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W maju ustawa emerytalna stała się przedmiotem obraz rządu. Wśród szeregu zmian znalazło się rozwiązanie, według którego wypłata świadczeń w formie gotówkowej ma z wolna stawać się przeszłością.

O decyzję, według której listonosz nie będzie dłużej przynosił seniorom emerytur i rent, o ile o to nie poproszą, zapytano prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytury tylko na konto. Prezes ZUS wyjaśnia

Wyjaśniając rezygnację z wypłaty świadczeń za pomocą przekazu pocztowego, goszcząca w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski prof. Gertruda Uścińska wskazała, że zmiana ma związek nie tylko z optymalizacją kosztów.

Prezes ZUS zwróciła uwagę, że mimo dostępności bezpłatnych kont znaczna część seniorów nadal korzysta z wypłat w formie gotówkowej.

Uścińska dodała, że każdy przekaz pieniężny wiąże się z pewnymi kosztami dla państwa. Podkreśliła, że dotychczas było to 6,70 złotych za transakcję. Obecnie koszty te wzrosły do 9 złotych.

Gościni Wirtualnej Polski zwróciła uwagę, że tzw. ubankowienie społeczeństwa wynosi około 73 procent. Prezes Zakładu zaapelowała, by wszystkie świadczenia systemu publicznego przekazywać na konto.

W kolejnej części rozmowy Prof. Uścińska wskazała, że według przyjętego założenia wypłata w formie bezgotówkowej będzie dotyczyć wszystkich osób, które dopiero osiągną wiek emerytalny.

Zaznaczyła, że zmiany są istotne również ze względu na bezpieczeństwo.

Prezes ZUS dodała, że konieczne jest obalenie mitów, jakoby seniorzy najrzadziej korzystali ze usług bankowych.

W naszych wszystkich pracach pokazujemy, że ubankowienie tych osób jest całkiem dobre – wskazała rozmówczyni WP.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WP

Tagi: Emerytura ZUS