wtv.pl > Polska > Abp Stanisław Gądecki o Wielkanocy: Trudna chyba dla każdego sytuacja
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:42

Abp Stanisław Gądecki o Wielkanocy: Trudna chyba dla każdego sytuacja

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki mówił o zmianach w praktykowaniu wiary.
Piotr Molecki/East News
  • Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wypowiedział się na temat sytuacji kościoła w pandemii

  • Metropolita poznański zwrócił uwagę na zauważalne w tym okresie zmiany w praktykowaniu wiary

  • Abp Stanisław Gądecki odniósł się także do kryzysu wizerunkowego polskiego kościoła

W wywiadzie opublikowanym w sobotę przez Polską Agencję Prasową (PAP) przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki wypowiedział się na temat wyzwań, jakie pandemia koronawirusa postawiła przed kościołem i wiernymi, stwierdzając, że jest ona "krzyżem, który musimy nieść wszyscy".

Abp Stanisław Gądecki o zmianach w praktykowaniu wiary

W rozmowie z PAP abp Stanisław Gądecki stwierdził również, że pandemia to "wyjątkowa i trudna chyba dla każdego sytuacja, która spowodowała ogromne zmiany w naszym praktykowaniu wiary i realizacji potrzeb religijnych."

W związku z sytuacją epidemiczną w kościele obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w mszy w niedzielę i święta, co oznacza, że brak udziału we mszy w te dni nie jest obciążony grzechem. Część wiernych uczestnicy w uroczystościach religijnych zdalnie - poprzez transmisje telewizyjne, radiowe czy internetowe

Obostrzenia epidemiczne skutkują spadkiem frekwencji na mszach. Jak podaje OKO.press, według historyka i watykanisty prof. Arkadiusza Stempina polski kościół obawia się, że niska frekwencja może utrzymać się także po pandemii.

- Przestaną chodzić do kościoła ci, dla których dotychczasową motywację wyznaczał obowiązek lub przyzwyczajenie, a nie przekonanie. Inni zwątpią, gdyż nikt ich nie przekona, że pandemia, która pozbawia pracy, biologicznego życia i sensu wielu aktywności, wpisuje się w zbawczy plan boży - mówi prof. Stempin w wywiadzie dla portalu OKO.press.

Kryzys wizerunkowy polskiego kościoła

Odwrót Polaków - szczególnie młodych - od kościoła katolickiego wiązać się może także z głębokim kryzysem wizerunkowym kościoła związanym z jednej strony z popieranym przez środowiska katolickie zaostrzeniem prawa aborcyjnego, a z drugiej - z tuszowaniem przypadków pedofilii w kościele przez hierarchów.

Co do powiedzenia na ten temat ma abp Stanisław Gądecki? - Jak to zwykle w życiu bywa, niektóre sprawy są znacznie bardziej skomplikowane, niż widzimy to w przekazach medialnych - mówi duchowny w rozmowie z PAP.

Przewodniczący KEP sugeruje jednak, że okres Świąt Wielkanocnych może zostać potraktowany przez kościół i wiernych jako okazja do oczyszczenia, konfrontacji z niekiedy trudną do przyjęcia prawdą i zmiany obyczajów

Abp Stanisław Gądecki zaapelował także do wiernych o przestrzeganie obowiązujących w kościołach obostrzeń epidemicznych. Przypomnijmy, że w świątyni może przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych, a wierni powinni zachowywać wobec siebie 1,5-metrowy dystans i nosić maseczki.

Źródło: Polska Agencja Prasowa / PAP.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Powiązane