wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niedzielski: Do limitu osobowego nie wliczają się zaszczepieni

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Tegoroczna Wielkanoc odbędzie się w cieniu pandemii. Zjednoczona Prawica nałożyła szereg obostrzeń, a jedno z nich odnosi się do limitu gości. Przy jednym stole może zasiąść nie więcej niż 5 osób spoza gospodarstwa domowego. Przewidziano ważny wyją

  • Dziś odnotowano niewiele ponad 34 tysiące nowych i potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Rada Ministrów zorganizowała pilną konferencję prasową. Narzucono obostrzenia, które wchodzą w życie już od 27 marca

  • Przynajmniej do 9 kwietnia, a co za tym idzie podczas Wielkanocy, panować będą limity osób, które mogą spotkać się w ramach rodzinnej uroczystości. "Przypomnę, że w ramach tego limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie" -  informował podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski

Adam Niedzielski zaapelował, by w okresie Wielkanocy spotkać się w gronie najbliższych domowników. Wizyty pozostałych członków rodzinny powinny zostać przełożone na bardziej bezpieczny czas. - Niestety ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa nie tylko w kierunku większej zakażalności, ale też większej liczby hospitalizacji. W szczycie 2. fali obłożenie łóżek było rzędu 23 tys., teraz jest ich już 27 tysięcy - deklarował minister zdrowia. 

Tegoroczna Wielkanoc w dobie obostrzeń. Mowa o kościołach, limitach przy stole, a także robieniu zakupów świątecznych

Od Bożego Narodzenia obowiązują ograniczenia dotyczące spotkań rodzinnych. Dopuszczenie szczepień na koronawirusa umożliwiło modyfikację obostrzeń. - Wszystkie zasady bezpieczeństwa, które obowiązywały do tej pory - oprócz tych, o których informowaliśmy, że się zmienią - obowiązują te same, czyli limit zgromadzeń jest pięcioosobowy - mówił Niedzielski. Osoby z grupy 0 i 1 szczepień będą mogły jednak spokojnie celebrować święta. - Przypomnę, że w ramach tego limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie - podkreślał Niedzielski.

- Dziś chcę zaapelować, żebyśmy spędzili ją w wąskim gronie najbliższej rodziny. To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję i radość - dodawał członek Rady Ministrów. Polityk, pomimo wczorajszych negocjacji z Episkopatem Polski, musiał nałożyć kolejne restrykcje na związki wyznaniowe. 

Na problemy mogą natrafić osoby młodsze, wciąż czekające na swój termin szczepienia. Poszkodowani mogą być również zwolennicy teorii spiskowych, którzy celowo rezygnują z zabiegów. 

Jeśli zaś chodzi o kościoły, wcześniej jeden wierny powinien był przypadać na 15 metrów kwadratowych świątyni. Za dwa dni mowa będzie już o 20 metrach kwadratowych. W świątyniach panuje obowiązek zasłaniania ust oraz nosa. Wyjątek dotyczy jedynie duchownych, prowadzących nabożeństwa. Należy utrzymywać 1,5-metrowe odstępy. Restrykcje dotkną nas również podczas świątecznych zakupów.

Niezmiennie zamknięte pozostają galerie handlowe, w których funkcjonować mogą jedynie sklepy pierwszej potrzeby. Kierownicy sklepów wielkopowierzchniowych będą musieli przestrzegać dawnych limitów. W sklepach do 100 metrów kwadratowych jedna osoba powinna przypadać na 15 metrów kwadratowych. Limit jednego klienta na 20 metrów kwadratowych panuje zaś w placówkach handlowych o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych.

"Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni" - apelują rządzący. - Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza - komentował Mateusz Morawiecki.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Michał Dworczyk: Przygotowujemy zmiany w Narodowym Programie Szczepień

  • Powiesili flagę LGBT na Giewoncie. Nie będzie śledztwa

  • WP nieoficjalnie: Władze PiS odbyły pilne spotkanie

Źródło: [GOV]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >