W skrzynkach wielu Polaków pojawił się rządowy SMS w sprawie szczepienia przeciwko koronawirusowi. (zdj. il.) Unspalsh.com/terimakasih0
Źródło: (zdj. il.) Unspalsh.com/terimakasih0
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 18 Lutego 2021

Osoby zainteresowane szczepieniem dostają SMS-y z rządowego numeru. Niestety, nic to nie przyspieszy

Widząc w swojej skrzynce odbiorczej SMS wysłany z rządowego numeru, wiele osób mogło mieć nadzieję, że szybciej uda im się otrzymać pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Niestety nawet odpowiedzenie według zamieszczonych wskazówek nie zmieni zupełnie niczego w kwestii zajmowanego miejsca w kolejce szczepień. Po co zatem wysyłano wiadomość?

  • Do osób spoza uprzywilejowanych w kwestii przyjęcia szczepionki trafił SMS z rządowego numeru 664 908 556
  • Otrzymały go osoby, które wcześniej wyraziły oficjalną chęć przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi
  • Wbrew pierwszemu wrażeniu wiadomość oraz odpowiedzenie na nią nie przyspieszy terminu otrzymania pierwszej dawki szczepionki

Wiele osób mogło być zdziwionych, widząc SMS poruszający temat szczepień przeciwko koronawirusowi. Z treści można było mieć wrażenie, że wiadomość pozwoli na przyspieszenie terminu otrzymania pierwszej dawki szczepionki.

Krótki SMS z komunikatem dotyczącym szczepienia i potwierdzenia chęci otrzymania go trafiła do sporej grupy Polaków. Niestety pierwsze wrażenie dotyczące przekazu płynącego z wiadomości jest błędne.

Rządzący wysłała Polakom SMS w sprawie chęci skorzystania ze szczepienia

Osoby poniżej 60. roku życia nienależące do uprzywilejowanych grup społecznych i zawodowych w kwestii pierwszeństwa szczepień przeciwko koronawirusowi otrzymali wiadomość SMS wysłaną z rządowego numeru.

- Nadal chcesz zapisać się na szczepienie? Odpowiedz "POTWIERDZAM" lub zadzwoń na 989 - przeczytać można było w wiadomości tekstowej wysłanej z numeru 664 908 556. Należy on do państwowych organów.

Łukasz Szumowski „cieszy się, że nie jest na miejscu Niedzielskiego”Łukasz Szumowski „cieszy się, że nie jest na miejscu Niedzielskiego”Czytaj dalej

Niestety wszyscy mający nadzieję, że otrzymanie takiego SMS-a przyspieszy termin przyjęcia pierwszej dawki szczepionki, muszą czuć się rozczarowani. Nawet po odpowiedzeniu na wysłaną wiadomość i postępowanie zgodnie z instrukcjami, nie zmieni to nic w kwestii pozycji w kolejce wyznaczonej przez harmonogram szczepień.

Wiadomość zupełnie nic nie zmienia

Dziennikarze RMF FM skontaktowali się z infolinią dotyczącą szczepień przeciwko koronawirusowi. Zapytali oni, czy odpowiedzenie na rządową wiadomość SMS pomoże w przesunięciu się do przodu w kolejce do przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.

- Nawet gdyby pan teraz odpisał "POTWIERDZAM", to i tak nic to nie wniesie do tej sytuacji, bo zapisujemy tylko osoby 70 plus - przekazała osoba, która odpowiada na pytania Polek i Polaków pod numerem 989, czyli specjalnej stworzonej ku temu infolinii.

Warto podkreślić, że po wysłaniu wskazanej w SMS-ie treści "POTWIERDZAM", system prosi o uwierzytelnienie się wysłaniem swojego numeru PESEL, a więc przy użyciu wyjątkowo wrażliwych danych. Niestety wiadomość wydaje się mieć charakter jedynie promocyjny, gdyż nie ma żadnej mocy wiążącej. Wszyscy spoza grup uprzywilejowanych nadal muszą czekać na informacje o rozpoczęciu kolejnych szczepień.

Ministerstwo Zdrowia informuje o licznie wykonanych szczepień

W poniedziałek WHO ogłosiło, że szczepionka AstraZeneci otrzymała pozytywną opinię. Na ten moment można ją jednak stosować jedynie w przypadkach nagłych. Więcej na ten temat przeczytać możesz >tutaj<

Jednocześnie na kanałach informacyjnych Ministerstwa Zdrowia dowiedzieć się można, że do tej pory (dane na dzień 17.02.2021 r. - 10:30) wykonano 2 230 117 szczepień. Wciąż jednak szczepionka nie jest powszechna i otrzymują ją jedynie grupy wskazane przez resort Adama Niedzielskiego, m.in. pracownicy służby zdrowia, seniorzy powyżej 70. roku życia, czy niektórzy nauczyciele.

Źródło: RMF FM / Twitter.com @MZ_GOV_PL

Artykuły polecane przez redakcję WTV: