Koronawirus w Czechach. Rząd zdecydował się wprowadzić nowy stan wyjątkowy.. MICHAL CIZEK/AFP/East NewsŹródło: MICHAL CIZEK/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 14 Lutego 2021

Czechy miały luzować obostrzenia. Zdecydowali się jednak na wprowadzenie stanu wyjątkowego

Obowiązujące w Czechach obostrzenia zostaną przedłużone przynajmniej o kolejne dwa tygodnie. Rząd w Pradze zdecydował się na wprowadzenie nowego stanu wyjątkowego od poniedziałku 15 lutego. Dotychczasowe restrykcje uległy drobnym korektom.

W niedzielę 14 lutego czeski rząd ogłosił nowy stan wyjątkowy, wprowadzony z powodu trwającej pandemii koronawirusa, wskazuje serwis wprost.pl.

Rozporządzenie mające swe źródło we wniosku wszystkich hejtmanów (marszałków województw) oraz burmistrza Pragi zacznie obowiązywać w poniedziałkowy poranek. Warto zaznaczyć, że decyzję podjęto na zaledwie siedem godzin przed końcem obowiązywania obecnych ograniczeń.

Nowy stan wyjątkowy w Czechach

Wprowadzona przez Czechów nowa regulacja będzie obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie. W międzyczasie rozmowy dotyczące uchwalenia ustawy o stanie pandemii, która pozwoliłaby na skuteczniejsze zarządzanie kryzysem, mają odbywać się między rządem a przedstawicielami opozycji.

Obecne ustawy o stanach wyjątkowych wymuszają składanie kolejnych wniosków o jego przedłużenie.

Waloryzacja obejmuje nie tylko emerytury. Podwyższony zostanie szereg rentWaloryzacja obejmuje nie tylko emerytury. Podwyższony zostanie szereg rentCzytaj dalej

Portal wskazuje, że czeski rząd zobowiązał się do wypracowania rozwiązania, które umożliwi jak najszybszy powrót uczniów do nauki stacjonarnej. Premier Andrej Babisz zaznaczył ponadto, że zdrowy rozsądek powinien brać górę nad „politykowaniem”.

W praktyce od poniedziałku zmieni się niewiele. Zamknięte pozostaną sklepy z wyłączeniem tych oferujących niezbędne towary, odzież, buty dla dzieci oraz żywność dla zwierząt.

Restauracje, kawiarnie oraz bary pozostaną zamknięte. Mieszkańcy trzech powiatów, w których transmisja wirusa jest najszybsza, nadal będą borykać się z wprowadzonym w minionym tygodniu zakazem wjazdów i wyjazdów.

Jedyną istotną korektą jest zmiana zasad funkcjonowania urzędów. Te będą otwarte każdego dnia, choć do tej pory były to jedynie dwa dni w tygodniu. Zdecydowano ponadto o wznowieniu działalności bibliotek.

źródło: wprost.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: