wtv.pl > Polska > Abp Stanisław Gądecki ze słowami pocieszenia na święta. "Pandemia jest krzyżem, który musimy nieść wszyscy"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:21

Abp Stanisław Gądecki ze słowami pocieszenia na święta. "Pandemia jest krzyżem, który musimy nieść wszyscy"

wtv
WTV.pl
  • Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Gądecki postanowił podzielić się refleksją na temat Wielkanocy

  • Hierarcha wskazał, że pandemia jest niczym krzyż niesiony przez Jezusa skazanego na śmierć

  • Zaapelował jednocześnie do wiernych o odpowiedzialność i przestrzeganie reżimu sanitarnego

Jednym z głosów, które pojawiły się w publicznej dyskusji dotyczącej sytuacji Kościoła w Wielkanoc, jest opinia abp. Gądeckiego. Przewodniczący KEP postanowił zwrócić się do wiernych w tym ważnym dla nich czasie.

Nie dało się uniknąć się tematu pandemii, a słowa abp. Gądeckiego nie stanowią zaskoczenia w stosunku do narracji prowadzonej przez Kościół katolicki. Metropolita poznański poruszył zarówno kwestie obrządków obchodzonych nieco inaczej z racji zagrożenia epidemiologicznego, jak i całościowego wymiaru pandemii.

Pandemia jako krzyż, abp Gądecki zwrócił się do wiernych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki postanowił zabrać głos w ważnym dla wiernych okresie. Tegoroczna Wielkanoc po raz drugi obchodzona będzie inaczej niż dotychczas.

Hierarcha postanowił pokusić się o obrazowe porównanie obecnej trudnej sytuacji na świecie. Skorzystał z czasu w roku liturgicznym obecnie przeżywanych przez katolików.

- Ta wyjątkowa i trudna chyba dla każdego sytuacja, która spowodowała ogromne zmiany w naszym praktykowaniu wiary i realizacji potrzeb religijnych - mówił abp Gądecki i wprost stwierdził, że „pandemia jest krzyżem, który musimy nieść wszyscy”. To jednak nie koniec ważnych słów, jakie przekazał przewodniczący KEP.

Jesteśmy jak Jezus niosący swój krzyż. Wiara w dobie pandemii nie jest łatwa

Nie wszyscy dziś pójdą do kościoła, by tradycyjnie poświęcić pokarmy. W Wielką Sobotę nadal można pojawić się pod murami świątyni i otrzymać błogosławieństwo kapłana. Zezwolono jednak, by wierni mogli wykonać tę czynność również samodzielnie. KEP w sieci opublikował dokładną instrukcję dotyczącą tego, jak poświęcić pokarmy w zaciszu domowego ogniska.

Wydaje się, że są dwie spore różnice między dwie możliwymi formami. Przede wszystkim w domu w czasie święcenia nie korzystamy z wody święconej. Dodatkowo obrządek wykonany ma zostać w niedzielę, tuż przed świątecznym śniadaniem, a nie w Wielką Sobotę.

Abp Gądecki wskazał, że tradycje wielkanocne są mocno ugruntowane w naszym społeczeństwie. Wskazał, że to właśnie święconka jest jedną z nich. Co ciekawe podkreślił, iż to właśnie błogosławieństwo przez kapłanów jest „istotnym elementem przeżywania naszej religijności”. Chociaż podkreślił, że akurat w kwestii celebrowania zmartwychwstania są rzeczy ważniejsze niż skupianie się na koszyczku z jedzeniem.

Przewodniczący KEP apeluje do wiernych

Nie zabrakło tradycyjnego apelu do wiernych oraz duszpasterzy. Nie zdecydowano się bowiem na zamknięcie kościołów i formułowano komunikaty, iż pokładana jest nadzieja w rozwadze zarówno kapłanów, jak i wiernych.

- Wszyscy musimy zadbać o nasze zdrowie i życie w tym wyjątkowo trudnym czasie - powiedział abp Gądecki, komentując niezbędność przestrzegania wprowadzonych przez rządzących restrykcji, w tym ograniczenia ilości osób mogących jednocześnie przebywać w kościele.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News

Powiązane