Jak podaje Wirtualna Polska, podczas wtorkowego briefingu prasowego rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przedstawił najnowsze dane na temat epidemii koronawirusa, stwierdzając, że zauważalny jest trend spadkowy.Rzecznik MZ dał także do zrozumienia, że resort skłania się ku luzowaniu obostrzeń, a decyzje w tej kwestii minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosi na konferencji prasowej po środowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.Andrusiewicz zasygnalizował ponadto, że resort rozważa regionalizację luzowania obostrzeń. O tym, czy w danym regionie nastąpi złagodzenie restrykcji, decydować będzie nie tylko liczba zakażeń, ale też obłożenie łóżek i respiratorów w szpitalach.
Rzecznik rządu Piotr Müller wystąpił w środę w programie "Graffiti" Polsat News, gdzie odpowiadał na pytania dotyczące terminów i kolejności znoszenia i luzowania obostrzeń epidemicznych.W rozmowie z Marcinem Fijołkiem rzecznik rządu dał do zrozumienia, że decyzje w kwestii obostrzeń zapadną w trakcie środowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.Decyzje te weszłyby w życie od najbliższego poniedziałku. Müller wskazał zarazem, że nie należy się spodziewać znaczącego poluzowania obostrzeń na weekend majowy.- Jeżeli chodzi o kwestie związaną z obostrzeniami, to dzisiaj będziemy o tym dyskutować. Perspektywa weekendu majowego to jeszcze jest niestety zbyt duże oczekiwanie, żeby jakieś szerokie poluzowanie się pojawiło - przywołuje słowa Piotra Müllera Polsat News. Rzecznik rządu wypowiedział się również na temat kolejności luzowania poszczególnych restrykcji, wskazując, że będzie odwrotna od kolejności ich wprowadzania.
Liczba zakażeń spada, a minister pozostaje nieubłagany w kwestii maseczek - jak twierdzi, ryzyko jest zbyt duże.
Prof. Horban zapowiedział, że już pod koniec maja ma zostać zniesiony nakaz noszenia maseczek na otwartych przestrzeniachMaseczki w obiektach zamkniętych najprawdopodobniej pozostaną z nami na dłużejNakaz zakładania maseczek w zamkniętych przestrzeniach z pewnością pozostanie z Polakami na dłużej.
Zdaniem rzecznika rządu, być może jeszcze w maju nastąpi otwarcie ogródków restauracyjnychW przyszłym tygodniu ogłoszone mają zostać decyzje dotyczące rządowego planu wygaszania obostrzeńJeśli wierzyć słowom Piotra Müllera, restauracje mogą zostać otwarte już wkrótce.
Choć dobowe liczby zakażeń koronawirusem w ostatnim tygodniu uległy widocznie zauważalnemu spadkowi, majówka 2021 po raz kolejny będzie związana z koniecznością przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.Co więcej, według ustaleń radia RMF FM rząd ma prowadzić zmasowane kontrole, które mają skupić się wokół czterech obszarów: pilnowaniu hoteli, restauracji, bezpieczeństwa granic oraz limitów wstępu.
Piotr Müller był gościem programu „Tłit”, gdzie odpowiedział na pytania dotyczące obostrzeńRzecznik rządu zdradził, iż rządzący rozpatrują możliwość ponownego otwarcia ogródków lokali gastronomicznych Dodatkowo możliwe, iż w okresie letnim nie będzie już konieczności noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni otwartejWszystko jest jednak jeszcze w fazie dyskusji i jest mocno zależne od kształtowania się sytuacji epidemiologicznej w PolsceWczoraj rząd poinformował, że obostrzenia już od 26 kwietnia w aż 11 województwach ulegną poluzowaniu. Nie znaczy to jednak, iż pytania dotyczące dalszych kroków polityków przestały się pojawiać.Na część tych dotyczących dalszej polityki rządu w kwestii luzowania obostrzeń odpowiedział Piotr Müller. Rzecznik rządu był gościem programu „Tłit” Wirtualnej Polski.
NSZZ Solidarność apeluje do rządu, by uregulowano kwestie dotyczące realnego przestrzegania limitów w sklepachZwiązkowcy chcą, by gabinet Mateusza Morawieckiego wypracował rozwiązanie polegające na ograniczeniu liczby dostępnych dla klientów koszyków i wózkówNajprawdopodobniej miałaby ona równać się maksymalnej liczbie osób mogących przebywać jednocześnie w hali sprzedażowejPo sporej przerwie rządzący ponownie zdecydowali się jakiś czas temu na przywrócenie bardziej rygorystycznych limitów w sklepach. Nie są obce jednak doniesienia o tym, iż jest to obostrzenie fikcyjne.Chociaż limity w sklepach to obecnie 1 osoba na każde 20 mkw placówek większych niż 100 mkw i 1 osoba na każde 15 mkw w mniejszych sklepach, to nie brakuje opinii, iż obecnie nikt tego nie kontroluje.Przy pierwszej fali pandemii sklepy decydowały się na postawienie przy drzwiach wejściowych pracownika bądź ochroniarza, który dbał o to, by do placówki nie weszło więcej osób niż jest to dopuszczalne przepisami. Dziś próżno szukać już takich rozwiązań.
Wobec przedłużającej się pandemii uroczystości przyjęcia pierwszej komunii świętej po raz kolejny odbiegać będą od normy. W zdecydowanej większości parafii wydarzenie odbędzie się w małych grupach, a nawet indywidualnie.Oficjalne komunikaty w sprawie tegorocznych komunii wystosowała już znaczna część diecezji. Ich szczegóły przytacza Interia.
Wydarzenie planowane było od dłuższego czasu i miało się odbyć po rocznej przerwie, jako że w ubiegłym roku jego organizację uniemożliwiła pandemia koronawirusa. Początkowo wydawało się, że tym razem organizatorom uda się pokonać trudności.- Rok przerwy to zdecydowanie za dużo, dlatego w tym roku nie może was zabraknąć. Zeszły rok dosyć mocno skomplikował organizację tego typu wydarzeń, w tym roku zamierzamy wam to wynagrodzić - pisali na Facebooku organizatorzy IX. odsłony Otwarcia Sezonu Motocykli i Pojazdów Zabytkowych w Licheniu Starym.Surowe obostrzenia sanitarne i w tym roku stanęły jednak na przeszkodzie organizacji wydarzenia w planowanym kształcie i na kilka dni przed planowanym terminem na stronie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej pojawiły się informacje o jego odwołaniu.- Zgodnie z informacjami przekazanymi Sanktuarium przez organizatorów zlotu, tegoroczny zlot został odwołany ze względu na panujące ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Co za tym idzie, nie odbędzie się parada monocyklów i pojazdów zabytkowych ulicami Lichenia - czytamy w oświadczeniu na stronie lichen.pl.W oświadczeniu pojawiła się jednak informacja o odbywającej się w południe w dniu zlotu mszy "w intencji wszystkich motocyklistów o bezpieczne poruszanie się na drogach publicznych w rozpoczynającym się sezonie motocyklowym".
O zmasowanych kontrolach, które czekają Polki i Polaków w trakcie tegorocznego weekendu majowego, pisaliśmy TUTAJ. Według zapowiedzi działania służb mają skupić się na czterech obszarach: pilnowaniu limitów wstępu, hoteli i restauracji, a także bezpieczeństwa na granicach.
Dziś spora część szkół wraca do pracy w częściowym trybie stacjonarnymW aż 11 województwach zdecydowano się na wprowadzenie nauki hybrydowejSzkoły zobowiązane zostały do stworzenia harmonogramów pracy i podzieleniem uczniów na grupy, gdzie konieczne jest przypisanie godzin lekcyjnych zarówno w trybie pracy stacjonarnej, jak i zdalnejGdzie od dziś, czyli poniedziałku 26 kwietnia, obowiązuje nauka hybrydowa? Liczba województw nie jest mała, jednak nie można mówić o tym, że uczniowie w całej Polsce będą od dziś ponownie mieli okazję spotkania z swoimi koleżankami i nauczycielami.W województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim obowiązuje dziś nauka hybrydowa. To jedno z obostrzeń poluzowanych przez rządzących z racji na poprawę sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Mężczyzna zaatakował członków Straży Jasnogórskiej po zwróceniu mu uwagi, że nie ma na twarzy maseczki.
W Rzeszowie odbył się w weekend piknik zorganizowany przez Grzegorza BraunaZdaniem kandydata na prezydenta Rzeszowa miało pojawić się na nim nawet 1,5 tys. osóbKonfederacja określa to wydarzenie jako dowód na to, że Rzeszów może być regionem, gdzie powróci „normalność”Rzeszowska policja informuje, iż policjanci byli obecni na miejscu i zbierali materiał dowodowyPiknik reklamowany był hasłem „Strefa Uśmiechu, czyli miejsce zupełnie wolne od lockdownu”Trudno określić zachowanie Grzegorza Brauna inaczej niż nieodpowiedzialne. Polityk chcący kierować Rzeszowem postanowił świadomie złamać obostrzenia. Co więcej, nie tylko chwalił się tym w sieci, ale również namawiał do tego innych.Nagranie dokumentujące wydarzenie z Lisiej Góry w Rzeszowie pojawiło się na koncie Konfederacji i udostępnione zostało przez Grzegorza Brauna. Kandydat na prezydenta stolicy Podkarpacia z dumą odpowiada na materiały komentujące wydarzenie zagrażające zdrowiu w związku z pandemią koronawirusa.
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii przekazała, że w najbliższą środę poznamy rządowy plan dotyczący wygaszania obostrzeńJako pierwsze powrócić mają branże gastronomiczna, eventowa oraz najprawdopodobiej sportowa i rekreacyjnaWesela i komunie będą mogły odbywać się najprawdopodobniej pod gołym niebemCzy po wielu miesiącach, branża gastronomiczna ostatecznie doczeka się luzowania obostrzeń?
Przy znoszeniu obowiązujących dotychczas restrykcji przyjęto tzw. zasadę regionalizacji. W praktyce oznaczało to, że powrót do funkcjonowania m.in. zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, a także uruchomienie nauki hybrydowej dla klas I-III nie objęło pięciu województw.Jak donosi rmf24.pl, już po majówce możliwe jest zniesienie wspomnianych ograniczeń na terenie całego kraju.
Wirtualna Polska dotarła do nieoficjalnych informacji na temat obostrzeń, które przedstawić ma dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam NiedzielskiPortal wskazuje m.in., że w połowie maja mogą zostać otwarte ogródki przy restauracjach. Dodatkowo hotele już w pierwszej połowie maja ponownie będą mogły przyjmować gościNajszybciej zmienione zostaną obostrzenia dotyczące uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Liczba osób zostanie zwiększona z 25 do 50. Nieoficjalne wiadomości mówią, że ma nastąpić to już 4 majaRównież galerie handlowe oraz sklepy budowlane ponownie mają otworzyć się dla klientów. Ma to nastąpić w okolicach 10 majaW czasie ostatniej konferencji poinformowano, iż luzowanie obostrzeń będzie regionalne. Od poniedziałku w 11 województwach odwiedzać można salony kosmetyczne, a dzieci uczą się w systemie hybrydowym.Już dziś poznać mamy kolejne decyzje rządu w związku z obowiązującymi obostrzeniami. Z informacji Wirtualnej Polski wynika, iż minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki mają zorganizować konferencję pomiędzy 10 a 11.
Plan odmrażania gospodarki rozpocznie się już 1 maja i w znaczącym stopniu potrwać ma do końca miesiącaW połowie maja do szkół powrócić mają już wszyscy uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zniesiony zostanie również obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu29 maja ponownie otwarte zostaną lokale gastronomiczne, siłownie, kluby fitness i kina - funkcjonować będą musiały w określonym reżimie sanitarnymNa wiadomości dotyczące wygaszania obostrzeń z niecierpliwością czekała cała Polska.
Ze względu na to, że podróżnych w pojazdach będzie przybywało, może się okazać, że limity staną się jedynie mrzonką.
Dr Grzesiowski po raz kolejny postanowił przedstawić swoją szczerą opinię, tym razem dotyczyła ona obostrzeń. Wczoraj premier i minister zdrowia zapowiedzieli, jak wyglądać będą najbliższe tygodnie. Nie wszystkie decyzje zyskały aprobatę eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej.Od wczoraj głównym tematem poruszanym w mediach są właśnie obostrzenia. Trudno się temu dziwić, ponieważ rządzący zapowiedzieli sporo zmian w tej materii do końca maja.Okazuje się jednak, że w kwestii restrykcji dr Grzesiowski nie ma pokrewnego do ministra zdrowia i premiera stanowiska. Zwraca uwagę, że niektóre obostrzenia mogły zostać zniesione szybciej, a inne natomiast są bardzo ryzykownym zagraniem.
15 maja w całej Polsce zniesiony ma zostać obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzuObostrzenie zostanie zniesione jedynie w przypadku, gdy liczba dziennych zakażeń na 100 tys. osób nie przekraczać będzie 15Warunki już dzisiaj spełnione są w województwach podlaskim, podkarpackim oraz warmińsko-mazurskimTzw. wygaszanie obostrzeń rozpocząć ma się już na początku maja.
W Dzienniku Ustaw właśnie opublikowano rozporządzenie regulujące część obostrzeń, które rząd już wcześniej zamierzał poluzować. Na pierwszy ogień poszły instytucje kultury, wydarzenia państwowe oraz uprawianie sportu. Jak czytamy w rozporządzeniu, do 7 maja prowadzenie działalności przez instytucje kultury oraz inne podmioty [...] galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia limitu jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej oraz zasłaniania przez odwiedzających ust oraz nosa.
Długo wyczekiwane luzowanie obostrzeń nie objęło jednego z biznesów, które zamknięte są od dawna. Sale zabaw dla dzieci ponownie pominięte zostały przez rządzących.Branża głośno sprzeciwia się brakowi znoszenia obostrzeń w ich przypadku. Okazuje się jednak, że rządzący posiadają argumenty udowadniające, że podjęta decyzja nie jest jedynie efektem przysłowiowego losowania.
"Uwaga! Od poniedziałku (15.03) nowe zasady bezpieczeństwa w województwie mazowieckim" - czytamy w komunikacie RCBWiadomości objęły także mieszkańców województwa lubuskiego. Oba rejony równolegle wchodzą w zaostrzony reżim sanitarnyOd wczoraj nowe restrykcje obowiązują na Warmii i Mazurach oraz na PomorzuTrzecia fala zachorowań zaczyna zbierać żniwa. W Polsce ponownie doszło do drastycznego wzrostu zakażeń, co wymusiło na Zjednoczonej Prawicy zrezygnowanie z kontynuowania procesu luzowania zasad sanitarno-epidemicznych. Obostrzenia początkowo wróciły w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Już jutro zaczną obowiązywać w województwie lubuskim i mazowieckim.Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podlega administracji pracującej przy Radzie Ministrów. Organ zajmuje się zarządzaniem kryzysowym zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i regionalnej. Chodzi między innymi o sytuację epidemiczną, bądź niepokojące warunki pogodowe. Jeszcze podczas kampanii wyborczej, jednostka informowała o możliwości głosowania w trybie zdalnym.
"Jadę taksówką Free Now. Pan z maseczką pod brodą, zapytany przeze mnie po co mu ona pod brodą, odpowiada z przekąsem: pani z tych co się boją, po czym zakłada maseczkę pod nos. Ekranu w taksówce brak. Tak to się NIGDY nie skończy. Może by wreszcie zacząć surowo karać?" - czytamy we wpisie Hanny Lis. Dziennikarka zwróciła uwagę na sytuację w sklepach i pozostałych przestrzeniach zamkniętych. Polki i Polacy zaczęli rezygnować nie tylko z maseczek, ale i ze społecznego dystansu. W sklepach to samo: polski trend to brudna, stara maseczka na brodzie, w najlepszym wypadku pod dumnie wystającym nochalem. Obsługa udaje, że nie widzi. Ot walka z covid po polsku. Przed nami jeszcze z 5 fal, a na końcu tsunami.— Hanna Lis (@hanna_lisowa) March 13, 2021
Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM Krzysztofa Brendy wynika, że w rządzie zapadła decyzja co do ewentualnego lockdownu w całej Polsce. Jak czytamy na portalu rmf24.pl, miałby on nastąpić, jeśli w czwartek liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przewyższy 25 tysięcy. Wcielenie tych planów w życie oznaczałoby porzucenie realizowanej dotychczas strategii regionalizacji obostrzeń epidemicznych. Póki co zaostrzone restrykcje obowiązują w czterech polskich województwach o największej liczbie zakażeń: warmińsko-mazurskim, pomorskim oraz - od poniedziałku, 15 marca - lubuskim i mazowieckim.Rozszerzenie obostrzeń obowiązujących w tych województwach na całą Polskę oznaczałoby konieczność ponownego zamknięcia w całym kraju części sklepów w galeriach handlowych. Otwarte pozostałyby m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie oraz salony fryzjerskie i optyczne, banki czy pralnie.Zawieszona zostałaby także działalność hoteli, stoków narciarskich, basenów i innych obiektów sportowych (które byłyby dostępne tylko dla sportowców) oraz przejście uczniów nauczania początkowego na nauczanie hybrydowe.
Przedłużająca się pandemia koronawirusa z wolna doprowadza do coraz większej polaryzacji społeczeństwa. Podczas gdy jedni apelują o solidarność w przestrzeganiu zaleceń sanitarnych, inni raz po raz przekonują, że wprowadzane obostrzenia są jedynie wymysłem rządzących.Restrykcje przybierają tymczasem na sile. Decyzją Ministerstwa Zdrowia ostrzejszym lockdownem objęto kolejne województwa, a od 27 lutego zakazane jest zasłanianie ust i nosa przy pomocy przyłbic, szalików czy bandan.Mimo rozpędzania się trzeciej fali epidemii przykłady lekceważenia obostrzeń może zaobserwować niemal codziennie. Osobliwym przypadkiem niestosowania się do zaleceń sanitarnych podzieliła się jedna z użytkowniczek Twittera.
Kolejne obostrzenia na terenie całego kraju są jedynie kwestią czasu donosi portal Money.pl.Według ich wyliczeń wynika, że kolejne obostrzenia w skali całego kraju pojawią się jeszcze w tym tygodniu.Informacje powinny zostać potwierdzone w czwartek lub piątek.Jak na razie nic nie jest pewne. Rzecznik ministerstwa uspokaja. Wszystko zależy od tego, jak pandemia będzie wyglądała w najbliższych dniach.