wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Episkopat wydał stanowisko ws. Wielkanocy w kościołach

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Ks. Jacek Gęsiak przedstawił stanowisko polskich biskupów w sprawie tegorocznej Wielkanocy w kościołach. Przede wszystkim nawoływano do tego, by w kościołach przestrzegać wszystkich zaleceń wskazanych przez rząd. Miały one już zostać rozesłane do p

  • Ks. Leszek Gęsiak przedstawił szczegółowo stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii obostrzeń dot. Wielkanocy w kościołach.

  • Zalecenia zostały już przesłane do biskupów, jak jednak powiadomiono, to od nich zależy, jak będą wprowadzali je w swoich diecezjach.

  • Wiadomo już, że w niektórych diecezjach nie zostaną poświęcone pokarmy. Księża poinformowali, że w tym wypadku należy poświęcić je samemu w domu.

Apelowano do wszystkich parafii o stosowanie się do zaleceń. 

Episkopat przedstawił stanowisko ws. Wielkanocy w kościołach

Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła konkretne wytyczne dla diecezji, które rozesłano już do biskupów. Dokument został podpisany przez aktualnego przewodniczącego KEP, abpa Stanisława Gądeckiego. 

- W związku z rosnącą liczbą zachorowań mając na uwadze zdrowie i życie Polaków – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych - apelował. 

Przede wszystkim biskupi przestrzegali przed naruszaniem podstawowych obostrzeń - prosili o zakrywanie ust i nosa, zachowywanie odpowiednich odległości, dezynfekcję dłoni oraz „respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych”

Nie namawiano jednak do pozostania w domach. Jak podkreślał Gądecki, dla tych, którzy czują się w nich bezpieczniej jest to odpowiednie, ale „trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów”.

Wytyczne skomentował również rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak. Podkreślił on, że w niektórych diecezjach biskupi udzielili dyspensy na uczestnictwo we mszy św., szczególnie tam, gdzie mogłoby to robić niewielu wiernych. 

Episkopat przekazał wszystkie informacje do biskupów, jednak jak mówił Gęsiak, „to od nich zależy, w jaki sposób zostaną one wprowadzone na terenie ich diecezji”.

Jak będzie wyglądało tegoroczne święcenie pokarmów?

Najbardziej popularną wielkanocną tradycją w Polsce jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. To właśnie wtedy wiele osób, które nie są na co dzień związane z Kościołem, wraca do niego na kilkunastu minutowe spotkanie i poświęcenie żywności na stół wielkanocny. 

Ze względu na to, że ta uroczystość nie jest nabożeństwem sensu stricte, każdy biskup może samodzielnie decydować o tym, w jaki sposób odbędzie się ona w jego diecezji.

- Wiemy już, że w niektórych diecezjach nie odbędzie się święcenie pokarmów. W takich przypadkach będziemy zachęcać do pobłogosławienia pokarmów w domach w Niedzielę Wielkanocną. Tam, gdzie te święcenia będą się odbywać, muszą zostać zachowane wszelkie odgórnie narzucone środki bezpieczeństwa - mówił Gęsiak. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jak będzie wyglądała majówka? Michał Dworczyk odpowiada

  • Senator PiS otwarcie zadeklarował, że nie chodzi do kościoła

  • Horban podał możliwy termin całkowitego lockdownu w Polsce

źródło: [onet.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >