wtv.pl
Dane Eurostatu wskazują, że w listopadzie nadmierna śmiertelność w Polsce była najwyższa w UE.

Piotr Molecki/East News

Zanotowano największą nadmierną śmiertelność w całej UE. Najnowsze doniesienia

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Z podanych przez Eurostat danych dotyczących nadmiernej śmiertelności w roku 2020 w krajach Unii Europejskiej wynika, że w listopadzie najwyższa była ona w Polsce. Do podwyższonej śmiertelności przyczynić się mogły zarówno zgony z powodu COVID-19,

  • Eurostat podał dane na temat nadmiernej śmiertelności w UE w ubiegłym roku

  • Szczyt nadmiarowych zgonów w UE odnotowano w kwietniu

  • W listopadzie najwięcej nadmiarowych zgonów wystąpiło w Polsce

  • Zmarło wtedy o 97,2 proc. więcej osób niż w latach ubiegłych

W środę Eurostat - agencja statystyczna Komisji Europejskiej - opublikował dane dotyczące nadmiernej śmiertelności w państwach Unii Europejskiej w ubiegłym roku (dane do listopada 2020). Nadmierna śmiertelność definiowana jest jako wzrost śmiertelności w danym miesiącu czy roku względem średniej śmiertelności w tym samym okresie w poprzednich latach (2016-2019).

Na gwałtowny wzrost śmiertelności w całej Unii Europejskiej decydujący wpływ miała w ubiegłym roku pandemia koronawirusa, która zaczęła wpływać na statystyki śmiertelności już w marcu 2020 roku, doprowadzając do rekordowej liczby zgonów w kwietniu (wzrost o 25 proc. względem średniej unijnej w latach 2016-2019).

W następnych miesiącach - od maja do lipca - poziom nadmiernej śmiertelności ponownie się obniżył, jednak już w sierpniu, wraz z drugą falą epidemii koronawirusa, odnotowano kolejny wzrost liczby zgonów. We wrześniu w całej UE było o 8 proc. więcej zgonów niż w latach ubiegłych, a w październiku wskaźnik nadmiernej śmiertelności wyniósł 17 proc. 

Są to jednak dane dla całej Unii Europejskiej, podczas gdy sytuacja w poszczególnych państwach wspólnoty była zróżnicowana. W samym środku drugiej fali epidemii, w listopadzie, to Polska zajęła pierwsze miejsce w całej UE pod względem nadmiernej śmiertelności.

Z danych Eurostatu wynika, że w listopadzie 2020 roku zmarło w Polsce o 97,2 proc. więcej osób, niż wynosi średnia śmiertelność dla tego miesiąca w poprzednich latach. Do tak wysokiej śmiertelności nie przyczyniły się jednak tylko i wyłącznie zgony spowodowane COVID-19.

[EMBED-1231]

Eurostat: nadmierna śmiertelność w Polsce

Jak sugeruje gazeta.pl, najwyższa w całej Unii nadmierna śmiertelność odnotowana w Polsce w listopadzie ubiegłego roku jest także wynikiem ogólnego spadku wydolności służby zdrowia. Ucierpiały na tym osoby ze schorzeniami niepowiązanymi z koronawirusem. 

Pomoc medyczna docierała do nich z opóźnieniem, a wskutek przeciążenia systemu opieki zdrowotnej utrudniona była także diagnostyka mogąca zapobiec nadmiernym zgonom. Ponadto wiele osób - w szczególności seniorów - w obawie przed zakażeniem koronawirusem ograniczyło mobilność społeczną, w tym także - wizyty u lekarzy.

Chociaż listopad był pod względem nadmiernej śmiertelności w Polsce rekordowy - co odnajduje potwierdzenie nie tylko w statystykach Eurostatu, ale i w danych Głównego Urzędu Statystycznego - to jednak wzrost śmiertelności zauważalny był już wcześniej.

W październiku wskaźnik nadmiernej śmiertelności w Polsce także był wysoki i wyniósł 45 proc., a wyższą liczbę nadmiarowych zgonów odnotowano w tym miesiącu tylko w Czechach. Póki co nie znamy jeszcze danych za grudzień, ale można się spodziewać, że i w tym miesiącu liczba zgonów znacznie przewyższyła średnią z lat 2016-2019.

[EMBED-1230]

Źródło: gazeta.pl, Twitter / Franek Damboń, Twitter / EU_Eurostat

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >