wtv.pl
Maseczki niekonieczne wszędzie

Pixabay.com/Ri Butov

Gdzie nie trzeba nosić maseczki? Miejsca, w których rząd udziela dyspensy

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę, maseczki w niektórych miejscach, również publicznych, nie są obowiązkowe. Nie musimy ich zakładać chociażby w parkach i lasach, a nawet w czasie trwania egzaminów szkolnych, czy ceremonii ślubn

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, w trakcie trwania pandemii koronawirusa mamy obowiązek noszenia maseczki. Ale czy wszędzie?

Gdzie nie nosić maseczki?

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 od 29 listopada 2020 r. w Polsce obowiązuje bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Niezastosowanie się do wymogu może skutkować surową karą. 

Do tej pory o skutkach lekceważenia zapisów ustawy przekonało się już ponad 300 000 Polek i Polaków. Mandat za niezastosowanie się do prawa może wynieść niepokornego lub zapominalskiego obywatela nawet 1000 zł!

Okazuje się jednak, że nie każdy i co ciekawe - nie wszędzie, ma obowiązek do noszenia maseczki. W czasie, gdy zarządzony został kolejny lockdown, szczególnie warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi ewentualnych zwolnień z przestrzegania tego ważnego obostrzenia. 

Brak maseczki nie będzie więc wykroczeniem, jeśli przebywamy np. w parku, lesie, ogrodzie botanicznym, prywatnym ogródku działkowym lub na plaży. Można ją również zdjąć w miejscu pracy, ale tylko wtedy, gdy spożywamy posiłek. Dodatkowo, mamy obowiązek odkrycia twarzy, gdy poprosi nas o to funkcjonariusz publiczny w celu identyfikacji. 

Kto nie musi nosić maseczki? 

W trakcie ceremonii ślubnej, obojętnie czy odbywa się ona w urzędzie stanu cywilnego, czy kościele - małżonkowie mają prawo do niezasłaniania ust i nosa, jeśli przebywają w półtorametrowym odstępie od urzędnika lub księdza. A skoro o statnie duchownym mowa, to do noszenia maseczki nie jest zobowiązany również kapłan odprawiający jakiekolwiek nabożeństwo

Nie otrzymamy mandatu również wtedy, gdy zdajemy egzamin lub jesteśmy w składzie go oceniającym. Maseczki nie muszą mieć także sędziowie sportowi, żołnierze, kierowcy transportu publicznego i zawodowi, a także pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej

Choć może się to wydawać oczywiste, należy zaznaczyć, że nałożonej na twarz maseczki nie musimy mieć także w swoim domu oraz w samochodzie - poza przypadkiem, gdy zostaniemy zatrzymani przez funkcjonariuszy służb publicznych. Przy kontakcie z policjantem, należy zakryć usta i nos, chyba że mundurowy postanowi inaczej. 

Obowiązek noszenia maseczki nie dotyczy również dzieci do lat 5 oraz osoby zmagające się z chorobami psychicznymi, neurologicznymi, czy niewydolnością oddechową - należy jednak mieć przy sobie poświadczenie, które zwalnia nas z takiego obowiązku, wydane przez odpowiedniego lekarza. 

Mandatu nie otrzymają z pewnością również osoby niepełnosprawne intelektualnie lub ruchowo, które wskutek uszczerbku na zdrowiu nie są w stanie samodzielnie nałożyć sobie na twarz maseczki. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >