wtv.pl > Polska > RMF FM: Decyzja o zamknięciu kościołów może zapaść już jutro
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:22

RMF FM: Decyzja o zamknięciu kościołów może zapaść już jutro

wtv
WTV.pl
  • Jak podaje RMF FM, rząd ma odbyć rozmowy z Episkopatem w celu ustalenia nowych obostrzeń panujących w świątyniach w okresie Wielkanocy

  • Wszystko wskazuje na to, że jutro zostaną ogłoszone nowe wytyczne w sprawie ograniczeń w kościołach

  • Sytuacja spowodowana jest nagłym wzrostem liczby zakażeń - dziś stwierdzono prawie 30 tys. nowych przypadków zachorowań

O tym, czy kościoły zostaną zamknięte, zadecydować musi jeszcze Episkopat. 

Co z kościołami na Wielkanoc?

Już dziś zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Jak donosi RMF FM, jednym z głównych tematów posiedzenia ma być temat ewentualnego ograniczenia działalności kościołów w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocy i idącym za tym zagrożeniem gromadzenia się w świątyniach dużej ilości osób. 

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest niezwykle poważna. Mimo wprowadzonych przez rząd obostrzeń, liczba dziennych przypadków stale rośnie, a dziś Ministerstwo Zdrowia podało informacje o rekordowej w tym roku liczbie 29 978 nowych przypadków

Warto zaznaczyć, że już w listopadzie doradca premiera ds. koronawirusa prof. Andrzej Horban w rozmowie z "Rzeczpospolitą" tłumaczył, że w przypadku zbliżenia się dziennej liczby do 30 tys. trzeba będzie wstrzymać działalność kościołów. Słowa swe potwierdził na początku tygodnia na antenie Polsatu. 

- Możliwe, że jeśli w czwartek czy środę będziemy zbliżali się do liczby wyraźnie przekraczającej 30 tys. zakażeń, to całkowity lockdown będzie nie tylko potencjalnym, ale też realnym scenariuszem - powiedział Horban. 

Decyzja zależy od episkopatu

Jak podaje portal RMF FM, niezwykle duże znaczenie w kwestii dotyczącej ograniczenia działalności kościołów będzie miało zdanie Episkopatu. To właśnie od deklaracji ewentualnego zapewnienia przez hierarchów wiernym bezpieczeństwa ma zależeć stopień radykalności wprowadzonych obostrzeń. 

Członkowie rządu mają spotkać się z reprezentantami Episkopatu, by przedyskutować w na ile tradycyjny sposób będzie można przeprowadzić w tym roku nabożeństwa podczas świąt Wielkanocy i w dniach je poprzedzających. 

Choć w kościołach obowiązuje limit wiernych oraz przestrzeganie zasad higieniczno-sanitarnych, w tym noszenie maseczek ochronnych, coraz częściej słyszy się, że przepisy są lekceważone zarówno przez wiernych jak i zdyscyplinowanych do ich kontrolowania kapłanów

Warto zaznaczyć, że okres wielkanocny poprzedzają jeszcze dni tzw. Tridduum Paschalnego - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W tych dniach wierni zwyczajowo gromadzą się w świątyniach celebrując Mękę Pańską oraz przygotowując się na nadejście Zmartwychwstania. Na dzień przed Wielkanocą następuje tradycyjne święcenie potraw. 

To już drugie święta Wielkiej Nocy przeżywane przez chrześcijan w czasie trwania lockdownu. W roku ubiegłym wprowadzono ścisłe ogranicznie dotyczące m.in. poruszania się. Na granicach wielu miast pojawiły się służby, które kontrolować miały zasadność przemieszczania się Polaków po kraju. 

Źródło: rmf24.pl, onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane