wtv.pl
Abp Wojciech Polak zabrał głos w kwestii święcenia pokarmów

Wikimedia.org/Kgbo CC BY-SA 4.0

Prymas Polski: Zachęcam, byśmy pokarmy mogli poświęcić w naszych domach

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W czasie wizyty w Radiu Plus prymas Polski abp Wojciech Polak zdecydował się poruszyć kwestię święcenia pokarmów. Tradycja ta z racji na pandemię koronawirusa drugi raz z rzędu poddana musi zostać modyfikacji. Co ciekawe hierarcha nie uważa te

  • Prymas Polski wskazał, że tegoroczne święcenie pokarmów również powinno odbywać się w domu

  • Podkreślił, że nowy sposób kultywowania tej tradycji to piękny sposób na podkreślenie wagi rodziny i kościoła domowego

Tematy związane ze sposobem obchodzenia Wielkanocy znajdują się teraz na pierwszym planie i trudno w tym przypadku ominąć tradycyjne święcenie pokarmu. Głos w sprawie zabrał prymas Polski.

Abp Wojciech Polak postanowił wprost odnieść się do wątpliwości dotyczących święcenia pokarmów. Zdaniem hierarchy pobłogosławienie koszyczków w zaciszu domowym nie jest niczym złym.

Prymas Polski zachęca do tego, by święcenie pokarmów odbyło się w domu

Na antenie Radia Plus abp Wojciech Polak postanowił wskazać wszystkim zastanawiającym się jak w tym roku święcić pokarmy tradycyjnie znajdujące się z w koszyczku wielkanocnym. Prymas Polski pozytywnie odnosi się do domowego odprawienia rytuału.

Co warto zaznaczyć, prymas Polski nieustannie wypowiada się stanowczo w kwestii obostrzeń. Hierarcha wskazuje, że niezbędne jest rygorystyczne trzymanie się restrykcji, a co za tym idzie regulowanie ilości wiernych przebywających w świątyniach.

W swojej wypowiedzi wskazał, że oczywiście poszczególne parafie i diecezje nadal mogą organizować świecenie pokarmów w Wielką Sobotę w świątyniach oraz na zewnątrz kościołów. Podkreślił, iż w obu przypadkach należy przestrzegać obostrzeń, w tym nakazu dystansu. „Takie poświęcenie jest możliwe, ale nie jest ono konieczne”.

Zdecydowanie pozytywnie natomiast odniósł się do zapoczątkowanej w tamtym roku tradycji święcenia pokarmów w domu. Zdaniem prymasa Polski nowy sposób kultywowania „dobrego zwyczaju” również ma w sobie piękną ideę.

- Zachęcam do tego, aby w związku z pandemią kultywować dobry zwyczaj święcenia pokarmów w domu, rozpoczęty w zeszłym roku. [...] To jest bardzo piękna tradycja i podkreślenie roli rodziny jako kościoła domowego - przekazał w czasie rozmowy na antenie Radia Plus prymas Polski.

Święconka nie jest najważniejszym elementem Wielkanocy

Znaczące wydają się również słowa abpa Wojciecha Polaka, który postanowił przypomnieć, że świecenie pokarmów to piękny, jednak nie najważniejszy moment w czasie przeżywania Wielkanocy. Co ciekawe jest to tradycja typowo polska, którą Polacy kultywują nawet poza granicami kraju, wywołując spore zainteresowanie.

- [...] to jest piękna tradycja, która nas tak bardzo pociąga. Przeżywając ten trudny czas, który wiąże się z rozszerzającą pandemią, możemy z tego zrezygnować - jasno skwitował dylematy na temat wizyty w kościele w Wielką Sobotę prymas Polski.

- Zostawimy ten wybór, nie będziemy prawnie tego odwoływać, ale bardzo bym zachęcał i apelował, byśmy pokarmy mogli poświęcić w naszych domach - powiedział abp Wojciech Polak.

Jakie opcje przygotowały poszczególne kościoły w związku z sobotnim święceniem pokarmów?

Mimo iż zapewne również w tym roku przygotowane zostaną wytyczne dotyczące święcenia pokarmu w domu w gronie rodziny, kościoły nie rezygnują z takiej możliwości w tradycyjnej formie stacjonarnej. Dla przykładu parafia św. Stanisława Kostki przy placu Wilsona na warszawskim Żoliborzu informuje na swojej stronie internetowej, iż możliwość poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę będzie, jednak będzie miała ona ograniczony wymiar. „Osoby chcące poświęcić pokarmy stoją przed wejściem do kościoła, ksiądz wyjdzie poświęcić pokarmy o pełnej godzinie i o wpół do każdej godziny od 9 do 18. Nie będzie poświęcenia w kościele, ani pomiędzy tymi porami.”

Natomiast parafia św. Mikołaja Biskupa i Dobrego Pasterza w Ślesinie informuje, że cała diecezja włocławska decyzją bp. Wiesława Meringa, dowiedziała się, iż w „parafiach nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny (ani w kościele, ani poza kościołem)". W tym roku tzw. „święconka ma mieć charakter liturgii domowej”. Dodatkowo przekazano, iż tekst modlitwy, która powinna posłużyć do święcenia pokarmów, zostanie udostępniony na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio Plus / TVN 24 / popileuszko.net.pl / parafia.slesin.pl

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >