wtv.pl > Wielkanoc

Wielkanoc

Wielkanoc

Wielkanoc
19.03.2022 08:42 Co dalej z Wielkanocą? Eksperci postanowili rozwiać wątpliwości

Tegoroczna Wielkanoc odbędzie się w niedzielę 4 kwietnia. Oznacza to, że wydarzenie może nałożyć się z okresem szczytu trzeciej fali zachorowań - Prawdopodobnie będziemy musieli też taki scenariusz rozważyć, żeby tę Wielkanoc spędzić w domu - ostrzegał na antenie RMF FM Adam NiedzielskiDr Dzieciątkowski w rozmowie z Onetem zalecił, by zrezygnować z wizyt ze święconkami. - Możemy liczyć, jak myślę, na rozsądnie ograniczone spotkania z najbliższymi - zaznaczałBrak ewentualnych dodatkowych zakazów nie znosi tych, które wciąż obowiązują. Nie dojdzie do zniesienia limitu imprez rodzinnychJeszcze przed drastycznym wzrostem zachorowań, wszystko wskazywało na spokojną Wielkanoc - bez dodatkowych zakazów, nakazów, czy też restrykcji. Obecnie wciąż nie przedstawiono konkretów dotyczących święta, choć już wiemy, że Zjednoczona Prawica analizuje różne scenariusze przed katolickim świętem. Na antenie RMF FM Adam Niedzielski skonfrontował opinię publiczną z nie najlepszymi prognozami Rady Ministrów. - Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to prawdopodobnie będziemy musieli też taki scenariusz rozważyć, żeby tę Wielkanoc spędzić w domu - deklarował.

Abp Wojciech Polak zabrał głos w kwestii święcenia pokarmów
19.03.2022 08:42 Prymas Polski: Zachęcam, byśmy pokarmy mogli poświęcić w naszych domach

Prymas Polski wskazał, że tegoroczne święcenie pokarmów również powinno odbywać się w domuPodkreślił, że nowy sposób kultywowania tej tradycji to piękny sposób na podkreślenie wagi rodziny i kościoła domowegoTematy związane ze sposobem obchodzenia Wielkanocy znajdują się teraz na pierwszym planie i trudno w tym przypadku ominąć tradycyjne święcenie pokarmu. Głos w sprawie zabrał prymas Polski.Abp Wojciech Polak postanowił wprost odnieść się do wątpliwości dotyczących święcenia pokarmów. Zdaniem hierarchy pobłogosławienie koszyczków w zaciszu domowym nie jest niczym złym.

Papież Franciszek zwrócił się do Polek i Polaków, nawiązując do nachodzących Świąt Wielkanocnych.
19.03.2022 08:42 Papież Franciszek zwrócił się do Polek i Polaków. Mówił o Wielkanocy

W trakcie odbywającej się w środę audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek pozdrowił Polki i Polaków. Głowa Kościoła katolickiego zwróciła uwagę, że już jutro rozpocznie się Triduum Paschalne, którego pierwszym punktem zwyczajowo będzie nabożeństwo wielkoczwartkowe.

W polskim kościele w Londynie interweniowała policja
19.03.2022 08:42 Nagle policja wkroczyła do kościoła i wyprosiła wiernych. Teraz parafia wydała oświadczenie

W sieci pojawiło się nagranie z interwencji policji w kościeleZdarzenie miało miejsce w polskiej parafii znajdującej się w Londynie BahlamPowodem przerwania nabożeństwa miało być łamanie obostrzeń pandemicznychParafia wydała oświadczenie, gdzie zaprzecza takiemu stwierdzeniu i udowadnia, że wszytko działo się zgodnie z literą prawaKościół oskarża policję o przekroczenie kompetencji i wydanie decyzji bez podstawy prawnejW Wielki Piątek w kościele polskiej parafii Chrystusa Króla w Londynie Bahlam doszło do niecodziennej sytuacji. Liturgię przerwali funkcjonariusze policji, którzy zażądali natychmiastowego zakończenia mszy i rozejścia się wiernych. Według informacji na temat tej sprawie msza w kościele określona została mianem nielegalnego zgromadzenia. Parafia zaprzecza tym stwierdzeniom i uderza w brytyjską policję oraz osoby, które wydały decyzję o podjęciu przez funkcjonariuszy działań.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki mówił o zmianach w praktykowaniu wiary.
19.03.2022 08:42 Abp Stanisław Gądecki o Wielkanocy: Trudna chyba dla każdego sytuacja

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wypowiedział się na temat sytuacji kościoła w pandemiiMetropolita poznański zwrócił uwagę na zauważalne w tym okresie zmiany w praktykowaniu wiaryAbp Stanisław Gądecki odniósł się także do kryzysu wizerunkowego polskiego kościołaW wywiadzie opublikowanym w sobotę przez Polską Agencję Prasową (PAP) przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wypowiedział się na temat wyzwań, jakie pandemia koronawirusa postawiła przed kościołem i wiernymi, stwierdzając, że jest ona "krzyżem, który musimy nieść wszyscy".

Otwarte kościoły
19.03.2022 08:42 Zupełny brak dystansu. Tłumy pod warszawskimi kościołami

Okres świąteczny właśnie upływa pod znakiem trzeciej fali zachorowań. Tylko dziś odnotowano 28 073 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Najgorsza sytuacja ma miejsce nie tylko w województwie śląskim. Mazowsze od kilku dni nie schodzi z niechlubnego podium, stale utrzymując się na drugim miejscu co do liczby chorych. Tymczasem w stolicy kraju i regionu można spotkać otwarte kościoły, pod którymi licznie gromadzą się wierni.

Tegoroczne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę wykonać można również w domu
19.03.2022 08:42 Katolicy święcą dziś koszyczki. Jak to zrobić w domu?

Święcenie pokarmów również w tym roku można wykonać samodzielnie w domuNależy pamiętać, że w przypadku samodzielnego święcenia nie używa się wody święconejKonferencja Episkopatu Polski (KEP) opublikowała na swojej stronie instrukcje na ten tematDomowe święcenie święconki nie odbywa się w Wielką Sobotę, a w niedzielę tuż przed świątecznym śniadaniemW tym roku Wielka Sobota również będzie wyglądać nieco inaczej niż jeszcze dwa lata temu. Chociaż spora część wiernych liczyła, że nie będzie trzeba po raz kolejny celebrować Wielkanocy z dala od kościoła to w wielu przypadkach tak właśnie będzie.O ile nie da się zmienić czasu, gdy pokarmy będą święcone w kościele, gdyż tradycyjnie musi odbyć się to w Wielką Sobotę, to można już zmienić miejsce tego rytuału. Dziś w większości świątyń będzie odbywało się to przed murami kościołów. Warto pamiętać jednak, że można zrobić to również samodzielnie w domu.

Bp Wiesław Mering w życzeniach wielkanocnych ostrzega przed chorą ideologią
19.03.2022 08:42 Bp Mering z okazji Wielkanocy ostrzega przed "chorą ideologią"

W Wielkanoc w kościołach diecezji włocławskiej odczytano list bp. Wiesława MeringaHierarcha postanowił wskazać w nim, że chrześcijańska tożsamość rozmywana jest przez „rozmaitych proroków”Stwierdził jednocześnie, iż chrześcijanie będący w większości muszą borykać się z kłamstwami, bluźnierstwami oraz przejawami „chorej ideologii”, która chce narzucać swoje przekonania reszcieW parafiach diecezji włocławskiej odczytano dziś list, w którym zawarte były życzenia świąteczne autorstwa bp. Wiesława Meringa. Niestety wierni mający nadzieję, że w Wielkanoc usłyszą jedynie radosną nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa, niemiło się zaskoczyli.Prócz życzeń bowiem, bp Wiesław Mering postanowił podkreślić, że Kościół katolicki w Polsce nadal borykać się musi z trudną sytuacją. W słowach hierarchy nie zabrakło komentarza dotyczącego pandemii i jej wpływu na Kościół, ale również stwierdzenia, że sytuacja związana z „chorą ideologią” agresywnych ludzi jest przygnębiająca.

wtv
19.03.2022 08:23 Dr Zaczyński o Wielkanocy w dobie pandemii. Nie ma co liczyć na zniesienie obostrzeń

Robert Mazurek w "Porannej rozmowie" gościł dr Artura Zaczyńskiego, szefa szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym oraz członka Rady Medycznej przy premierzeLekarz wprost stwierdził, że trzeba przygotować się na to, iż tegoroczna Wielkanoc będzie wyglądać tak samo, jak ta zeszłorocznaWskazał, że wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w kraju, a ta obecnie nie jest dobraPrognozy mówią, że nadal odnotowywany będzie wzrost zachorowańNie podano informacji na temat planowanych tymczasowych obostrzeń na czas świątW piątek dr Zaczyński będący członkiem Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim zdradził najbardziej prawdopodobny scenariusz dotyczący Wielkanocy. Polacy wyczekujący tłumnych spotkań z rodziną i najbliższymi nie będą zadowoleni z jego słów.Robert Mazurek w "Porannej rozmowie" w RMF FM poruszył wraz z dr. Zaczyńskim wiele istotnych kwestii, lecz największe zainteresowanie wzbudzi wypowiedź dotycząca najbliższych świąt. Niestety wszystko wskazuje na to, że w tym roku również oczekiwać można zaleceń utrzymywania dystansu.

wtv
19.03.2022 08:22 Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o sytuacji na święta. "Wielkanoc nie będzie taka, do jakiej przywykliśmy"

Według danych zaprezentowanych w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia minionej doby odnotowano 6170 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.Warto jednak pamiętać, że wyniki publikowane po weekendzie zwyczajowo są nieco niższe. Analizując dane z tygodnia na tydzień, nadal obserwujemy wyraźną tendencję wzrostową.Resort zdrowia poinformował ponadto o śmierci 32 osób, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Od początku epidemii w Polsce pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa otrzymało 1 801 083 osób.łódzkiego (235), warmińsko – mazurskiego (202), zachodniopomorskiego (188), świętokrzyskiego (128), lubelskiego (122), opolskiego (122), podlaskiego (86). 176 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 8, 2021

wtv
19.03.2022 08:22 Wiceminister o Wielkanocy. "Nie będzie normalnych świąt"

Wobec nadchodzącej wielkimi krokami Wielkanocy media coraz częściej usiłują wypytać przedstawicieli rządu o możliwe restrykcje, które będą obowiązywały w trakcie najbliższych świąt.Goszczący w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska został zapytany o obostrzenia, jakie mogą zostać wprowadzone przez rząd. Wiceszef resortu przekazał, że na ten moment nic nie jest jeszcze przesądzone, jednak to właśnie na przełomie marca i kwietnia, a zatem w okresie tuż przed Wielkanocą, powinniśmy spodziewać się szczytu zachorowań.

wtv
19.03.2022 08:22 Nowe obostrzenia na Wielkanoc. Premier poinformował przed chwilą

Mateusz Morawiecki zapewnił, że wprowadzane wobec rozwoju trzeciej fali epidemii restrykcje, które potrwają kolejne dwa tygodnie, zostaną ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.

wtv
19.03.2022 08:22 RMF FM: Decyzja o zamknięciu kościołów może zapaść już jutro

Jak podaje RMF FM, rząd ma odbyć rozmowy z Episkopatem w celu ustalenia nowych obostrzeń panujących w świątyniach w okresie WielkanocyWszystko wskazuje na to, że jutro zostaną ogłoszone nowe wytyczne w sprawie ograniczeń w kościołachSytuacja spowodowana jest nagłym wzrostem liczby zakażeń - dziś stwierdzono prawie 30 tys. nowych przypadków zachorowańO tym, czy kościoły zostaną zamknięte, zadecydować musi jeszcze Episkopat.

wtv
19.03.2022 08:21 Co dziś ogłosi Mateusz Morawiecki? Obostrzenia mogą być naprawdę ogromne

Już dziś Mateusz Morawiecki poinformować ma o nowych obostrzeniach, które obowiązywać będą Polki i Polaków w najbliższym czasieSpekuluje się, że chodzić może o ograniczenia w przemieszczaniu się podczas świąt Wielkanocy, wprowadzenie nowych restrykcji w działalności sklepów i lokali usługowych oraz zamknięcie niektórych placówekMimo przecieków w mediach i apelów ekspertów, kościoły najprawdopodobniej pozostaną otwarteNa decyzję Mateusza Morawieckiego o zamknięciu kościołów nie ma raczej szans. Jakie inne obostrzenia mogą nas zatem czekać?

wtv
19.03.2022 08:21 Niedzielski: Do limitu osobowego nie wliczają się zaszczepieni

Dziś odnotowano niewiele ponad 34 tysiące nowych i potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Rada Ministrów zorganizowała pilną konferencję prasową. Narzucono obostrzenia, które wchodzą w życie już od 27 marcaPrzynajmniej do 9 kwietnia, a co za tym idzie podczas Wielkanocy, panować będą limity osób, które mogą spotkać się w ramach rodzinnej uroczystości. "Przypomnę, że w ramach tego limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie" - informował podczas konferencji prasowej Adam NiedzielskiAdam Niedzielski zaapelował, by w okresie Wielkanocy spotkać się w gronie najbliższych domowników. Wizyty pozostałych członków rodzinny powinny zostać przełożone na bardziej bezpieczny czas. - Niestety ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa nie tylko w kierunku większej zakażalności, ale też większej liczby hospitalizacji. W szczycie 2. fali obłożenie łóżek było rzędu 23 tys., teraz jest ich już 27 tysięcy - deklarował minister zdrowia.

wtv
19.03.2022 08:21 Episkopat wydał stanowisko ws. Wielkanocy w kościołach

Ks. Leszek Gęsiak przedstawił szczegółowo stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii obostrzeń dot. Wielkanocy w kościołach. Zalecenia zostały już przesłane do biskupów, jak jednak powiadomiono, to od nich zależy, jak będą wprowadzali je w swoich diecezjach. Wiadomo już, że w niektórych diecezjach nie zostaną poświęcone pokarmy. Księża poinformowali, że w tym wypadku należy poświęcić je samemu w domu.Apelowano do wszystkich parafii o stosowanie się do zaleceń.

wtv
19.03.2022 08:21 Abp Ryś przedłużył dyspensę dla wiernych ze swej archidiecezji do 10 kwietnia

Od soboty w kościołach obowiązują nowe limity wiernychNie wszyscy chętni dostaną się do kościoła na WielkanocAbp Ryś przedłużył dyspensę od uczestnictwa w mszy świętej w niedziele i świętaW piątek metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś przedłużył wiernym z archidiecezji łódzkiej dyspensę od uczestnictwa w mszy świętej w niedziele i pozostałe święta do 10 kwietnia. Decyzja ma związek z pandemią koronawirusem i zwiększającą się liczbą osób objętych kwarantanną.Ponadto wskutek decyzji rządu od soboty w kościołach w całej Polsce obowiązują nowe limity wiernych. Na jedną osobę musi przypadać co najmniej 20 metrów kwadratowych. Wierni powinni też utrzymywać 1,5-metrowy dystans między sobą oraz zasłaniać usta i nos maseczką.Tego rodzaju obostrzenia i limity mogą doprowadzić do tego, że - szczególnie w okresie Świąt Wielkanocnych - nie wszyscy chętni dostaną się do kościołów, co wprost przyznał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ks. Leszek Gęsiak.- Proboszczowie mają różne możliwości, aczkolwiek musimy mieć świadomość, że wszyscy do kościoła nie wejdą. Wiemy, że chętnych do udziału w liturgiach jest znacznie więcej niż dopuszczają to limity - mówił rzecznik KEP na antenie Polsat News.O przestrzeganie obostrzeń i limitów w kościołach zaapelował do kapłanów i do wiernych przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, który nie omieszkał jednak zaznaczyć, że zdalne uczestnictwo w mszy np. poprzez transmisję telewizyjną jest niepełnowartościowe.- Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54). Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia - czytamy w oświadczeniu abpa Gądeckiego na stronie episkopat.pl.

wtv
19.03.2022 08:21 Ministerstwo Zdrowia podziękowało Kościołowi

Wojciech Andrusiewicz podziękował podczas konferencji za stosowanie się do nowych obostrzeń podczas minionej Niedzieli PalmowejSpółki nie skomentowały powodów tak poważnych zmianWirtualne Media podały, iż firmy nie dogadały się w kwestii finansowejRzecznik Ministerstwa Zdrowia apeluje o dostosowanie się do obostrzeń również podczas zbliżających się świąt wielkanocnych.

wtv
19.03.2022 08:21 Mū;ller o ewentualnym stanie wyjątkowym: Takich decyzji na ten tydzień nie należy się spodziewać

Piotr Müller poinformował na antenie TVP1, że w przeciągu najbliższego tygodnia nie są przewidywane dodatkowe obostrzeniaRzecznik rządu podkreślił, że sytuacja pandemiczna bywa zmienna i należy liczyć się z tym, że za jakiś czas konieczne będzie podjęcie radykalnych decyzjiChoć stan wyjątkowy nie powinien zostać wprowadzony, rzecznik rządu powiadomił, że obowiązywanie dotychczasowych obostrzeń może potrwać dłużej niż do 9 kwietnia.

wtv
19.03.2022 08:21 Mateusz Morawiecki apeluje: Wielkanoc spędźmy w ograniczonym gronie

Szef rządu zdecydował się na skierowanie apelu dotyczącego sposobu obchodzenia WielkanocyMateusz Morawiecki zaapelował o odpowiedzialnośćZalecił, by w święta spotkać się z małym gronem najbliższych. Wprost stwierdził, że należy ograniczyć ilość osób, z którymi się spotkamyWe wtorek premier Mateusz Morawiecki zdecydował się opublikować specjalny apel. Dotyczy on formy, jaką przyjmą kolejne święta obchodzone przez Kościół katolicki.Ostatnie decyzje gabinetu Mateusza Morawieckiego, związane z obostrzeniami, nie przysporzyły sympatii politykom partii rządzącej. Premier postanowił przypomnieć, że nachodzące dni Świąt Wielkanocnych ponownie powinniśmy spędzić w małym gronie.

wtv
19.03.2022 08:21 TVP organizuje koncert w dobie obostrzeń

TVP postanowiło zorganizować koncert wielkopiątkowyNa scenie zaśpiewają m.in. Piotr Cugowski, Justyna Steczkowska i gwiazda młodego pokolenia, Viki GaborKoncert ma być połączeniem rozmyślań nad męką Jezusa w połączeniu z muzyką rockowąOd razu pojawiły się pytania o kwestie obostrzeń. Koncert ma odbyć się bez udziału publicznościCo jednak z osobami przebywającymi na scenie?

wtv
19.03.2022 08:21 Prof. Matyja nie szczędził krytycznych słów wobec biskupów. Mowa o Wielkanocy

Jednym z najczęściej przewijających się obecnie tematów jest kwestia tego, jak Polacy obchodzić będą Wielkanoc. Nie brakuje tez, że świątynie powinny być zamknięte.W czasie Wielkanocy spora część wiernych zbierze się w kościołach na terenie całego kraju. Przeciwnicy braku ostrzejszych restrykcji względem instytucji religijnych wskazują, że sytuacja ta niesie ze sobą spore zagrożenie epidemiologiczne. Prof. Andrzej Matyja postanowił w wyjątkowo ostry sposób odnieść się do wypowiedzi części hierarchów Kościoła katolickiego.

