wtv.pl > Koronawirus

Koronawirus

Koronawirus COVID-19 - jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek zarażenia pojawił się w grudniu 2019 roku w Chinach.

Czwarta fala
27.02.2023 14:30 Marcin Drąg: Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna

Czwarta fala pandemii już na jesieni? Ekspert apeluje o czujność i ostrożność. Zapowiedział nawet powrót do twardego lockdownu. Już za dwa, trzy miesiąca indyjska mutacja wirusa może zdominować Polskę.W rozmowie z TVN24 profesor Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej zapowiedział nadejście czwartej fali pandemii. - Nie powinniśmy uśpić swojej czujności. Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna - komentował w programie "Wstajesz i weekend".

Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego
15.06.2022 02:02 Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Michał Dworczyk ogłosił decyzję o zamknięciu Szpitala Narodowego, powołanego na czas pandemii koronawirusa na Stadionie Narodowym w Warszawie. Działalność placówka zakończyć ma już w najbliższą niedzielę. Michał Dworczyk podziękował wszystkim zaangażowanym w pracę w medycznej placówce. Michał Dworczyk ogłasza koniec Szpitala NarodowegoSzef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powiadomił właśnie o zakończeniu działalności Szpitala Narodowego, który znajdował się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Sytuacja pandemiczna ma być na tyle opanowana, że jego dalsza działalność nie jest w tej chwili konieczna. Dworczyk zaznaczył jednak, że nie zostanie on w pełni zdemontowany, by móc służyć w czasie ewentualnej IV fali koronawirusa. - Szpital zawiesi swoją działalność, w części zostanie zdemontowany, ale większość infrastruktury pozostanie - zapowiadał polityk - Będzie zabezpieczeniem na IV falę epidemii. Co to oznacza w praktyce? Zdaniem szefa Kancelarii Premiera, w razie potrzeby będzie go można w krótkim czasie "zmontować" na nowo. Czas oczekiwania na wznowienie działalności wynosić miałby zaledwie kilkadziesiąt godzin. Zakończony etap pandemii Michał Dworczyk opowiedział o tym, jak sprawnie przyszło powołanie placówki, która miała przyjąć ogromną liczbę pacjentów zakażonych koronawirusem. - To był pierwszy szpital tymczasowy, który budowaliśmy, po to, żeby odpowiedzieć na sytuację jaka powstała w związku z pandemią - powiedział polityk - W ciągu 12 dni od wydania decyzji przez premiera szpital został zbudowany i przekazany szpitalowi MSWiA, a już 17 dnia po wydaniu tejże decyzji został przyjęty pierwszy pacjent. Dworczyk zaznaczył, że Szpital Narodowy nie służył jedynie podtrzymywaniu przy życiu pacjentów, którzy wyjątkowo źle znosili zakażenie koronawirusem, ale również szczepieniom Polek i Polaków. Swoją działalność placówka zakończyć ma już w najbliższą niedzielę, wraz z wypisaniem ostatniego z przebywających w niej pacjentów. Szef Kancelarii Premiera wykorzystał również moment, by podziękować służbom medycznym pracującym w szpitalu. - To pan dyr. Artur Zaczyński ze swoim zespołem prowadził szpital tymczasowy - powiedział Michał Dworczyk - Ogromne podziękowania dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i salowych zaangażowanych w realizację tego projektu - wymieniał. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Opiekun syna Krawczyka o tym, co Ewa Krawczyk chciała mu zrobić. Porażające doniesienia, wdowa zaprzeczaIMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia. Trzeba przygotować się na groźne burzeMinister zdrowia ogłosił, kiedy życie powróci do normalności. "Wychodzimy na ostatnią prostą"Źródło: Onet.pl, Gazeta.pl

pieniądze
15.06.2022 02:02 IV fala koronawirusa: nowe przepisy za kłamanie sanepidowi zakładają nawet 30 tys. zł grzywny

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych, który zakłada wysokie grzywny za ukrywanie informacji o osobach zakażonych koronawirusem. Podobne kary mają dotyczyć również personelu medycznego i sanepidów. Nowelizacja pokazuje, że kary mogą sięgać nawet do 30 tys. zł.

Minister zdrowia skomentował możliwość spożywania alkoholu po szczepieniu
14.06.2022 02:02 Uwaga, nie wolno robić tego po szczepieniu. Może mieć fatalne skutki, minister ostrzega

Minister Adam Niedzielski odniósł się do pytan o spożywanie alkoholu po szczepieniu przeciwko COVID-19Szef resortu zdrowia stanowczo odradził. Wskazał, że już samo szczepienie to duży wysiłek dla organizmuW tym samym tonie wypowiadają się lekarze. Dodatkowo podkreślają oni, że kwestia ta poruszana jest przez pacjentów bardzo częstoWażne informacje dla wszystkich osób, które przyjęły szczepienie, bądź mają to jeszcze przed sobą. Głos zabrał sam minister zdrowia Adam Niedzielski. Okazuje się bowiem, że kwestia dotycząca spożywania alkoholu po przyjęciu szczepionki była jednym z częściej wyszukiwanych w okresie majówki hasłem w sieci.Stanowisko szefa resortu zdrowia w kwestii szczepienia i alkoholu nie pozostawia złudzeń. Dla wielu Polaków nie będzie to dobra wiadomość, szczególnie iż obecnie przyjmowanie preparatów przeciwko COVID-19 kolejnych firm znacząco przyspieszyło.Okazuje się jednak, że wiele osób, które pojawiło się w długi majowy weekend w punktach, gdzie z ważnym skierowaniem można było przyjąć szczepienie, decydowało się na późniejsze poszukiwanie odpowiedzi na to, czy mogą spożywać alkohol. Do sprawy odniósł się sam Adam Niedzielski. Jego odpowiedź jest jasna i nie ma w niej miejsca na spekulacje.

Opalanie
14.06.2022 02:02 Najnowsze badania wykazały, że ozdrowieńcy i zaszczepieni powinni w tym roku odpuścić opalanie

Włoscy naukowcy wykazali, że tegoroczne opalanie może być niezbyt dobrym pomysłem dla niektórych grup - chodzi o zaszczepionych i ozdrowieńców z koronawirusa. Ich skóra jest o wiele słabsza przez kilka tygodni. Warto przemyśleć wakacje z opalaniem i koniecznie stosować kremy z filtrami.Tegoroczne lato będzie wyjątkowe? Może się okazać, że wielu wróci z wakacji nie tylko z opalenizną, ale również innymi zmianami skórnymi.

EMA przedstawiła stanowisko w stosunku do szczepionki Johnson & Johnson
14.06.2022 02:02 EMA wydała oświadczenie ws. szczepionki Johnson & Johnson

W piątek pojawiło się oficjalne stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) na temat preparatu Johnson&Johnson. Stanowisko ekspertów w stosunku do preparatu stosowanemu przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jest jasne. Z komunikatu wprost wynika, że o ile ryzyko związane z niepożądanymi efektami po szczepieniu jest możliwe, o tyle korzyści z zastosowania preparatu Johnson&Johnson je znacząco przewyższają.Komunikat Europejskiej Agencji Leków (EMA) na temat szczepionki Johnson&Johnson to dla wielu osób wyczekiwana wiadomość. Od początku szczepień przeciwko koronawirusowi pojawia się wiele kontrowersji związanych ze szczepionkami poszczególnych firm. Nie ulega wątpliwości, że zdecydowanie większymi problemami w zakresie zaufania pod kątem niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) największy kryzys wizerunkowy nie przeszedł preparat Johnson&Johnson a AstraZeneca. Niemniej EMA zdecydowała się oficjalnie zabrać głos w tej sprawie.

wtv
13.06.2022 02:02 TVP może żałować, że podczas Sylwestra skierowało kamery na widownię. Oburzenie w sieci

"Sylwester Marzeń z Dwójką" dobiegł końca. Nic nie powstrzymało Jacka KurskiegoW internecie nie brak słów oburzenia z powodu zorganizowania imprezyKomentatorzy twierdzą, że widok bawiącej się widowni może spowodować częstsze lekceważenie obostrzeń narzuconych przez rządTVP dopięła swego i mimo ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa, doprowadziła do zorganizowania w Ostródzie "Sylwestra Marzeń z Dwójką". Teraz musi liczyć się z głosami krytyki ze strony oburzonych internautów.

świeca
12.06.2022 02:01 Zmarł Jason Kelk. Był najdłużej hospitalizowanym pacjentem chorym na COVID-19

Media doniosły o śmierci Jasona Kelka. Mężczyzna zachorował na koronawirusa w marcu 2020 roku i od tamtego czasu przebywał w szpitalu. Zdecydował, że chce przerwać leczenie. Zmarł po ok. 90 minutach od odłączenia respiratora. Kelk był cukrzykiem i astmatykiem, a COVID-19 zniszczył jego płuca i nerki. W pewnym momencie musiał też być karmiony dożylnie.

Unijny Certyfikat Covidowy
19.03.2022 09:20 Kiedy pojawi się Unijny Certyfikat Covid? Miniserstwo Zdrowia podało datę

W piątek na Twitterze Ministerstwa Zdrowia pojawiła się informacja o Unijnym Certyfikatacie Covid. Po wejściu na stronę Internetowego Konta Pacjenta zobaczyć można je w kafelku Certyfikaty. Jak poinformowano, od 25 czerwca dostępne będą również w aplikacji mObywatel.Unijny Certyfikat Covid pozwala m.in. na sprawne poruszanie się w granicach Unii Europejskiej.

W Radiu Rzeszów Jarosław Kaczyński podzielił się zaskakującym stwierdzeniem związanym z COVID-19 i antyszczepionkowcami
19.03.2022 09:20 Jarosław Kaczyński porównał ich do KGB. W internecie wybuchła burza na temat wypowiedzi prezesa

Powiązanie przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego goszczącego w Radiu Rzeszów ruchu antyszczepionkowców z działalnością KGB, nawet w kontekście teorii spiskowych związanych z COVID-19 może dziwić.Wizyta Jarosława Kaczyńskiego w Radiu Rzeszów wydaje się bezpośrednio powiązana z propagowaniem akcji szczepień przeciwko COVID-19 na Podkarpaciu.Prezes PiS bezpośrednio wskazał, że decyzja o niezaszczepieniu i przychyleniu się do argumentów antyszczepionkowców może przynieść ze sobą kolejne komplikacje związane z COVID-19.

wojciech andrusiewicz - obostrzenia
19.03.2022 09:20 Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz: "Wkrótce ogłoszony zostanie pakiet restrykcji na okres wakacyjny"

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał szczegóły dot. obecnej sytuacji epidemicznej. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że pandemia nadal trwa. Dodał, że wkrótce ogłoszony zostanie pakiet restrykcji na okres wakacyjny.Pytany o obecną sytuację epidemiczną, rzecznik resortu zdrowia przedstawił najnowsze informacje w sprawie dobowej liczby zakażeń i odnotowanych nowych mutacji wirusa.Cytowany przez WP Wojciech Andrusiewicz przekazał, że Ministerstwo Zdrowia stwierdziło 60 przypadków mutacji, która po raz pierwszy pojawiła się w Indiach.Dodał, że znaczna część z nich dotyczy cudzoziemców, którzy przyjechali do Polski m.in. do pracy.Rzecznik MZ potwierdził ponadto 40 przypadków mutacji południowo-afrykańskiej oraz 3 przypadki odnotowania odmiany brazylijskiej.

dr grzesiowski
19.03.2022 09:20 Dr Grzesiowski: "To, że wyjeżdzamy, jest czymś absolutnie normalnym"

Dr Grzesiowski skomentował miniony długi weekend, w trakcie którego Polki i Polacy tłumnie ruszyli na wypoczynek. Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 przekazał, co zauważył w turystycznych miejscowościach. Ubiegły tydzień przyniósł upragnione tchnienie lata, co natychmiast zaowocowało wzmożonymi wyjazdami zmęczonych długotrwałym lockdownem obywateli.W trakcie długiego weekendu w turystycznych miejscowościach dało się zauważyć tłumy turystów, którzy korzystali z ponownie uruchomionej gastronomii czy sektora kultury, w tym kin czy teatrów.Pytany, czy powyższe przykłady mogą doprowadzić do wzrostu zachorowań, goszczący w programie WP Dr Paweł Grzesiowski zapewnił, że należy rozgraniczyć pewne rzeczy.

Piotr Semka
19.03.2022 09:19 Piotr Semka po poważnym przejściu COVID-19 zabrał głos

Znany dziennikarz, Piotr Semka, niedawno zniknął po tym, jak zaraził się i ciężko przeszedł koronawirusa. Powoli wraca do zdrowia i chciał podziękować wszystkim, którzy wspierali go w tym trudnym czasie. Przed nim jednak jeszcze sporo pracy, by wrócić do normalności.Dziennikarz zniknął z mediów na około dwa miesiące.

IV fala koronawirusa
19.03.2022 09:18 Te województwa są najbardziej zagrożone lockdownem, gdy w Polsce pojawi się IV fala koronawirusa

Komu najbardziej zagrozi nadchodząca IV fala koronawirusa? W czterech województwach może dojść do lockdownu, jeśli w Polsce zacznie szaleć wariant Delta. Naukowcy wskazali, gdzie sytuacja będzie najgorsza. Naukowcy alarmują. Rządzący od dłuższego czasu starają się zmienić sytuację w problematycznych regionach.

trzecia dawka szczepionki
19.03.2022 09:18 Trzecia dawka szczepionki. Eksperci: tak, ale dla określonych grup

W związku z pojawiającymi się wciąż nowymi wariantami koronawirusa eksperci raz po raz analizują, czy konieczne będzie przyjęcie trzeciej dawki szczepionki. Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, ocenił, że dodatkowy zabieg będzie dotyczył tylko określonych grup.Stopień wyszczepienia Polek i Polaków nadal utrzymuje się na stosunkowo mizernym poziomie. Na ten moment wykonano niespełna 32 milionów zabiegów.W pełni zaszczepionych – dwudawkowymi preparatami lub jednodawkowym produktem J & J – jest prawie 15 milionów obywateli.Liczby te, jak przekonują eksperci, są zbyt niskie, by mówić o odporności zbiorowej. Wobec nowych wariantów COVID-19 coraz częściej mówi się też o konieczności przyjęcia kolejnej, trzeciej dawki szczepionki.

Polska na tle innych krajów odnotowało dużo nadmiarowych zgonów z powody pandemii
19.03.2022 09:17 Ile nadmiarowych zgonów w czasie pandemii odnotowano w Polsce? Badacze mówią o większej liczbie niż oficjalne dane rządu

Informacje niemieckich i izraelskich naukowców na temat tego, jak Polska przeszła przez pandemię, nie są optymistyczne. Zmarło dużo więcej ludzi niż w analogicznym okresie przed pandemią. Badacze nie zgadzają się również z danymi oficjalnie podawanymi przez polski rząd.Dokładne przeanalizowanie danych na temat zgonów stwierdzonych w czasie pandemii nie stawia Polski w dobrym świetle na tle innych krajów. Nie tylko wśród członków Unii Europejskiej.W branżowym magazynie "eLife" opublikowano analizę dokonaną na 103 krajach z całego świata. Dane na temat nadmiarowych zgonów w czasie pandemii zbadali naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz Uniwersytetu w Tybindze.Niemiecko-izraelski zespół nie ma dla Polaków dobrych wieści. Umarło nas znacznie więcej niż jeszcze rok wcześniej.

szczepienie przeciw covid (2)
19.03.2022 09:08 Pierwszy przypadek pozwu za powikłania poszczepienne. Panią Agatę sparaliżowało od pasa w dół

Pierwszy pozew za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19 wkrótce stanie się faktem. Pozwanie reprezentowanego przez Ministerstwo Zdrowia Skarbu Państwa zapowiedzieli przedstawiciele kobiety, która po przyjęciu drugiej dawki straciła czucie w nogach. Miesięczna rehabilitacja idzie tymczasem w tysiące złotych.Do szczegółów sprawy dotarli dziennikarze Radia ZET. Według zapewnień mecenas Beaty Broniewicz-Pasieki po przyjęciu drugiej dawki szczepionki pani Agata została sparaliżowana od pasa w dół.U kobiety stwierdzono zapalenie rdzenia kręgowego, spowodowane najprawdopodobniej wczesnym odczynem poszczepiennym. Klientka prawniczki spędziła w szpitalu przeszło dwa tygodnie.

powrót obostrzeń
19.03.2022 09:05 Kiedy powrócą obostrzenia? Naukowcy mówią o końcu października

Według matematyków z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy analizują rozwój pandemii przy użyciu superszybkich komputerów, koronawirus przyspieszy we wrześniu. Wprowadzenia pierwszych obostrzeń powinniśmy spodziewać się pod koniec października.Czwarta fala epidemii od tygodni zapowiadana jest na nadchodzącą jesień. Dokładniejsze dane w tej sprawie zaprezentowali matematycy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" specjaliści analizujący rozwój pandemii w oparciu o modele matematyczne zapowiedzieli, że pandemia przyspieszy we wrześniu. – W październiku fala rozpędzi się mocniej, by kulminację osiągnąć w listopadzie – poinformowali.

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad nowymi prawami dla przedsiębiorców
19.03.2022 09:05 Już nie tylko sprawdzanie, czy pracownik jest zaszczepiony. Firmy będą sprawdzać szczepienia klientów?

Plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące osób niezaszczepionych są jednoznaczne. W resorcie Adama Niedzielskiego trwają poważne rozmowy nie tylko na temat przyznania pracodawcy prawa do kontroli szczepienia przeciwko COVID-19 wśród swoich pracowników. W projekcie ustawy pojawił się zapis, który pozwala na sprawdzanie, czy klienci to osoby zaszczepione. Przeoczenie, czy celowe działania rządzących?"Zgodnie z projektowanymi przepisami przedsiębiorca lub podmiot niebędący przedsiębiorcą, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie objęty czasowym ograniczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej [...], nie podlegałby takiemu ograniczeniu, jeżeli działalność gospodarcza jest wykonywana na rzecz osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, osoby po przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub osoby posiadającej ważny negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2”.To założenia ustawy mogącej już niedługo dość mocno ograniczyć zakres codziennego życia osób, które nie zdecydowały się na przyjęcie szczepienia przeciwko koronawirusowi.

praca - szczepienia
19.03.2022 09:04 Rząd szykuje zmiany. Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony

Według projektu rządu pracodawca ma uzyskać prawo do informacji o zaszczepieniu pracownika. Rządzący szykują zmiany, według których osoba zatrudniona, która nie przyjęła szczepionki, będzie mogła zostać wysłana na bezpłatny urlop lub oddelegowana do innych zadań.Na rządowych stronach zamieszczono projekt zmian w przepisach, które umożliwiłyby pracodawcom uzyskiwanie informacji o zaszczepieniu, przebyciu choroby czy posiadaniu negatywnego wyniku testu przez pracownika.To jednak nie wszystko. Rząd szykuje szereg zmian, które pozwoliłyby pracodawcom na reagowanie w przypadku niezaszczepienia zatrudnianych osób – podaje tvn24.pl.

Google Street View/Jakub Kaminski/East News
19.03.2022 08:58 Nie wszyscy pracownicy niemedyczni otrzymali dodatek covidowy

Personel niemedyczny ze Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu nie otrzymał do tej pory dodatku covidowego - ustaliła reporterka WTV, Maria Glinka. Zgodnie z zapowiedziami rządu, jednorazowa kwota w wysokości pięciu tysięcy złotych miała być wypłacona w czerwcu. Chęć docenienia pracowników zaznaczał wiosną zarówno minister zdrowia Adam Niedzielski, jak i premier Mateusz Morawiecki. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na premie. Szpital w Nowym Sączu nie wypłacił personelowi pieniędzy. Rozczarowani pracownicy rozważają strajk.

Piers Corbyn
19.03.2022 08:58 Znany antyszczepionkowiec przekupiony. Przyjął 10 tysięcy w pieniądzach z Monopoly

W trakcie kilkunastu miesięcy pandemii Piers Corbyn dał się poznać jako naczelny antyszczepionkowiec w Wielkiej Brytanii. W ubiegłych dniach znany zwolennik teorii spisowych dał się nabrać youtuberom, którzy podali się za przedstawicieli spółki AstraZeneca i zaproponowali Corbynowi łapówkę.Piers Corbyn to osoba znana na Wyspach Brytyjskich. Mężczyzna ma dyplom fizyka, zyskał popularność jako prognostyk pogody i biznesmen.Najwięcej sławy przysporzyła mu jednak działalność aktywistyczna. Corbyn neguje globalne ocieplenie i pandemię. Podczas protestów bywał zatrzymywany przez policję i dał się poznać jako lider ruchu antyszczepionkowców.

tai-s-captures-Lhb-zwQ-QGI-unsplash
19.03.2022 08:58 “Byłem antyszczepionkowcem” - historie ludzi, których myślenie zmieniła pandemia

On - wmawiał wszystkim, że koronawirus nie istnieje. Ona - popierała go w swoich teoriach. Gdy wiosną w ciężkim stanie wylądował w szpitalu, zaczęła prosić o pomoc. Niestety, było już za późno. Po kilku tygodniach walki z wirusem on odszedł, a ona została sama. I teraz już wie, co zabiło jej męża. Ta poruszająca historia jest jednym z wielu przykładów tego, jak bardzo niebezpieczny jest sceptycyzm w obliczu zagrożenia. Dzisiaj, to ludzie, którzy wątpili, postanowili opowiedzieć nam o tym dlaczego zmienili zdanie na temat pandemii. To pierwsze lato, które będzie spędzać bez męża. Jeszcze pół roku wcześniej wszystko było po ich myśli. Oboje sprzeciwiali się noszeniu maseczek i innym obostrzeniom. Twierdzili, że COVID to wymysł, który ma na celu kontrolę społeczeństwa. Udawało im się utrzymać pracę i suchą stopą przechodzić przez kolejne fale pandemii. Aż do wiosny.W kwietniu on zaczął czuć się źle. Jednej nocy duszności nie pozwalały mu nabrać powietrza. Choć umierał, nadal nie chciał w to uwierzyć. Gdy przewieziono go do szpitala, ona starała się mu pomóc. Szukała sposobów na “tę nową grypę”. Niestety, to był COVID-19 w najostrzejszym przebiegu. Na ratunek było już za późno.

Brandon Haynes pogrzeb
19.03.2022 08:57 USA. Zmarł na koronawirusa, jego matka urządziła punkt szczepień na pogrzebie

46-letni Brandon Haynes zmarł po zakażeniu koronawirusem. Choć mężczyzna z Luizjany miał liczne choroby przewlekłe, konsekwentnie odmawiał przyjęcia szczepionki. Na pogrzebie Brandona jego matka zorganizowała punkt szczepień, zachęcając do zabiegu jego przyjaciół.Szczegóły śmierci i ceremonii pogrzebowej Brandona Haynesa obiegły wszystkie najważniejsze amerykańskie media.W rozmowie ze stacją CBS matka 46-latka, Betty Antoine, przyznała, że usiłowała przekonać syna do przyjęcia szczepionki. Młody mężczyzna konsekwentnie jednak odmawiał.– Twierdził, że preparat nie jest wystarczająco przebadany – wyznała, wspominając jedną z ostatnich rozmów z synem.

Kościół
19.03.2022 08:56 "Niedziela Szczepień na Podhalu". Górale będą szczepieni pod kościołami

Podhale pozostaje tym regionem kraju, gdzie odsetek obywateli zaszczepionych przeciw koronawirusowi jest zdecydowanie najniższy. Sytuację ma zmienić mocno nietypowa akcja. Rusza "Niedziela Szczepień na Podhalu".W całym kraju poziom wyszczepienia Polek i Polaków, delikatnie rzecz ujmując, nie stoi na najwyższym poziomie. Do 16 lipca wykonano przeszło 32 mln zabiegów, poinformował polski rząd.W pełni zaszczepionych (dwiema dawkami bądź jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson) jest jednak tylko 15,9 mln obywateli. Eksperci kilkukrotnie wskazywali, że podobne wyniki nie pozwolą na wypracowanie tzw. odporności stadnej.ℹ️ Wykonaliśmy 32 413 199 szczepień1️⃣ dawką wykonano 17 635 269 szczepień✅ w pełni zaszczepionych jest 15 907 199 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów)Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w naszym serwisie ⤵️https://t.co/tAp1PENwuN pic.twitter.com/FuNkLTnnV0— #SzczepimySię (@szczepimysie) July 16, 2021 Najgorzej rzecz przedstawia się na Podhalu. By zachęcić górali do szczepień, zdecydowano się na dość osobliwą akcję.

wariant delta
19.03.2022 08:55 Wariant Delta oficjalnie w Polsce. GIS: Na razie stosunkowo łagodny

Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził, że wariant Delta oficjalnie pojawił się w Polsce i już "zaczął krążyć". Zastępca szefa GIS Krzysztof Saczka wskazał, że mutacja jest zdecydowanie najgroźniejsza z tych dotychczas wykrytych. W naszym kraju jest jednak nadal "stosunkowo łagodny".Zastępca głównego inspektora sanitarnego wskazał, że od marca odnotowano 153 przypadki wariantu Delta na terenie Polski – podała Polska Agencja Prasowa.Saczka podkreślił, że mutacja "już krąży", bo w większości odnotowanych przypadków zakażony nie wracał z zagranicy i nie miał kontaktu z osobami z innych państw.

lockdown
19.03.2022 08:54 Widmo kolejnych lockdownów. Zdecyduje liczba zaszczepionych

Przedstawiciele polskiego rządu coraz śmielej mówią o możliwości wprowadzenia kolejnego lockdownu. Według zapowiedzi kolejne zamknięcie może warunkować procent zaszczepionych w poszczególnych regionach.Choć liczba zakażeń stopniowo spada i zdaje się utrzymywać na stabilnym poziomie, polityków i wirusologów wyraźnie martwi możliwość nadejścia IV fali epidemii, związanej z tzw. wariantem Delta koronawirusa.Przedstawiciele rządu – w tym premier Mateusz Morawiecki – raz po raz zaznaczają, że stopień zaszczepienia obywateli jest zbyt niski, by mówić o końcu pandemii.

lotniska - certyfikaty covidowe
19.03.2022 08:54 Nawet 8 godzin czekania. Paszporty covidowe wywołały chaos na lotniskach

Wprowadzenie unijnych przepustek covidowych zaowocowało chaosem i ciągnącymi się kolejkami na lotniskach. W części europejskich portów czas odprawy wydłużono nawet kilkukrotnie. To efekt braku koordynacji dla pandemicznych procedur.We wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej obowiązuje obecnie zaświadczenie potwierdzające pełne zaszczepienie przeciw koronawirusowi, przejście choroby lub posiadanie aktualnego, negatywnego testu na obecność COVID-19.Tzw. certyfikat covidowy działa na całym terenie wspólnoty. Jego sprawdzenie umożliwia obecny zarówno na formie papierowej jak i cyfrowej kod QR.Tyle z teorii, według której miało być prosto i przejrzyście. W praktyce wprowadzenie paszportów covidowych zaowocowało jednak ogromnym chaosem na portach lotniczych w niemal całej Europie.