Zaczyna się czas składania rozliczeń PIT 2020. Pojawiły się nowe nowe ulgi podatkowe związane z pandemią COVID-19
Od 15 lutego możliwe jest składanie zeznań podatkowych w oparci o otrzymane od pracownicy PIT-y
Na liście ulg podatkowych pojawiły się 4 nowe korzystne dla podatników ulgi
Są one bezpośrednio związane z pandemią koronawirusa
Skorzystać z nich mogą m.in. ozdrowieńcy, którzy oddali krew, lub osocze
W najbliższym czasie PIT i zeznania podatkowe będą jednym z najczęściej pojawiających się tematów w rozmowach każdego z nas. Warto wiedzieć, że na liście dostępnych ulg podatkowych pojawiły się zupełnie nowe pozycje.
W tym roku składając PIT, można skorzystać z aż 4 zupełnie nowych ulg podatkowych. Zostały one wdrożone, jako następstwo pandemii koronawirusa. Skorzystać z nich może całkiem spora liczba podatników.
Przy składaniu PIT można skorzystać z nowych ulg podatkowych
Od 15 lutego na rządowej stronie każdy z podatników może znaleźć swój PIT. W tym roku również istnieje możliwość skorzystania z rozliczenia podatkowego przygotowanego przez system, jednak zanim zatwierdzimy wygenerowane rozliczenie, warto sprawdzić, czy nie możemy skorzystać z nowych ulg podatkowych.
Wszyscy mogą skorzystać z niedawno powołanych do życia ulg podatkowych za rok 2020. Na liście pojawiły się aż cztery nowe pozycje, a grupa osób mogąca z nich skorzystać wcale nie jest krótka.
O jakich ulgach zatem mowa? Lista korzystnych dla podatników rozwiązań przy obliczaniu daniny należnej państwu powiększyła się o: ulgę na darowiznę na walkę z COVID-19 i ulgę dla osób, które przekazały osocze ozdrowieńców.
Dodatkowo część przedsiębiorców może skorzystać z możliwości obniżenia swojego dochodu o równowartość starty wynikającej z pandemii. Jednocześnie osoby działające w dziedzinie badawczo-rozwojowej mogą rozliczyć PIT na preferencyjnej stawce podatku wynoszącej 5 proc.
Kto może korzystniej rozliczyć swój PIT?
Wydaje się, że największą grupą podatników, która będzie mogła skorzystać z nowych ulg podatkowych przy rozliczaniu swojego PIT-u, są osoby, które przeszły COVID-19 i zdecydowały się oddać swoje osocze. Ozdrowieńcy prócz świadomości, iż ich gest komuś pomógł, mogą skorzystać na tym pieniężnie.
Ważne jest tutaj zaznaczenie, że z ulgi tej skorzystać mogą tylko honorowi dawcy. W momencie, gdy placówka zapłaciła za przekazanie osocza, podatnik nie może skorzystać z ulgi przy rozliczaniu PIT-u. Cała reszta ozdrowieńców za litr pobranej krwi może odliczyć sobie nawet 130 złotych. Litr oddanego osocza to natomiast aż prawo odliczenia od podatku 200 złotych.
Jak wskazuje Gazeta.pl, najwięcej na swoim geście zyskają osoby, które oddały osocze i były wcześniej poddane "zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom". Za każdy litr pobranego w ten sposób osocza odliczyć można 350 złotych.
Przedsiębiorcy natomiast mogą udowodnić, że ich zyski w związku z pandemią znacząco zmalały i dzięki wykazaniu strat zapłacić mniejszy podatek. Strata wsteczna możliwa jest do dopisania do zeznania podatkowego w momencie, gdy strata nie przekracza 5 mln złotych i przedsiębiorca jest w stanie udowodnić dwie rzeczy.
Po pierwsze konieczne jest wskazanie, że w poprzednim roku kalendarzowym poniesiono stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz iż w tym samym roku 2020 przychody łącznie były niższe minimum 50 proc. od tego, co łącznie zarobione zostało w roku 2019.
Warto znać nowe ulgi podatkowe
Sporo osób przy rozliczaniu PIT może udowodnić, że w poprzednim roku podatkowym przekazało darowiznę na rzecz walki z COVID-19. W tej uldze podatkowej wskazano konkretne miejsca, gdzie musi trafić darowizna. Są to: Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Epidemicznych, Agencja Rezerw Materiałowych, noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz wskazane podmioty lecznicze, o ile zostały wpisane do wykazu.
Konieczne jest udokumentowanie takiej darowizny. Na dowodzie jej dokonania znaleźć musi się m.in. dane identyfikujące darczyńcę, wysokość darowizny oraz dowód, że została ona przyjęta. Odliczyć można 200 proc. darowizny w momencie, gdy została ona przekazana od 30 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Wszyscy, którzy zdecydują się na wsparcie w walce z COVID-19 od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. mogą odliczyć od należności podatku 150 proc. wartości darowizny. Natomiast równowartość darowizny można odliczyć od podatku w terminach od 1 kwietnia 2021 r. do "końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii".
Przy rozliczaniu swojego PIT skorzystać mogą również przedsiębiorcy, którzy działają w obszarze badawczo-rozwojowym (B+R). Właśnie oni mogą rozliczyć się na preferencyjnej stawce podatku wynoszącej 5 proc. Jeżeli udowodnią oni, iż wykorzystają swoją działalność w ramach kwalifikowanych prawach własności intelektualnej (IP) w czasie prowadzenia działalności B+R w walce przeciwko COVID-19, mogą oni w związku z tym odliczyć koszty kwalifikowane za rok 2020.
Źródło: gazeta.pl
Artykuły polecane przez redakcję WTV: