wtv.pl > Gospodarka > Premier pozwolił na otwarcie kin. Kiedy otworzą się sieci Helios, Multikino i Cinema City?
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:43

Premier pozwolił na otwarcie kin. Kiedy otworzą się sieci Helios, Multikino i Cinema City?

Helios nie skorzysta z warunkowego otwarcia kin na dwa tygodnie. Z decyzją czekają właściciele Multikina oraz Cinema City.
Wikimedia Commons/Forumnm

Według zapowiedzi Mateusza Morawieckiego od 12 lutego swoją działalność – przy jednoczesnym zachowaniu zasad reżimu sanitarnego – będą mogły wznowić kina, teatry i filharmonie oraz hotele, baseny czy stoki narciarskie.

Widzowie, którzy chcieliby wybrać się na seans, będą zobowiązani do założenia maseczki. Kina, które pozostają zamknięte od początku listopada minionego roku, nie będą mogły sprzedawać napojów oraz przekąsek.

Decyzja rządu ma jednak charakter warunkowy. Próbne otwarcie obejmie bowiem najbliższe dwa tygodnie.

Jeżeli będzie przyspieszenie procesu pandemicznego, będę rekomendował wykonanie kroku wstecz i dokonania kolejnych obostrzeń, by utrzymywać pandemię pod kontrolą, czyli na stabilnym co najmniej poziomie – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany przez Wirtualne Media.

I dalej: – Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że decyzja jest związana z ryzykiem i dlatego podjęliśmy ją jako warunkową. Będziemy mieli do czynienia z pewnym interaktywnym scenariuszem po 12 lutego - w kolejnych dniach i tygodniach od nas będzie zależało, co będzie dalej się działo.

Prezes sieci Helios: „Musimy mieć pewność, że nasze wysiłki po raz kolejny nie pójdą na marne”

Jak wskazuje wspomniany serwis, do sprawy odniósł się prezes należącej do Agory sieci Helios. Tomasz Jagiełło poinformował, że należące do spółki kina nie zostaną otwarte 12 lutego.

Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją – nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie – przekazał Jagiełło.

I dodał: – To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około czterech tygodni.

Prezes Helios zapewnił, że sieć nie może doczekać się ponownego przyjęcia klientów. Wskazał jednak, że konieczne jest „przygotowanie pod każdym względem”, a spółka musi mieć pewność, że jej „wysiłki i poniesione koszty nie pójdą po raz kolejny na marne”.

Z żalem musimy podkreślić, że rząd w ogóle nie konsultował swojej decyzji z przedstawicielami naszej branży, a nasze sugestie dotyczące procesu przywracania działalności zostały zignorowane – dodał Tomasz Jagiełło, którego wypowiedź przytaczają Wirtualne Media.

Multikino i Cinema City poczekają

Sieć Multikino, do której należą 33 kina w 27 miastach, przekazała, że podjęcie decyzji musi poprzedzić zapoznanie się z rządowych rozporządzeniem, w których ujęto szczegóły dotyczące zasad, na jakich będzie można ponownie przyjąć klientów. Wskazano, że konieczne są również konsultacje z dystrybutorami, „by ocenić możliwość pozyskania premierowych filmów w tak krótkim czasie”.

Kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów, zaznaczono.

Dodano, że dystrybutorzy potrzebują z zasady około 4 do 6 tygodni, by przygotować filmy do dystrybucji.

Z decyzją poczeka też Cinema City. Możliwość bezpiecznego i racjonalnego otwarcia naszych placówek wymaga bardzo dokładnego zapoznania się z nowymi rozporządzeniami i wytycznymi. To proces, który wymaga przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa widzom i pracownikom, ale również dostarczenia odpowiedniego repertuaru filmowego, przekazano w oświadczeniu.

Dystrybutorzy potrzebują czasu na przygotowanie i wprowadzanie filmów do dystrybucji, w tym na prawidłowe przeprowadzenie kampanii marketingowych, a kina na dostosowanie swoich powierzchni do wszelkich wymogów sanitarnych, tak aby powitać swoich widzów w bezpiecznych warunkach. Dla biznesu kinowego bardzo istotna jest również możliwość konsumpcji na salach kinowych, wskazała sieć dysponująca 35 kinami w całej Polsce.

źródło: Wirtualne Media

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane