Dane prezentowane w codziennych raportach Ministerstwa Zdrowia zdają się wskazywać, że epidemia uległa pewnemu spowolnieniu. Choć nie wszyscy obywatele dowierzają doniesieniom mówiącym o wypłaszczeniu krzywej zachorowań, rządzący zdecydowali się na zniesienie części obostrzeń. Nowe przepisy wejdą w życie już dziś.
Większością sejmową odrzucono wniosek o 100-procentowe dodatki do pensji dla medyków walczących z epidemiąDo sprawy za pośrednictwem Facebooka nawiązał Jurek Owsiak**"Najbardziej nieludzka ustawa w polskim Sejmie", pisze lider WOŚP**Przewodniczący Fundacji WOŚP przekazał, że od początku pandemii zakupiono 1882 urządzenia medyczne, w tym niezbędne łóżka, respiratory, a także specjalistyczne kardiomonitory czy koncentratory tlenu. Ponadto niemal 3 miliony sztuk mających fundamentalne znaczenie materiałów ochronnych.Te zakupy bardzo pomogły i po dzień dzisiejszy służą, ratują zdrowie i życie Polaków, czytamy w opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie lidera Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.Wobec decyzji rządzących sprzęt już wkrótce może okazać się bezużyteczny. Niewykluczone, że zabraknie przy nim bowiem wycieńczonych medyków, których rządzący właśnie pozbawili dodatków do pensji.
Prezydent podpisał ustawę, dzięki której w najbliższe Mikołajki będziemy mogli udać się na zakupyNowela ma na celu przeciwdziałanie zakażeniom koronawirusemW grudniu zakupów będzie mogli dokonać podczas 3 niedzieli handlowychW najbliższy weekend możecie śmiało wybrać się na zakupy. Obowiązywać będzie niedziela handlowa.
Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska zapowiedział kolejne kroki ws. szczepionekWiadomo już, że seniorzy otrzymają specjalne SMS-yIm szybciej uda się przeprowadzić szczepienia, tym lepiej, ze względu na nadchodzący sezon grypowy i kolejną falę koronawirusa, które z pewnością utrudni działania przychodniDokładnie ujawniono procedurę szczepień dla seniorów. Część spraw trzeba będzie załatwić samemu.
Coraz większa liczba przedsiębiorstw, które musiały zamknąć swoje podwoje przez koronawirusa, otwiera się, starając się ominąć obowiązujące przepisyJest to forma protestu prowadzona przez wiele lokali gastronomicznych, hotelarskich, a także przez stoki narciarskiePolicja stara się śledzić podobne przypadki i wręczać wysokie mandatyJeden z takich nalotów zdarzył się w pizzerii „Greta” w SkoczowieJak wiele innych lokali dołączyło do akcji „OtwieraMy”?
Klub Banderoza Witonia zlokalizowany niedaleko Kutna ogłosił, że już w sobotę wznowi swoją działalnośćLokal przystąpił do akcji #otwieraMY, która polega na ignorowaniu zakazów wprowadzonych przez rządzących, prowadzących wprost do bankructwaRządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego (RZZK) miał przekazać polecenie policji oraz sanepidom przeprowadzania masowych kontroli Mieszkańcy Kutna dowiedzieli się na początku tygodnia, że lokalny klub zlokalizowany w niedalekiej Witonii już w sobotę na nowo się otworzy. Poinformowano o tym za pomocą mediów społecznościowych.Niestety wszyscy liczący, że doniesienia z Kutna będą radosnym ogłoszeniem końca obostrzeń mających być formą ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, mogą czuć się rozczarowani. Banderoza z Witonia postanowiła przeciwstawić się obostrzeniom ograniczającym ich działalność.
W trakcie konferencji prasowej, jaka miała miejsca w minionym tygodniu, minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone przynajmniej do 31 stycznia. W efekcie otwarcie hoteli, restauracji oraz siłowni zostało przesunięte o kolejne dwa tygodnie.Wobec przedłużającego się zamrożenia wspomnianych branż, ich przedstawiciele rozpoczęli akcję otwierania stacjonarnego działania placówek.Jak wskazuje portal Gazeta.pl, po restauratorach do inicjatywy dołączyli m.in. hotelarze z Karpacza. Otwarcie klubów fitness od lutego zapowiedziała też Polska Federacja Fitness.
Eurostat podał dane na temat nadmiernej śmiertelności w UE w ubiegłym rokuSzczyt nadmiarowych zgonów w UE odnotowano w kwietniuW listopadzie najwięcej nadmiarowych zgonów wystąpiło w PolsceZmarło wtedy o 97,2 proc. więcej osób niż w latach ubiegłychW środę Eurostat - agencja statystyczna Komisji Europejskiej - opublikował dane dotyczące nadmiernej śmiertelności w państwach Unii Europejskiej w ubiegłym roku (dane do listopada 2020). Nadmierna śmiertelność definiowana jest jako wzrost śmiertelności w danym miesiącu czy roku względem średniej śmiertelności w tym samym okresie w poprzednich latach (2016-2019).Na gwałtowny wzrost śmiertelności w całej Unii Europejskiej decydujący wpływ miała w ubiegłym roku pandemia koronawirusa, która zaczęła wpływać na statystyki śmiertelności już w marcu 2020 roku, doprowadzając do rekordowej liczby zgonów w kwietniu (wzrost o 25 proc. względem średniej unijnej w latach 2016-2019).W następnych miesiącach - od maja do lipca - poziom nadmiernej śmiertelności ponownie się obniżył, jednak już w sierpniu, wraz z drugą falą epidemii koronawirusa, odnotowano kolejny wzrost liczby zgonów. We wrześniu w całej UE było o 8 proc. więcej zgonów niż w latach ubiegłych, a w październiku wskaźnik nadmiernej śmiertelności wyniósł 17 proc. Są to jednak dane dla całej Unii Europejskiej, podczas gdy sytuacja w poszczególnych państwach wspólnoty była zróżnicowana. W samym środku drugiej fali epidemii, w listopadzie, to Polska zajęła pierwsze miejsce w całej UE pod względem nadmiernej śmiertelności.Z danych Eurostatu wynika, że w listopadzie 2020 roku zmarło w Polsce o 97,2 proc. więcej osób, niż wynosi średnia śmiertelność dla tego miesiąca w poprzednich latach. Do tak wysokiej śmiertelności nie przyczyniły się jednak tylko i wyłącznie zgony spowodowane COVID-19.[EMBED-1231]
Gościem Mikołaja Lizuta w TOK FM był naczelny "Gazety Wyborczej" Adam MichnikPod koniec rozmowy, w czasie żegnania się ze słuchaczami, Adam Michnik postanowił skierować kilka słów do wszystkich atakujących Krystynę Jandę w związku z aferą szczepionkowąNaczelny "GW" wskazał, iż osoby atakujące artystkę to "świnie"Adam Michnik był gościem w radiu TOK FM i to właśnie tam zdecydował się na puszczenie w eter kilku słów w obronie Krystyny Jandy. W kierunku aktorki swego czasu skierowano wiele gorzkich obelg i uwag.Dywagacje na temat tego, czy Krystyna Janda i reszta osób korzystających ze szczepień poza kolejnością nadużyła swoich przywilejów trwa, lecz Adam Michnik postanowił stanąć w obronie artystki. W czasie radiowego wywiadu pożegnał się ze słuchaczami nietypowymi słowami.
Dziś Europejska Agencja Leków pozytywnie zaopiniowała produkt AstraZenecaKomisja Europejska, po zatwierdzeniu szczepionki, umożliwi jest redystrybucję po krajach członkowskichEMA poinformowała o efektach badań, skutkach ubocznych i działaniu preparatuJak podaje EMA, szczepionka firmy AstraZeneca na ten moment może być dopuszczona dla osób, które ukończyły 18. rok życia. Jest to kolejna szczepionka wytwarzająca odporność na koronawirusa. Obecnie w Polsce dostępny jest produkt Pfizera i BioNtech-u oraz Moderny. ???? EMA has just recommended granting a conditional marketing authorisation for the #COVID19vaccine AstraZeneca to prevent #COVID19 in people from 18 years of age. ????Read our press release: https://t.co/YDbOvZEMUN pic.twitter.com/Sbj6TdlGTW— EU Medicines Agency (@EMA_News) January 29, 2021
Piotr Müller poinformował, że dziś podejmowane będą decyzje dotyczące obostrzeńRzecznik rządu przyznał, że opinie specjalistów są podzielonePrzyznał jednak, że w tej chwili nie ma mowy już o zaostrzaniu ograniczeńPiotr Müller zapewnił, że decyzje dotyczące obostrzeń po 14 lutym podejmowane mają być już wkrótce.
Według zapowiedzi Mateusza Morawieckiego od 12 lutego swoją działalność – przy jednoczesnym zachowaniu zasad reżimu sanitarnego – będą mogły wznowić kina, teatry i filharmonie oraz hotele, baseny czy stoki narciarskie.Widzowie, którzy chcieliby wybrać się na seans, będą zobowiązani do założenia maseczki. Kina, które pozostają zamknięte od początku listopada minionego roku, nie będą mogły sprzedawać napojów oraz przekąsek.Decyzja rządu ma jednak charakter warunkowy. Próbne otwarcie obejmie bowiem najbliższe dwa tygodnie.– Jeżeli będzie przyspieszenie procesu pandemicznego, będę rekomendował wykonanie kroku wstecz i dokonania kolejnych obostrzeń, by utrzymywać pandemię pod kontrolą, czyli na stabilnym co najmniej poziomie – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany przez Wirtualne Media.I dalej: – Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że decyzja jest związana z ryzykiem i dlatego podjęliśmy ją jako warunkową. Będziemy mieli do czynienia z pewnym interaktywnym scenariuszem po 12 lutego - w kolejnych dniach i tygodniach od nas będzie zależało, co będzie dalej się działo.
W niedzielę 14 lutego czeski rząd ogłosił nowy stan wyjątkowy, wprowadzony z powodu trwającej pandemii koronawirusa, wskazuje serwis wprost.pl.Rozporządzenie mające swe źródło we wniosku wszystkich hejtmanów (marszałków województw) oraz burmistrza Pragi zacznie obowiązywać w poniedziałkowy poranek. Warto zaznaczyć, że decyzję podjęto na zaledwie siedem godzin przed końcem obowiązywania obecnych ograniczeń.
Od 15 lutego możliwe jest składanie zeznań podatkowych w oparci o otrzymane od pracownicy PIT-yNa liście ulg podatkowych pojawiły się 4 nowe korzystne dla podatników ulgiSą one bezpośrednio związane z pandemią koronawirusaSkorzystać z nich mogą m.in. ozdrowieńcy, którzy oddali krew, lub osoczeW najbliższym czasie PIT i zeznania podatkowe będą jednym z najczęściej pojawiających się tematów w rozmowach każdego z nas. Warto wiedzieć, że na liście dostępnych ulg podatkowych pojawiły się zupełnie nowe pozycje.W tym roku składając PIT, można skorzystać z aż 4 zupełnie nowych ulg podatkowych. Zostały one wdrożone, jako następstwo pandemii koronawirusa. Skorzystać z nich może całkiem spora liczba podatników.
Słuchacze Radia Maryja i widzowie TV Trwa otrzymali od Tadeusza Rydzyka komunikat w sprawie pomocy finansowejRedemptorysta namawia, aby przekazywać Fundacji Nasza Przyszłość 1 proc. podatkuW tamtym roku fundacja zajęła 22. miejsce na liście przychodów OPP Ministerstwa Finansów, zbierając 4,9 mln złotychTrudno znaleźć osobę wywołującą tak skrajne emocje, co Tadeusz Rydzyk. Toruński duchowny tworzący od lat katolickie media zwrócił się do słuchaczy z prośbą o wsparcie finansowe.Fundacja Nasza Przyszłość to mniej znana fundacja prowadzona przez Tadeusza Rydzyka. Niemniej nawet mniejsza i skromniejsza siostra potrzebuje funduszy na działalność i to właśnie o przekazywanie 1 proc. podatku zaapelował redemptorysta.
Do osób spoza uprzywilejowanych w kwestii przyjęcia szczepionki trafił SMS z rządowego numeru 664 908 556Otrzymały go osoby, które wcześniej wyraziły oficjalną chęć przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowiWbrew pierwszemu wrażeniu wiadomość oraz odpowiedzenie na nią nie przyspieszy terminu otrzymania pierwszej dawki szczepionkiWiele osób mogło być zdziwionych, widząc SMS poruszający temat szczepień przeciwko koronawirusowi. Z treści można było mieć wrażenie, że wiadomość pozwoli na przyspieszenie terminu otrzymania pierwszej dawki szczepionki.Krótki SMS z komunikatem dotyczącym szczepienia i potwierdzenia chęci otrzymania go trafiła do sporej grupy Polaków. Niestety pierwsze wrażenie dotyczące przekazu płynącego z wiadomości jest błędne.
W środę odnotowano ponad 12 tysięcy nowych zakażeńRząd rozważa przywrócenie uchylonych wcześniej obostrzeńDotyczyłoby to tylko części kraju, przede wszystkim Warmii i MazurWprowadzony ma zostać także nakaz noszenia maseczki (a nie przyłbicy)Jak podaje onet.pl, w środę rano minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w programie TOK FM o drastycznym wzroście ilości potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zdradzając, że odnotowano ich ponad 12 tysięcy. Doniesienia te znalazły potwierdzenie w szczegółowych danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. "Mamy 12 146 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia" - czytamy we wpisie. Najwięcej zakażeń odnotowano na Mazowszu (1961), na Śląsku (1529) i na Pomorzu (1113).Na Warmii i Mazurach odnotowano w środę 970 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia, jednak w kilkudniowej perspektywie to właśnie to województwo odznacza się największym wzrostem ilości zakażeń. Jak podaje onet.pl, we wtorek w okolicach Olsztyna i Nidzicy niemal 50 proc. testów przynosiło wynik pozytywny.
