wtv.pl
Istnieje szansa na to, że rząd zdecyduje się na ograniczenie swobody przemieszczania

Unsplash.om/@blavon

Prof. Fal o zakazie przemieszczania: Jeśli pandemia będzie narastała, nie będzie wyjścia

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Prof. Andrzej Fal w dość mocnych słowach skomentował działania podjęte przez rząd. Ekspert i lekarz na antenie Radia Zet wprost mówi o tym, że od pewnego czasu próżno szukać logiki w działaniach wdrażanych przez gabinet Mateusza Morawieckieg

  • Gościem Beaty Lubeckiej był prof. Andrzej Fal, szef Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA

  • Ekspert wprost stwierdził, że od pewnego czasu zupełnie nie widzi logiki oraz strategii w działaniach podejmowanych przez rząd

  • Zaznaczył jednocześnie, że w jego opinii efekty obostrzeń zauważymy dopiero wtedy, gdy faktem staną się ograniczenia mobilności

Po raz kolejny rząd zdecydował o tym, że konieczne jest zaostrzenie restrykcji na terenie kraju. Już od jutra szereg kolejnych miejsc został objęty obowiązkiem wstrzymania działalności. 

Na antenie Radia Zet działania rządu skomentował prof. Andrzej Fal. Słowa, jakie padły pod adresem działań ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego, raczej nie ucieszą stęsknionych za rzeczywistością sprzed pandemii.

Prof. Andrzej Fal krytykuje działania rządu

W czasie pierwszej fali koronawirusa rząd zdecydował się na częściowe ograniczenie mobilności wśród obywateli. Czy decyzja ta podjęta zostanie po raz kolejny? Wydaje się, że obecnie Mateusz Morawiecki zdaje sobie sprawę z ograniczeń prawnych oraz wzburzenia obywateli gotowych dochodzić swoich praw w sądzie.

Prof. Andrzej Fal zdecydował się na jasne określenie swojego stosunku do wdrożonych działań, mających pomóc ograniczyć trzecią falę zakażeń. Na co dzień przewodzi on Klinikę Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w szpitalu MSWiA.

- Generalnie od pewnego czasu nie widzę strategii. Wszystkim dużo łatwiej byłoby przyjmować kolejne ograniczenia, jeśli wiedzielibyśmy, jakie kroki jeden po drugim będą następowały - wprost stwierdził na antenie Radia Zet ekspert, pytany o zasadność kolejnych kroków podejmowanych przez rząd.

- Nie rozumiem pozostawienia wybiórczych otwarć. Nie rozumiem tej strategii. Jeżeli zamknęliśmy galerie handlowe, to należy zamknąć całość. A nie, że kosmetyki można kupić, do fryzjera można pójść, ale książki kupić nie można - zauważył i potwierdził absurdy obecnych przepisów zauważane przez zwykłych obywateli.

Czy rząd wprowadzi zakaz swobodnego przemieszczania się?

Niestety efekty ponowne pozbawienia nas namiastki rzeczywistości sprzed pandemii nie będą widoczne w trybie natychmiastowym. Niższe wyniki dobowych raportów zakażeń — a co za tym idzie polepszanie się sytuacja pandemiczna w kraju — mogą pokazać się dopiero za około dwa tygodnie.

Jednocześnie gość Beaty Lubeckiej w Radiu Zet odniósł się do kwestii ewentualnego ograniczenia mobilności.

- Jeśli w dalszym ciągu pandemia będzie narastała, to nie będzie wyjścia, ale to dla rządzących bardzo trudna decyzja, bo wymaga wprowadzenia stanu wyjątkowego - powiedział prof. Andrzej Fal. Słowa lekarza na pewno nie będą powodem do zadowolenia dla wszystkich liczących, że scenariusz z zeszłego roku już się nie powtórzy.

Na ten moment nie pojawiły się żadne informacje mówiące o tym, że Mateusz Morawiecki bądź minister zdrowia Adam Niedzielski planowali wprowadzenie tak zasadniczych rozwiązań w związku z pogarszającym się stanem pandemicznym w kraju. Od jutra w życie wchodzi szereg nowych obostrzeń, które ograniczają działanie m.in. salonów kosmetycznych czy fryzjerów.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio Zet

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >