wtv.pl
Bp Wiesław Mering w życzeniach wielkanocnych ostrzega przed chorą ideologią

Wikimedia.org/Kolanin Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Bp Mering z okazji Wielkanocy ostrzega przed "chorą ideologią"

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Okazuje się, że nawet w czasie celebracji najważniejszego dnia w kalendarzu liturgicznym, bp Wiesław Mering znalazł moment, by negatywnie wyrazić się na temat społeczności LGBT. W życzeniach wielkanocnych skierowanych do wiernych diecezji włocławskiej nap

  • W Wielkanoc w kościołach diecezji włocławskiej odczytano list bp. Wiesława Meringa

  • Hierarcha postanowił wskazać w nim, że chrześcijańska tożsamość rozmywana jest przez „rozmaitych proroków”

  • Stwierdził jednocześnie, iż chrześcijanie będący w większości muszą borykać się z kłamstwami, bluźnierstwami oraz przejawami „chorej ideologii”, która chce narzucać swoje przekonania reszcie

W parafiach diecezji włocławskiej odczytano dziś list, w którym zawarte były życzenia świąteczne autorstwa bp. Wiesława Meringa. Niestety wierni mający nadzieję, że w Wielkanoc usłyszą jedynie radosną nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa, niemiło się zaskoczyli.

Prócz życzeń bowiem, bp Wiesław Mering postanowił podkreślić, że Kościół katolicki w Polsce nadal borykać się musi z trudną sytuacją. W słowach hierarchy nie zabrakło komentarza dotyczącego pandemii i jej wpływu na Kościół, ale również stwierdzenia, że sytuacja związana z „chorą ideologią” agresywnych ludzi jest przygnębiająca.

Bp Wiesław Mering kieruje do wiernych zaskakujące życzenia wielkanocne

Nie jest zaskoczeniem, że bp Wiesław Mering zdecydował się skierować do wiernych diecezji włocławskiej kilka słów. Jest to tradycyjny krok podejmowany przez hierarchów, którzy chcą podkreślić wagę przeżywanych świąt i istotnych dla Kościoła momentów. 

Niestety brakuje wciąż świadomości, iż spora część odwiedzających kościół pojawia się tam, gdyż potrzebuje wsparcia duchowego, a nie kolejnych polityków. Wielkanoc okazała się dla bp. Wiesława Meringa okazją do tego, by przypomnieć o „chorej ideologii”.

Na stronie diecezji włocławskiej znaleźć można ogłoszenie, gdzie odezwa do wiernych została przytoczona. Na samym początku biskup złożył życzenia, w których wyraził nadzieję, że wierni jego diecezji wpatrzeni w zmartwychwstałego Jezusa będą aktywnie przeciwstawiać się złu i stać po stronie dobra.

Później jednak zdecydował on skręcić w stronę, która raczej nie powinna być głównym tematem w czasie najważniejszego okresu liturgicznego w roku. Odniesienie do społeczności LGBT jest aż nazbyt widoczne.

Bluźnierstwa i chora ideologia w życzeniach bp. Wiesława Meringa

W niedzielnym ogłoszeniu z 4 kwietnia czytamy na stronie diecezji włocławskiej, iż „Boga usiłują wyprowadzić z życia osobistego, rodzinnego i narodowego. Kłamstwa i bluźnierstwa, chora ideologia, wyznawana przez agresywną mniejszość, rości sobie pretensje do zawładnięcia kulturą i poglądami większości”. Sytuację tę bp Wiesław Mering określił mianem przygnębiającej.

Dodatkowo postanowił zadać pytanie będące parafrazą dzieła Henryka Sienkiewicza. „Pytamy trwożnie: dokąd idziesz świecie, Europo, Polsko?!” Wspomnianą wcześniej ideologię w życzeniach wielkanocnych dla wiernych nazwał mocami zła. I wysnuł obawę, iż wszyscy uwierzyli już, że nie są w stanie niczego zrobić. 

Pod sam koniec natomiast poprosił, by wierni nieustannie wzorowali się na postawie zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Podkreślił, że nie należy z ufnością podchodzić do „rozmaitych proroków”, których zadaniem jest rozmycie tożsamości chrześcijańskiej. Bp Wiesław Mering odniósł się również do sposobu, w jaki w tym roku po raz kolejny przychodzi spędzać katolikom Wielkanoc.

Wielkanoc w większości spędzamy w domach

Obowiązujące obostrzenia nie pozwalają, by kościoły wypełniały się wiernymi, tak jak co roku miało to miejsce. Nie umknęło to uwadze bp Wiesława Meringa. W liście skierowanym do swoich diecezjan podkreśla, że obecnie świątynie są puste, a sami wierzący mierzyć muszą się z atakami na sferę sacrum. Zdaniem hierarchy wulgarność owładnęła życie społeczne.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • TVN w Polsce zagrożony? Wciąż bez koncesji

  • Wielkanoc Kaczyńskiego. Happening pod domem prezesa

  • Dramatyczna sytuacja w Zgromadzeniu Sióstr Benedyktynek. Nie żyje zakonnica

Źródło: diecezja.wloclawek.pl / Wirtualna Polska

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >