wtv.pl > Gospodarka > ZUS zapowiedział ważną zmianę dla emerytów. Nie będą musieli wychodzić z domu
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:59

ZUS zapowiedział ważną zmianę dla emerytów. Nie będą musieli wychodzić z domu

ZUS
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Poważna zmiana w ZUS. Ucyfrowienie dotknie kolejnych funkcji, dzięki czemu emeryci i renciści nie będą musieli stać w urzędowych kolejkach. Wystarczy wygenerować odpowiedni dokument w systemie PUE ZUS.

To kolejna zmiana mająca na celu przeniesienie jak największej liczby zadań ZUS do sieci.

ZUS wprowadza nowe ułatwienia dla seniorów i rencistów. Nie trzeba będzie stać w kolejkach

Od 31 lipca emeryci i renciści mogą wreszcie skorzystać z tych samych narzędzi, co ubezpieczeni. Dano im możliwość tworzenia dokumentów z potwierdzeniami w PUE ZUS. Oznacza to, że nie będą musieli już stać w kolejce po podpis urzędnika.

- Dotychczas tylko ubezpieczeni i płatnicy składek mogli samodzielnie generować elektroniczne potwierdzenia o danych zgromadzonych w ZUS na PUE ZUS. Od 31 lipca taką możliwość mają również świadczeniobiorcy - informował urząd.

Taki dokument będzie pełnoprawnym potwierdzeniem. Świadczeniobiorcy nie będą potrzebowali niczego więcej, by potwierdzić wysokość swojego świadczenia.

- Potwierdzenie danych świadczeniobiorcy to dokument elektroniczny podpisany za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który nie wymaga już podpisu pracownika ZUS. Na potwierdzeniu mogą znaleźć się informacje dotyczące przysługujących emerytur, rent i zasiłków, czy wysokości świadczenia. Taki dokument można przekazać do instytucji, która tego oczekuje - informował ZUS.

Dodatkowe potwierdzenie ubezpieczeniowe też będzie możliwe do wygenerowania w systemach ZUS. Ta opcja ma niedługo się pojawić.

Czy to oznacza, że emeryt nie będzie mógł już załatwić sprawy przy okienku? Nie, wciąż będzie można pobrać podpis tradycyjną metodą. Chodzi jednak o maksymalne odciążenie urzędów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Tagi: ZUS Emerytura
Powiązane