wtv.pl > Polska > Ile osób może spotkać się przy wielkanocnym stole? Podpowiadamy
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:21

Ile osób może spotkać się przy wielkanocnym stole? Podpowiadamy

wtv
WTV.pl

Wielkanoc będzie miała miejsce w szczytowym momencie trzeciej fali zachorowań. Od końca marca nie spadamy poniżej 20 tysięcy zachorowań w ciągu doby. Sytuacja doprowadziła do jeszcze poważniejszego kryzysu systemu ochrony zdrowia, a rząd zmusiła do zaostrzenia obostrzeń aż do 9 kwietnia.

Dziś wykazano 30 546 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Najwięcej z nich odnotowano w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim. 

Tegoroczna Wielkanoc w dobie obostrzeń. Wyjaśniamy, co z limitem osób przy stole

Jeszcze w grudniu opinia publiczna była podzielona co do restrykcji ograniczających liczbę osób, mogących spotkać się na wspólnej uroczystości domowej.

Zjednoczona Prawica, idąc za rekomendacjami Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów, zadecydowała o wprowadzeniu limitu maksymalnie 5 osób spoza jednego gospodarstwa domowego. Należy podkreślić, że limit ten nie dotyczy osób dzielących dom lub mieszkanie.

Podczas Wielkanocy zasadę nieco zmodyfikowano. Wszystko przez wzgląd na postęp procesu szczepień. Obecnie, od 27 grudnia do 2 kwietnia, wykonano 6 462 769 zabiegów przy użyciu dopuszczonych do obrotu preparatów. Każdy, kto nabył odporność, jest zwolniony z limitu. 

Obecnie wspólnie celebrować święto może maksymalnie 5 niezaszczepionych osób spoza jednego gospodarstwa domowego. Jest to ważna wiadomości przede wszystkich dla najstarszych pokoleń, które znalazły się na początku I grupy harmonogramu szczepień. Wiele z nich nie tylko otrzymało zabezpieczenie, ale też będzie mogło bezpiecznie spędzić czas ze swoimi bliskimi. 

Wszystkie zasady bezpieczeństwa, które obowiązywały do tej pory - oprócz tych, o których informowaliśmy, że się zmienią - obowiązują te same, czyli limit zgromadzeń jest pięcioosobowy. Przypomnę, że w ramach tego limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie - mówił jeszcze 9 kwietnia minister Niedzielski. 

Obostrzenie to nie obowiązuje tylko podczas Wielkanocy. Dotyczy także weekendowych spotkań z przyjaciółmi, rodzinnych obiadów, czy wszelkich innych okoliczności, wymagających spotkań na terenie czyjegoś mieszkania. Naruszenie przepisu może wiązać się z karą finansową, nałożoną przez funkcjonariuszy policji. Może ona wynieść 500 złotych. 

Co ważne, tuż przed nadchodzącymi świętami nie wyszczególniono w specjalnym tekście na stronach internetowych władz dokładnych limitów, co pozwala wierzyć, że te pozostały bez zmian, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem. Rząd niezmiennie zachęca jednak do ograniczenia mobilności i pozostania w domu.

Restrykcje panują również w związkach wyznaniowych. Jeden wierny powinien przypadać na 20 metrów kwadratowych świątyni. Obowiązuje zakrywanie ust oraz nosa jedynie przy użyciu maseczki. Przyłbice, a także elementy garderoby mogą służyć jedynie jako uzupełnienie dla maseczki. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [GOV]

Powiązane