wtv
19.03.2022 08:21 Tuż przed świętami na Polskę spadną ogromne ilości śniegu. Alarmy dla 4 województw

Wielka Sobota okaże się wyjątkowo śnieżna na południu kraju - IMiGW zamierza wydać w tej sprawie alarm pogodowySilne wiatry mogą pojawić się na Pomorzu w niedzielę wielkanocnąLany poniedziałek przyniesie znaczne rozpogodzenie, temperatura będzie sięgać nawet 14 stopniJeśli wierzyć prognozie pogody, ciepłą atmosferę w weekend zapewnić będą nam mogły głównie spotkania z rodziną przy wspólnym stole wielkanocnym.

wtv
19.03.2022 08:21 Kardynał Nycz nagle zasłabł w trakcie mszy, trafił do szpitala. Wideo pokazuje, kiedy osłabł

Kardynał Nycz zasłabł podczas odprawiania mszy św. Krzyżma w Archikatedrze WarszawskiejKapłan został przetransportowany do szpitala, gdzie przeprowadzone zostaną badania diagnostyczneArchidiecezja Warszawska wzywa wiernych do modlitwy w intencji kardynałaKardynał Nycz został zastąpiony podczas mszy przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

wtv
19.03.2022 08:21 Ile osób może spotkać się przy wielkanocnym stole? Podpowiadamy

Wielkanoc będzie miała miejsce w szczytowym momencie trzeciej fali zachorowań. Od końca marca nie spadamy poniżej 20 tysięcy zachorowań w ciągu doby. Sytuacja doprowadziła do jeszcze poważniejszego kryzysu systemu ochrony zdrowia, a rząd zmusiła do zaostrzenia obostrzeń aż do 9 kwietnia.Dziś wykazano 30 546 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Najwięcej z nich odnotowano w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim.

wtv
19.03.2022 08:21 Do której otwarte są dziś sklepy Biedronka, Lidl, Carrefour, Netto? Lista

Większość sklepów w Wielką Sobotę będzie czynnych tylko do godziny 13Do 13.30 otwarte będą markety sieci Biedronka i Dino, a do 14 zrobimy zakupy również w ŻabceW Wielkanoc zakupów dokonamy jedynie na stacjach benzynowych, aptekach oraz sklepach osiedlowych, gdzie za ladą zdecyduje się zasiąść właściciel lokaluDokonanie zakupów w Wielką Sobotę nie będzie należało do najłatwiejszych zadań.

wtv
19.03.2022 08:21 Przymrozki i śnieg. IMGW ostrzega

Dziś na Dolnym Śląsku pojawić się mogą opady śniegu i deszczu ze śniegiemTemperatura na Pomorzu spaść może nawet do -2 stopniWielkanocny poniedziałek przynieść ma rozpogodzenie - w niektórych rejonach kraju temperatura wzrośnie nawet do 14 stopniPrognoza pogody zwiastuje wyjątkowo ciepły drugi dzień świąt.

wtv
19.03.2022 08:21 Abp Stanisław Gądecki ze słowami pocieszenia na święta. "Pandemia jest krzyżem, który musimy nieść wszyscy"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Gądecki postanowił podzielić się refleksją na temat WielkanocyHierarcha wskazał, że pandemia jest niczym krzyż niesiony przez Jezusa skazanego na śmierćZaapelował jednocześnie do wiernych o odpowiedzialność i przestrzeganie reżimu sanitarnegoJednym z głosów, które pojawiły się w publicznej dyskusji dotyczącej sytuacji Kościoła w Wielkanoc, jest opinia abp. Gądeckiego. Przewodniczący KEP postanowił zwrócić się do wiernych w tym ważnym dla nich czasie.Nie dało się uniknąć się tematu pandemii, a słowa abp. Gądeckiego nie stanowią zaskoczenia w stosunku do narracji prowadzonej przez Kościół katolicki. Metropolita poznański poruszył zarówno kwestie obrządków obchodzonych nieco inaczej z racji zagrożenia epidemiologicznego, jak i całościowego wymiaru pandemii.

  • 1
  • 2