wtv.pl > Polityka > Niedzielski: Do limitu osobowego nie wliczają się zaszczepieni
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:21

Niedzielski: Do limitu osobowego nie wliczają się zaszczepieni

wtv
WTV.pl
  • Dziś odnotowano niewiele ponad 34 tysiące nowych i potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Rada Ministrów zorganizowała pilną konferencję prasową. Narzucono obostrzenia, które wchodzą w życie już od 27 marca

  • Przynajmniej do 9 kwietnia, a co za tym idzie podczas Wielkanocy, panować będą limity osób, które mogą spotkać się w ramach rodzinnej uroczystości. "Przypomnę, że w ramach tego limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie" -  informował podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski

Adam Niedzielski zaapelował, by w okresie Wielkanocy spotkać się w gronie najbliższych domowników. Wizyty pozostałych członków rodzinny powinny zostać przełożone na bardziej bezpieczny czas. - Niestety ewolucja wirusa i pojawienie się mutacji brytyjskiej działa nie tylko w kierunku większej zakażalności, ale też większej liczby hospitalizacji. W szczycie 2. fali obłożenie łóżek było rzędu 23 tys., teraz jest ich już 27 tysięcy - deklarował minister zdrowia. 

Tegoroczna Wielkanoc w dobie obostrzeń. Mowa o kościołach, limitach przy stole, a także robieniu zakupów świątecznych

Od Bożego Narodzenia obowiązują ograniczenia dotyczące spotkań rodzinnych. Dopuszczenie szczepień na koronawirusa umożliwiło modyfikację obostrzeń. - Wszystkie zasady bezpieczeństwa, które obowiązywały do tej pory - oprócz tych, o których informowaliśmy, że się zmienią - obowiązują te same, czyli limit zgromadzeń jest pięcioosobowy - mówił Niedzielski. Osoby z grupy 0 i 1 szczepień będą mogły jednak spokojnie celebrować święta. - Przypomnę, że w ramach tego limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie - podkreślał Niedzielski.

- Dziś chcę zaapelować, żebyśmy spędzili ją w wąskim gronie najbliższej rodziny. To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję i radość - dodawał członek Rady Ministrów. Polityk, pomimo wczorajszych negocjacji z Episkopatem Polski, musiał nałożyć kolejne restrykcje na związki wyznaniowe. 

Na problemy mogą natrafić osoby młodsze, wciąż czekające na swój termin szczepienia. Poszkodowani mogą być również zwolennicy teorii spiskowych, którzy celowo rezygnują z zabiegów. 

Jeśli zaś chodzi o kościoły, wcześniej jeden wierny powinien był przypadać na 15 metrów kwadratowych świątyni. Za dwa dni mowa będzie już o 20 metrach kwadratowych. W świątyniach panuje obowiązek zasłaniania ust oraz nosa. Wyjątek dotyczy jedynie duchownych, prowadzących nabożeństwa. Należy utrzymywać 1,5-metrowe odstępy. Restrykcje dotkną nas również podczas świątecznych zakupów.

Niezmiennie zamknięte pozostają galerie handlowe, w których funkcjonować mogą jedynie sklepy pierwszej potrzeby. Kierownicy sklepów wielkopowierzchniowych będą musieli przestrzegać dawnych limitów. W sklepach do 100 metrów kwadratowych jedna osoba powinna przypadać na 15 metrów kwadratowych. Limit jednego klienta na 20 metrów kwadratowych panuje zaś w placówkach handlowych o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych.

"Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni" - apelują rządzący. - Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza - komentował Mateusz Morawiecki.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [GOV]

Powiązane