wtv.pl
Bp Wiesław Mering w życzeniach wielkanocnych ostrzega przed chorą ideologią

Wikimedia.org/Kolanin Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Bp Mering z okazji Wielkanocy ostrzega przed "chorą ideologią"

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Okazuje się, że nawet w czasie celebracji najważniejszego dnia w kalendarzu liturgicznym, bp Wiesław Mering znalazł moment, by negatywnie wyrazić się na temat społeczności LGBT. W życzeniach wielkanocnych skierowanych do wiernych diecezji włocławskiej nap

  • W Wielkanoc w kościołach diecezji włocławskiej odczytano list bp. Wiesława Meringa

  • Hierarcha postanowił wskazać w nim, że chrześcijańska tożsamość rozmywana jest przez „rozmaitych proroków”

  • Stwierdził jednocześnie, iż chrześcijanie będący w większości muszą borykać się z kłamstwami, bluźnierstwami oraz przejawami „chorej ideologii”, która chce narzucać swoje przekonania reszcie

W parafiach diecezji włocławskiej odczytano dziś list, w którym zawarte były życzenia świąteczne autorstwa bp. Wiesława Meringa. Niestety wierni mający nadzieję, że w Wielkanoc usłyszą jedynie radosną nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa, niemiło się zaskoczyli.

Prócz życzeń bowiem, bp Wiesław Mering postanowił podkreślić, że Kościół katolicki w Polsce nadal borykać się musi z trudną sytuacją. W słowach hierarchy nie zabrakło komentarza dotyczącego pandemii i jej wpływu na Kościół, ale również stwierdzenia, że sytuacja związana z „chorą ideologią” agresywnych ludzi jest przygnębiająca.

Bp Wiesław Mering kieruje do wiernych zaskakujące życzenia wielkanocne

Nie jest zaskoczeniem, że bp Wiesław Mering zdecydował się skierować do wiernych diecezji włocławskiej kilka słów. Jest to tradycyjny krok podejmowany przez hierarchów, którzy chcą podkreślić wagę przeżywanych świąt i istotnych dla Kościoła momentów. 

Niestety brakuje wciąż świadomości, iż spora część odwiedzających kościół pojawia się tam, gdyż potrzebuje wsparcia duchowego, a nie kolejnych polityków. Wielkanoc okazała się dla bp. Wiesława Meringa okazją do tego, by przypomnieć o „chorej ideologii”.

Na stronie diecezji włocławskiej znaleźć można ogłoszenie, gdzie odezwa do wiernych została przytoczona. Na samym początku biskup złożył życzenia, w których wyraził nadzieję, że wierni jego diecezji wpatrzeni w zmartwychwstałego Jezusa będą aktywnie przeciwstawiać się złu i stać po stronie dobra.

Później jednak zdecydował on skręcić w stronę, która raczej nie powinna być głównym tematem w czasie najważniejszego okresu liturgicznego w roku. Odniesienie do społeczności LGBT jest aż nazbyt widoczne.

Bluźnierstwa i chora ideologia w życzeniach bp. Wiesława Meringa

W niedzielnym ogłoszeniu z 4 kwietnia czytamy na stronie diecezji włocławskiej, iż „Boga usiłują wyprowadzić z życia osobistego, rodzinnego i narodowego. Kłamstwa i bluźnierstwa, chora ideologia, wyznawana przez agresywną mniejszość, rości sobie pretensje do zawładnięcia kulturą i poglądami większości”. Sytuację tę bp Wiesław Mering określił mianem przygnębiającej.

Dodatkowo postanowił zadać pytanie będące parafrazą dzieła Henryka Sienkiewicza. „Pytamy trwożnie: dokąd idziesz świecie, Europo, Polsko?!” Wspomnianą wcześniej ideologię w życzeniach wielkanocnych dla wiernych nazwał mocami zła. I wysnuł obawę, iż wszyscy uwierzyli już, że nie są w stanie niczego zrobić. 

Pod sam koniec natomiast poprosił, by wierni nieustannie wzorowali się na postawie zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Podkreślił, że nie należy z ufnością podchodzić do „rozmaitych proroków”, których zadaniem jest rozmycie tożsamości chrześcijańskiej. Bp Wiesław Mering odniósł się również do sposobu, w jaki w tym roku po raz kolejny przychodzi spędzać katolikom Wielkanoc.

Wielkanoc w większości spędzamy w domach

Obowiązujące obostrzenia nie pozwalają, by kościoły wypełniały się wiernymi, tak jak co roku miało to miejsce. Nie umknęło to uwadze bp Wiesława Meringa. W liście skierowanym do swoich diecezjan podkreśla, że obecnie świątynie są puste, a sami wierzący mierzyć muszą się z atakami na sferę sacrum. Zdaniem hierarchy wulgarność owładnęła życie społeczne.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • TVN w Polsce zagrożony? Wciąż bez koncesji

  • Wielkanoc Kaczyńskiego. Happening pod domem prezesa

  • Dramatyczna sytuacja w Zgromadzeniu Sióstr Benedyktynek. Nie żyje zakonnica

Źródło: diecezja.wloclawek.pl / Wirtualna Polska

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >