wtv.pl > Polska > Kardynał Nycz nagle zasłabł w trakcie mszy, trafił do szpitala. Wideo pokazuje, kiedy osłabł
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:21

Kardynał Nycz nagle zasłabł w trakcie mszy, trafił do szpitala. Wideo pokazuje, kiedy osłabł

wtv
WTV.pl
  • Kardynał Nycz zasłabł podczas odprawiania mszy św. Krzyżma w Archikatedrze Warszawskiej

  • Kapłan został przetransportowany do szpitala, gdzie przeprowadzone zostaną badania diagnostyczne

  • Archidiecezja Warszawska wzywa wiernych do modlitwy w intencji kardynała

Kardynał Nycz został zastąpiony podczas mszy przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. 

Kardynał Nycz omdlał podczas nabożeństwa

Dziś w Archikatedrze Warszawskiej odbyła się uroczysta Msza Świętego Krzyżma, odprawiana corocznie z okazji Wielkiego Czwartku. Niestety tegoroczna uroczystość z pewnością smutno zapisze się w pamięci zgromadzonych wiernych z powodu przykrego wydarzenia, do którego doszło podczas celebracji

Prowadzący nabożeństwo kardynał Nycz od samego nie wyglądał na będącego w pełni sił. Podczas mszy przestawał z nogi na nogę, a słowa wypowiadał z wyraźnym cierpieniem i drżącym głosem. Do niepokojącego wypadku doszło już w niespełna 10 minut po rozpoczęciu mszy. 

Podczas czytania kolekty, kardynał Nycz przechylił się i z pewnością upadłby, gdyby nie został sprawnie chwycony przez dwóch kapłanów, którzy znajdowali się tuż obok. Księża przytrzymali hierarchę, gdyż chciał dokończyć rozpoczętą modlitwę. Tuż po jej zakończeniu, duchowni pomogli biskupowi usiąść. 

Wypadek został uchwycony przez kamerę, która na żywo rejestrowała przebieg liturgii na kanale Archidiecezji Warszawskiej w serwisie YouTube.

Archidiecezja Warszawska prosi o modlitwę

Po kilku minutach od wydarzenia, kardynałowi Nyczowi udzielono pomocy w przedostaniu się do zakrystii, gdzie oczekiwał na przyjazd ratowników medycznych. Mszę świętego Krzyżma dokończył zań obecny na uroczystości biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. 

Jak dowiadujemy się z komunikatu zamieszczonego na stronie diecezji, wystosowanego przez jej rzecznika ks. Przemysława Śliwińskiego, hierarcha został przetransportowany do szpitala w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych. Nie podano żadnych informacji o statnie zdrowia kapłana. 

Prosimy o modlitwę za Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego - wezwano w zamieszczonej wiadomości. 

Choć nie podano jeszcze żadnych oficjalnych informacji, nietrudno się domyśleć, że kardynał Nycz raczej nie weźmie bezpośredniego udziału w kolejnych uroczystościach związanych z Triduum Paschalnym oraz nabożeństwach celebrujących zbliżające się święta wielkanocne

(Zdjęcie wyróżniające jest screenem z nagrania "Msza św. Krzyżma [Wielki Czwartek]", zamieszczonego na kanale Archidiecezji Warszawskiej w serwisie YouTube - youtube.com/Archidiecezja Warszawska)

Źródło: archwwa.pl, youtube.com

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Powiązane