wtv.pl > Polska > Katolicy święcą dziś koszyczki. Jak to zrobić w domu?
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:42

Katolicy święcą dziś koszyczki. Jak to zrobić w domu?

Tegoroczne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę wykonać można również w domu
Marek BAZAK/East News; ZOFIA BAZAK
  • Święcenie pokarmów również w tym roku można wykonać samodzielnie w domu

  • Należy pamiętać, że w przypadku samodzielnego święcenia nie używa się wody święconej

  • Konferencja Episkopatu Polski (KEP) opublikowała na swojej stronie instrukcje na ten temat

  • Domowe święcenie święconki nie odbywa się w Wielką Sobotę, a w niedzielę tuż przed świątecznym śniadaniem

W tym roku Wielka Sobota również będzie wyglądać nieco inaczej niż jeszcze dwa lata temu. Chociaż spora część wiernych liczyła, że nie będzie trzeba po raz kolejny celebrować Wielkanocy z dala od kościoła to w wielu przypadkach tak właśnie będzie.

O ile nie da się zmienić czasu, gdy pokarmy będą święcone w kościele, gdyż tradycyjnie musi odbyć się to w Wielką Sobotę, to można już zmienić miejsce tego rytuału. Dziś w większości świątyń będzie odbywało się to przed murami kościołów. Warto pamiętać jednak, że można zrobić to również samodzielnie w domu.

Wielka Sobota: święcenie pokarmów możliwe nie tylko w kościele

Jeszcze do niedawna nikt nie wyobrażał sobie, że święcenie pokarmów nie będzie miało miejsca w Wielką Sobotę w kościele. Okazuje się jednak, że nie tylko kapłan może poświęcić wielkanocny koszyczek.

Pandemia sprawiła, że nie wszyscy mogą oraz nie wszyscy chcą odwiedzać świątynie. Na szczęście Kościół katolicki po raz kolejny podkreśla, że nie jest konieczne pojawienie się w Wielką Sobotę w kościele, by w Niedzielę Wielkanocną zasiąść do tradycyjnego śniadania z uświęconymi potrawami.

Biskup włocławski Wiesław Mering wydał dekret dla swojej diecezji, gdzie wprost wskazał, że święconka ma mieć w tym roku charakter liturgii domowej. Natomiast prymas Polski Wojciech Polak wskazał, iż święcenie pokarmów w domu to moment, w którym podkreśla się wagę rodziny oraz kościoła domowego.

Jak poświęcić święconkę samodzielnie w domu?

Najważniejszą różnicą, o jakiej pamiętać musimy, gdy podejmiemy decyzję o tym, że święcimy pokarmy samodzielnie w domu, jest fakt, iż nie robimy tego w Wielką Sobotę. Domowe święcenie odbyć ma się w niedzielę, tuż przed rozpoczęciem świątecznego śniadania.

Kto ma wcielić się w rolę, którą tradycyjnie pełni kapłan? „Może to uczynić ojciec lub głowa rodziny albo ktoś z członków rodziny odmawiając specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów”. Wyjaśnił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Na oficjalnej stronie Konferencji Episkopatu Polski znaleźć można dokładne instrukcje, jak przebiegać ma całe wydarzenie. Kluczowa jest tutaj modlitwa i odczytanie wskazanych fragmentów Pisma Świętego. Przewidziano aż dwa warianty przeprowadzenia obrzędu.

Źródło: screen episkopat.pl

Należy pamiętać o jednej ważnej różnicy

Wszyscy, którzy nie pojawią się w Wielką Sobotę ze święconką w kościele i zdecydują się na samodzielne święcenie pokarmów, pamiętać muszą o jednej istotnej różnicy. W świątyni kapłan tradycyjnie kropi koszyczki wodą świeconą. W domu natomiast nie należy tego robić. Wystarczy postępować zgodnie z krokami wskazanymi przez Konferencję Episkopatu Polski, czyli odmówić modlitwę, błogosławieństwo oraz odczytać fragmenty Pisma Świętego.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: episkopat.pl / Wirtualna Polska / parafia.slesin.pl

Powiązane