wtv.pl > Gospodarka > Polski Ład uderzy przedsiębiorców po kieszeniach. Nadchodzą wyższe składki ZUS
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:58

Polski Ład uderzy przedsiębiorców po kieszeniach. Nadchodzą wyższe składki ZUS

Polski Ład
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polski Ład wiąże się z podniesieniem składek ZUS. Zmiany uderzą w przedsiębiorców i pracowników. W ciągu miesiąca mowa o wzroście o 118,02 złotych. W perspektywie roku mowa o wyższych składkach nawet o 1400 złotych.

Zjednoczona Prawica zamierzy wprowadzić założenia Polskiego Ładu już do 1 stycznia 2022 roku.

Warto podkreślić, że w nienajlepszej sytuacji znajdą się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Grupa ta rozlicza się według liniowej skali podatkowej, wynoszącej 19%.

Ci przedsiębiorcy nie są objęci kwotą wolną od podatku, a co za tym idzie, założenia Nowego Ładu wywołają dodatkowe obciążenie w postaci 28% obciążenia podatkowego, wywołanego doliczeniem nowej składki zdrowotnej.

Uwaga, nadchodzi wzrost opłat. Ekspert wyliczył, ile dołożymy do budżetu

Nowy Ład nie oszczędzi osób zatrudnionych. Z relacji dziennika "Fakt" wynika, że od 2022 roku składki odprowadzane w ramach ZUS-u także wzrosną. Mowa nawet o 1400 złotych więcej w ciągu całego roku.

W ciągu miesiąca mowa o wzroście o aż 118,02 złotych. Zjednoczona Prawica zakłada podniesienie przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku do 5826 złotych. To właśnie ten czynnik ma wywołać przykre konsekwencje nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla zatrudnionych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

- Łączna wysokość składek na ubezpieczenia społeczne w 2022 roku wyniesie 1193,70 zł, czyli o 118,02 zł więcej miesięcznie - ostrzegał "Fakt" doktor Antoni Kołek z Instytutu Emerytalnego.

Należy spodziewać się wzrostu składki emerytalnej, rentowej, wypadkowej oraz chorobowej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tagi: ZUS Nowy Ład
Powiązane