wtv.pl
Rząd wycofuje niektóre obostrzenia. Zmiany dotyczą działalności sklepów i galerii handlowych.

libreshot.com/Martin Vorel

Uwaga, właśnie zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia. Weszły w życie od dzisiaj

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Obowiązujące obostrzenia od dziś ulegną pewnemu złagodzeniu. Rządzący zdecydowali się na ponowne uruchomienie niektórych gałęzi gospodarki. Wchodzące w życie zmiany dotyczą działalności sklepów i galerii handlowych.

Dane prezentowane w codziennych raportach Ministerstwa Zdrowia zdają się wskazywać, że epidemia uległa pewnemu spowolnieniu. Choć nie wszyscy obywatele dowierzają doniesieniom mówiącym o wypłaszczeniu krzywej zachorowań, rządzący zdecydowali się na zniesienie części obostrzeń. Nowe przepisy wejdą w życie już dziś.

Rząd wycofuje niektóre obostrzenia

Od soboty, 28 listopada, przywrócono działalność sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych oraz parkach handlowych. Warto zaznaczyć, że punkty będą musiały funkcjonować przy zachowaniu ścisłych zasad bezpieczeństwa, rekomendowanych przez sanepid oraz resort zdrowia.

Złagodzenie obostrzeń nie dotyczy zlokalizowanych na terenie obiektów sal zabaw dla dzieci, wskazuje Gazeta.pl. W placówkach wciąż obowiązuje limit, według którego na każdego klienta przypadać musi minimum 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Pomimo głosów części ekspertów, według których w zminimalizowaniu zjawiska tłumów w sklepach mogłoby pomóc wycofanie słynnych "godzin dla seniorów", rządzący zdecydowali się zachować przepis, według którego od poniedziałku do piątku zakupy w godzinach od 10:00 do 12:00 zrobią jedynie najstarsi. Wobec skróconego czasu pracy ograniczenie nie będzie obowiązywać jednak 24 grudnia.

Warto wiedzieć, że działalność prowadzić mogą ponadto wyciągi narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Konieczne jest, rzecz jasna, utrzymanie reżimu sanitarnego.

Siłowni i restauracje nadal zamknięte

Obostrzenia nadal obowiązują w przypadku hoteli, które mogą przyjmować jedynie sportowców, pacjentów wraz z opiekunami, przedstawicieli służby zdrowia oraz gości odbywających podróż służbową

Wspomniany serwis zwraca uwagę, że wobec rozporządzenia utrzymany zostanie zakaz organizowania wesel czy komunii świętych. Wszelkie wydarzenia mogą odbywać się wyłącznie w formie zdalnej.

Według nowelizacji przepisów zamknięte pozostają siłownie, kluby fitness, aquaparki czy kluby nocne. Zmianie nie ulegną również obostrzenia dotyczące gastronomii. Lokale mogą prowadzić swą działalność jedynie "na wynos" oraz na dowóz". Salony fryzjerskie i kosmetyczne muszą pamiętać o przestrzeganiu niezbędnych zasad bezpieczeństwa.

Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia, opublikowanego tuż po godzinie 10:30, minionej doby odnotowano 15 178 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. "Z powodu COVID-19 zmarło 85 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 514 osób.", czytamy w komunikacie.

Od początku pandemii pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 otrzymało 973 593 pacjentów. Zmarło 16 746 z nich.

[EMBED-248]

źródło: Gazeta.pl / Twitter

undefined

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >