wtv.pl > Polska > Związki zawodowe w sporze zbiorowym z ZUS. Domagają się wyższych pensji
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:06

Związki zawodowe w sporze zbiorowym z ZUS. Domagają się wyższych pensji

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Konflikt na linii ZUS-pracownicy trwa. Zatrudnieni nie chcą być obciążeni dodatkowymi obowiązkami i pracować na dotychczasowych zasadach. Związkowa Alternatywa weszła w spór zbiorowy z ZUS i domaga się spełnienia trzech postulatów. Pracodawca ma 14 dni na odpowiedź. W przeciwnym razie pracownicy rozpoczną strajk.

Nowe obowiązki ZUS, stare pensje pracowników

Rząd planuje przekazać obsługę programu “Rodzina 500 plus” w ręce ZUS. Dzięki temu zaoszczędzi miliardy złotych, ale przysporzy nowych obowiązków osobom zatrudnionym w ZUS.

Liderka Związkowej Alternatywy w ZUS - Ilona Garczyńska, wystosowała specjalne pismo do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, w którym domaga się natychmiastowego zaprzestania działań w tym zakresie i zadbanie o prawa pracownicze.

“W proponowanej ustawie pracownicy mają być obciążeni nowymi obowiązkami bez podwyżek płac. Zarazem nie przewiduje się stworzenia nowych etatów”, czytamy w piśmie liderki Związkowej Alternatywy.

Związkowcy domagają się podwyżek. Później rozpoczną strajk

Pod koniec sierpnia cierpliwość związkowców się skończyła. 30 sierpnia Zarząd Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w ZUS wszczął spór zbiorowy z pracodawcą. 

Pismo, do którego dotarła redakcja WTV, zawiera trzy postulaty. Wśród nich znalazło się podwyższenie wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników o 60 proc. brutto na etat, począwszy od 1 sierpnia 2021 r.

Poza tym związkowcy żądają przywrócenia dodatku stażowego (w wysokości 1 proc. miesięcznej pensji) za każdy rok pracy w ZUS oraz natychmiastową likwidację systemu premiowania i powrót do systemu nagród.

ZUS ma 14 dni na spełnienie postulatów związkowców. Jeżeli nie zostaną uwzględnione, to pracownicy zorganizują strajk ostrzegawczy.

- Podwyżki o 60% będziemy domagać się również w innych instytucjach sfery budżetowej i samorządowej - oznajmił w rozmowie z Redakcją WTV Piotr Szumlewicz ze Związkowej Alternatywy.

Praca w ZUS jest wymagająca, ale niezbyt dobrze płatna

Sytuację płacową osób zatrudnionych w ZUS nakreśliła Ilona Garczyńska. - Rozstrzał między pracownikami jest ogromny. Zgłosił się do mnie pan, który od 1999 roku pracuje w ZUS-ie i zarabia 2200 złotych na rękę - zdradziła nasza rozmówczyni. Jest przekonana, że takich osób jest więcej.

Przeniesienie programu “Rodzina 500 plus” w kompetencje ZUS to ogromne wyzwanie, na które, mimo zapewnień, pracownicy nie są gotowi. - Nie jesteśmy przygotowani ani pod względem komputerowym, ani pod względem liczby pracowników - oznajmiła Garczyńska. Mimo cyfryzacji to pracownicy nadzorują wszystkie procesy, a do rozliczenia konta potrzebują czasami nawet kilku dni. Czy podołają pod naporem wniosków o 500 plus? 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Tagi: ZUS strajk
Powiązane