wtv.pl > Polska > ZUS. Uczniowie z rentą rodzinną muszą złożyć wniosek do końca września
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:11

ZUS. Uczniowie z rentą rodzinną muszą złożyć wniosek do końca września

Pexels/Anastasiya Gepp
Pexels/Anastasiya Gepp

ZUS przypomina, że pod koniec września mija ważny termin dla osób, które pobierają rentę rodzinną. Zostały już tylko cztery dni na złożenie wniosku o kontynuacji nauki. W przeciwnym razie pieniądze przepadną.

Studenci i uczniowie muszą pilnować terminów. ZUS czeka na wnioski

Uczniowie mają czas tylko do końca września, aby złożyć dokumenty ws. kontynuowania nauki. Na tej podstawie jest przyznawana renta rodzinna.

Komu należą się pieniądze? Rentę otrzymuje osoba, której bliski zmarł, a w chwili śmierci miał przyznane prawo do pobierania emerytury, renty lub świadczenia przedemerytalnego.

Z tego przywileju korzystają m.in. dzieci do 16 r.ż. W przypadku kontynuowania nauki renta rodzinna jest wypłacana do ukończenia 25 r.ż. 

Osoby, które nie zadeklarowały kontynuacji nauki w sierpniu i zamierzają przedłożyć stosowne dokumenty dopiero we wrześniu muszą liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na pieniądze. W takiej sytuacji ZUS wypłaci rentę rodzinną dopiero w październiku. Z kolei zapominalscy, którzy nie przedstawią wniosku do końca września, nie dostaną wypłaty wcale.

Studenci mają szansę ubiegać się o rentę rodzinną jeszcze w październiku - niezbędne jest jednak pobranie zaświadczenia o studiowaniu z dziekanatu. Dokumenty należy przekazać do końca października.

Co z maturzystami, którzy pobierają rentę rodzinną? Jeżeli absolwent zamierza kontynuować edukację, to obowiązuje go termin wrześniowy. Zostały już zatem tylko cztery dni, aby przedłożyć dokumenty uprawniające do wypłaty.

ZUS może odebrać rentę. Doliczy jeszcze odsetki

Osoby pobierające rentę rodzinną powinny pamiętać nie tylko o terminach. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest także regularne informowanie ZUS.

Jeżeli student lub uczeń szkoły ponadpodstawowej postanowił przerwać naukę, to musi zawiadomić o tym Zakład. Na tej podstawie renta rodzinna jest wstrzymywana.

Warto o tym pamiętać, ponieważ ZUS dysponuje narzędziami, aby wyciągnąć odpowiednie konsekwencji. W przypadku niepoinformowania o przerwaniu nauki ZUS będzie żądał zwrotu nadpłaconego świadczenia. Co więcej, doliczy do tego jeszcze odsetki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: ZUS Pieniądze
Powiązane