26 lutego na Twitterze Michała Wypij pojawił się wpis informujący, że Warmii i Mazurom przekazane zostanie ponad 300 mln złotychMiał to być efekt bezpośrednich działań Jarosława GowinaW mniej niż tydzień od ogłoszenia, rząd postanowił się jednak wycofać z programu pomocowego dla regionuOd pewnego czasu rząd nieustannie przekonuje na kolejnych konferencjach prasowych, że Polska na tle innych krajów radzi sobie z pandemią świetnie. Nie tylko pod względem szczepień, organizacji, ale przede wszystkim wsparcia finansowego gospodarki.W narracji mówiącej o świetnej organizacji tarcz pomocowych rząd nie zapomina o kolejnych inwestycjach oraz odrębnych programach pomocowych. Niestety Warmia i Mazury, które w zeszłym tygodniu dowiedziały się, że otrzymają ponad 300 mln złotych, najprawdopodobniej nie mogą oczekiwać jakiegokolwiek przelewu z budżetu państwowego.
Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel w programie "Tłit" przekazał, że Jarosław Kaczyński przyjął szczepionkę przeciwko COVID-19Wicepremier miał przyjąć pierwszą dawkę kilka dni temuPolityk zdradził, że prezes PiS czuje się dobrzeNie podano informacji, jakimi preparatem zaszczepiony został Jarosław KaczyńskiJeszcze w zeszłym roku oficjalnie informowano, że Jarosław Kaczyński będzie chciał jak najszybciej skorzystać z możliwości szczepienia przeciwko koronawirusowi. W czwartek rano przekazano nowe informacji w tej kwestii.Radosław Fogiel zdecydował się ujawnić w rozmowie z Michałem Wróblewskim w programie "Tłit", że Jarosław Kaczyński przyjął już pierwszą dawkę szczepionki. Odpowiedź na pytanie dziennikarza była niezwykle krótka.
Dwa dni temu Kołakowska zarzucała Andrzejowi Piasecznemu udawanie ciężkiej choroby. Następnie zaczęła podejrzewać Natalię Siwiec o powiązania z masoneriąAktorka teatralna musiała zmierzyć się z falą krytyki. Zarówno media, jak i opinia publiczna wprost potępiły ją za szerzenie antynaukowych poglądówDziś za pośrednictwem Instagrama Viola Kołakowska postanowiła zakończyć komentowanie bieżących wydarzeń. Ograniczy się jedynie do szerzenia informacjiOd początku pandemii Violetta Kołakowska, a właściwie Wioletta Kołek, nie schodzi ze świecznika. Jest to jedna z pierwszych osób publicznych, która wprost zaczęła podważać istnienie koronawirusa. Aktorce regularnie wtóruje Edyta Górniak. Wokalista zaprzyjaźniła się z influencerką podczas udziału w programie Kingi Rusin pt. "Agent gwiazdy". 43-latka ponownie wywołała emocje, podważając informacje o zdrowiu Andrzeja Piasecznego.
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, w trakcie trwania pandemii koronawirusa mamy obowiązek noszenia maseczki. Ale czy wszędzie?
Profesor Simon nie krył oburzenia w sprawie otwartych kościołów. Zapowiedział, że prawdopodobnie przy takim tempie zakażeń, grozi nam lockdown. Jak powiedział, jedną z kwestii jest pozostawienie sprawy związanej z niektórymi księżmi samej sobie - wspomniał o przypadkach, gdy wirus jest przez kapłanów lekceważony, co tworzy kolejne ogniska choroby. Według niego, być może niedługo trzeba będzie spodziewać się kolejnego lockdownu - politycy również obawiają się zaistniałej sytuacji. Sytuacja rozstrzygnie się już we czwartek. Mateusz Morawiecki podczas konferencji poda do wiadomości kolejne obostrzenia.
Były prezes NFZ-u stwierdził na antenie Polsatu, że tylko skrajne obostrzenia są w stanie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusaAndrzej Sośnierz zaproponował zakaz podróżowania oraz wprowadzenie godziny policyjnejJuż dziś poznamy szereg nowych obostrzeń, które ogłosić ma premier Mateusz MorawieckiCzy możliwym jest, by premier Mateusz Morawiecki posunął się do tak daleko idących restrykcji i wprowadził dziś w Polsce zakaz podróżowania?
Prof. Andrzej Horban ocenił, że wciąż istnieje możliwość wprowadzenia twardego lockdownu, jeśli zajdzie taka potrzebaSpecjalista ocenił, że taka sytuacja nastąpić może niemal w każdej chwiliProf. Horban pozytywnie odniósł się do wprowadzonych przez rząd ograniczeniach w liczbie wiernych w kościołachOkazuje się, że wprowadzenie twardego lockdownu w Polsce wciąż jest możliwe.
Gościem Beaty Lubeckiej był prof. Andrzej Fal, szef Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiAEkspert wprost stwierdził, że od pewnego czasu zupełnie nie widzi logiki oraz strategii w działaniach podejmowanych przez rządZaznaczył jednocześnie, że w jego opinii efekty obostrzeń zauważymy dopiero wtedy, gdy faktem staną się ograniczenia mobilnościPo raz kolejny rząd zdecydował o tym, że konieczne jest zaostrzenie restrykcji na terenie kraju. Już od jutra szereg kolejnych miejsc został objęty obowiązkiem wstrzymania działalności. Na antenie Radia Zet działania rządu skomentował prof. Andrzej Fal. Słowa, jakie padły pod adresem działań ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego, raczej nie ucieszą stęsknionych za rzeczywistością sprzed pandemii.
Tomasz Trela pokazał zdjęcia z wnętrza kościołaPoseł Lewicy udowodnił, że nie ma mowy o przestrzeganiu obowiązku dystansu, czy limitu 1 osoby na 20 metrów kwadratowychPolityk wskazał na konieczność natychmiastowego zamknięcia świątyńCzy w kościołach respektowane są obowiązujące od wczoraj obostrzenia? Poseł Lewicy Tomasz Trela pokazuje zdjęcia i wprost stwierdza, że świątynie powinny zostać zamknięte.Na fotografiach pokazanych przez polityka dobrze widać, że odwiedzony kościół nie jest miejscem, gdzie podchodzi się poważnie do kwestii obowiązku dystansu. Tomasz Trela uderza również w stosunek Prawa i Sprawiedliwości względem Kościoła katolickiego.
W kościołach w diecezji kieleckiej odczytany został list bp. Jana PiotrowskiegoZdaniem hierarchy wierni powinni mieć możliwość odwiedzania świątyń oraz kaplic od rana do nocyPodkreślił jednocześnie, że katolicy nie życzą sobie pouczania w „instruktorów nowego ładu ideologicznego, kulturowego i obyczajowego”W Niedzielę Palmową w kościołach diecezji kieleckiej odczytany został list bpa Jana Piotrowskiego. Hierarcha postanowił w jasny sposób odnieść się do pojawiających się głosów o konieczności zamknięcia świątyń na okres Świąt Wielkanocnych.Ostatni weekend upłynął na doniesieniach, iż obostrzenia w kościołach to w wielu miejscach legenda. Sieć obiegały kolejne zdjęcia przepełnionych ławek.
Wczoraj na antenie RMF FM rzecznik Konferencji Episkopatu Polski został zapytany o to, co zrobić ma ksiądz proboszcz ukarany mandatem za łamanie obostrzeńKsiądz Leszek Gęsiak nie odpowiedział na pytanie, wskazując, że to sprawa pomiędzy ukaranym proboszczem a organami państwaW wypowiedzi stwierdził, że informacje na temat łamania restrykcji to donosyNa uwagę, że jest to pejoratywne określenie, rzecznik stwierdził, że to opinia redaktoraW związku z obecnymi okolicznościami Kościół katolicki, a szczególnie osoba księdza trafiła pod lupę wielu osób. Duchowny utożsamiany jest bowiem z osobą odpowiedzialna za to, by w świątyniach nie przekraczano m.in. limitu wiernych.Nie wszędzie jednak ksiądz staje na wysokości zadania. Pojawiły się wiadomości, że niektórzy niezbyt pozytywnie odnoszą się do nałożonych na wszystkich restrykcji. W przypadku zgłoszenia takiej sytuacji przez osobę trzecią muszą liczyć się z tym, że w kościele pojawi się policja.Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski na antenie RMF FM zapytany został przez Marcina Zaborskiego o to, co w jego opinii zrobić mają proboszczowie ukarani mandatem przez służby w związku z łamaniem przepisów epidemicznych. Odpowiedź księdza Leszka Gęsiaka była sporym zaskoczeniem. Pojawiły się spore emocje oraz stwierdzenie mówiące o donosach.