wtv.pl > Polska > Abp Ryś przedłużył dyspensę dla wiernych ze swej archidiecezji do 10 kwietnia
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:21

Abp Ryś przedłużył dyspensę dla wiernych ze swej archidiecezji do 10 kwietnia

wtv
WTV.pl
  • Od soboty w kościołach obowiązują nowe limity wiernych

  • Nie wszyscy chętni dostaną się do kościoła na Wielkanoc

  • Abp Ryś przedłużył dyspensę od uczestnictwa w mszy świętej w niedziele i święta

W piątek metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś przedłużył wiernym z archidiecezji łódzkiej dyspensę od uczestnictwa w mszy świętej w niedziele i pozostałe święta do 10 kwietnia. Decyzja ma związek z pandemią koronawirusem i zwiększającą się liczbą osób objętych kwarantanną.

Ponadto wskutek decyzji rządu od soboty w kościołach w całej Polsce obowiązują nowe limity wiernych. Na jedną osobę musi przypadać co najmniej 20 metrów kwadratowych. Wierni powinni też utrzymywać 1,5-metrowy dystans między sobą oraz zasłaniać usta i nos maseczką.

Tego rodzaju obostrzenia i limity mogą doprowadzić do tego, że - szczególnie w okresie Świąt Wielkanocnych - nie wszyscy chętni dostaną się do kościołów, co wprost przyznał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ks. Leszek Gęsiak.

- Proboszczowie mają różne możliwości, aczkolwiek musimy mieć świadomość, że wszyscy do kościoła nie wejdą. Wiemy, że chętnych do udziału w liturgiach jest znacznie więcej niż dopuszczają to limity - mówił rzecznik KEP na antenie Polsat News.

O przestrzeganie obostrzeń i limitów w kościołach zaapelował do kapłanów i do wiernych przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, który nie omieszkał jednak zaznaczyć, że zdalne uczestnictwo w mszy np. poprzez transmisję telewizyjną jest niepełnowartościowe.

- Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54). Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia - czytamy w oświadczeniu abpa Gądeckiego na stronie episkopat.pl.

Abp Ryś przedłużył dyspensę

Niezależnie od przekonań abpa Gądeckiego dotyczących wartości transmisji mszy świętych dyspensy od uczestnictwa w nich są obecnie w kościele na porządku dziennym, czego przykładem jest piątkowe oświadczenie metropolity łódzkiego abpa Grzegorza Rysia.

W opublikowanej na stronie archidiecezji łódzkiej dyspensie od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta czytamy, że "skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w te dni na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem." Abp Ryś zachęca jednak wiernych do uczestnictwa w mszach świętych w dni powszednie oraz do łączenia się ze wspólnotą poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe.

- W duchu powyższych decyzji, proponuję, aby podobnie jak w poprzednim roku, pokarmy na stół wielkanocny pobłogosławić w gronie rodzinnym. Możliwe jest także skorzystanie z tego błogosławieństwa w kościołach z zachowaniem jednakże wszystkich obowiązujących przepisów sanitarnych - czytamy w oświadczeniu metropolity łódzkiego.

Źródło: Onet.pl, Radio Łódź, archidiecezja.lodz.pl, episkopat.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane