W czasie rozmowy z Andrzejem Gajcym dr Grzesiowski postanowił po raz kolejny krytycznie wypowiedzieć się na temat pandemicznych decyzji podejmowanych przez rządzących. Niestety gabinet Mateusza Morawieckiego nie zawsze może liczyć na przychylność lekarza.Epidemiolog dr Grzesiowski nie ukrywa, iż nie chce pozostać dyplomatycznym komentatorem obecnej sytuacji w kraju. Jego stwierdzenia już nie raz boleśnie punktowały niedociągnięcia rządu.Tym razem jednak dr Grzesiowski postanowił poruszyć kwestię, która dla wielu może być tematem do sporu. Ogłoszenie lockdownu w Polsce było szeroko krytykowane, jednak zdaniem eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej mógł on zostać ogłoszony zbyt późno.
Do 18 kwietnia obowiązują aktualne obostrzenia. Mają one być przedłużeniem tego, co miało miejsce w ostatnich tygodniachRząd wprowadził jednak pewne zmiany do rozporządzenia - dotyczą one ratowników z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i sportowców polskiej kadry narodowej lub przygotowujących się do igrzyskReszta obostrzeń pozostaje w niezmienionym kształcieWarto pamiętać więc, że do 18 kwietnia wciąż nie będziemy mogli skorzystać z wielu usług.
Wielkimi krokami zbliża się czas grillowania. Pamiętać należy jednak, iż nadal obowiązują obostrzenia Restrykcje związane z pandemią ograniczają liczbę osób mogących brać udział w imprezie do 5 osób spoza grupy domowników dzielących gospodarstwo domowePolicja w przypadku wykrycia ignorowania obostrzeń wystawić może mandat do 500 złotychKarę opiewającą na nawet 30 tys. złotych może natomiast nałożyć sanepidW ostatnim czasie policja obarczona została nowymi obowiązkami, a mandaty często trafiają w ręce niepokornych obywateli. W związku z coraz korzystniejszą aurą warto pamiętać, że obostrzenia w niektórych wypadkach obowiązują nas nawet w domu i na terenie posesji prywatnej.Kwiecień oraz maj to czas, który Polacy spędzają pod znakiem grilla, niestety w niektórych przypadkach może zakończyć się to mandatem. Powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zapisach, które niezmiennie obowiązują. W razie ich złamania oraz wizyty policji liczyć trzeba się z karą opiewającą nawet na 500 złotych.
Przemysław Czarnek twierdzi, że jeszcze w kwietniu możliwy będzie powrót do szkółJak się okazało, spełnić będzie trzeba jedynie jeden warunek - znacząco musi zacząć spadać liczba zachorowań i śmierci z powodu koronawirusaWszystkie szkoły funkcjonują w trybie zdalnym od 22 marca. Wcześniej przywrócone zostały jedynie klasy I-III szkół podstawowychWiększość dzieci przebywa na nauczaniu zdalnym od października 2020 roku.
W czasie trwającego wesela w jednym z lokali w Malanowie w woj. wielkopolskim, do sali wkroczyła policja.Weselnicy wcześniej starali się ukryć miejsce za pomocą samochodów ciężarowych, które zasłaniały okna, by nikt nie mógł zobaczyć, co dzieje się w środku.Sprawa trafiła na prokuraturę ze względu na złamanie obostrzeń.Takich imprez w Polsce odbywają się dziesiątki w każdy weekend. Wszystko zależy od podejścia do obostrzeń pary młodej i jej rodziny.
Rozwój trzeciej fali zakażeń wywołał natychmiastową reakcję funkcjonariuszy policji. Od 20 marca trwają wzmożone kontrole, jednak od 2 kwietnia na baczność powinni się mieć przedsiębiorcy prowadzący siłownie i kluby fitness. Do ich drzwi już jutro zapukają służby munduroweSprawdzane będzie nie tylko przestrzeganie obostrzeń. Niezbędne będzie wykazanie, czy osoba prowadząca działalność gospodarczą płaci podatki oraz składki na rzecz Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychWirtualna Polska dotarła do wymiany wiadomości między władzami policji. Rozkazy dotarły do wszystkich komend miejskich i powiatowych na terenie MałopolskiPoczątek nowego miesiąca rząd przywitał poprzez uregulowanie obowiązujących zasad sanitarno-epidemicznych. Przed 2 kwietnia z klubów fitness i siłowni mogły korzystać wszystkie osoby, które mogą wykazać przynależność do danego związku sportowego. Doprowadziło to do fali absurdów oraz omijania przepisów, co utrudniło pracę policji. Od ponad tygodnia z obiektów sportowych mogą korzystać jedynie członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich i paraolimpijskich.Według Wirtualnej Polski kontrolom podlegać będzie również regulowanie podatków oraz składek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wciąż panuje zasada "Zero tolerancji", co minimalizuje szanse na łagodne traktowanie przez mundurowych.
W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" szef Ministerstwa Zdrowia nawiązał do obecnej sytuacji epidemicznej i zdradził, jak według przewidywań resortu mogą wyglądać najbliższe miesiące. Według zapowiedzi obostrzenia mogą zostać trwale poluzowane najbliższego lata.– Myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania – przekazał Adam Niedzielski. – Nowy rok szkolny od września powinien rozpocząć się normalnie, na co liczą nie tylko dzieci i rodzice, ale także minister zdrowia.
Podczas protestu przeciwko rządowym obostrzeniom w Głogowie doszło do pobicia kobiety przez jednego z policjantówNagranie, na którym zarejestrowano incydent obiegło sieć i wzbudziło ogromne oburzenie wśród internautówPolicja opublikowała filmik, na którym widzimy co działo się tuż przed pobiciemNa nagraniu policji z Głogowa zobaczyć możemy, co stało się tuż przed atakiem funkcjonariusza na kobietę.
Niektórzy funkcjonariusze policji mieli otrzymać wytyczne co do działań w przypadku przerywania nielegalnie zorganizowanych weselPolicja ma nie tylko tworzyć obowiązkowe w takim przypadku notatki, ale również „rozpędzać ludzi”Do 18 kwietnia obowiązuje całkowity zakaz organizacji imprez, w tym weselOd ponad roku osoby planujący wesele borykają się ze sporymi problemami. Spora część planowanych latami imprez celebrujących związanie się węzłem małżeńskim nie mogła się odbyć lub odbyła się w wyjątkowo okrojonym gronie.Teraz media obiegła wiadomość, że policja ma w planach dokładniejsze sprawdzenie, czy wesela faktycznie się nie odbywają. Funkcjonariusze mieli otrzymać jasne polecenia.
W sobotnim „Pytaniu na śniadanie” rozmawiano o kwestii noszenia maseczekGłównym tematem jednej z części była kwestia tego, w jaki sposób grzecznie zwrócić komuś uwagę na brak maseczki. Jednocześnie nikt z osób zgromadzonych w studiu nie nosił jej na twarzyW internecie zagrzmiało - zarzucano prezenterom hipokryzjęJak wygląda kwestia obostrzeń sanitarnych w telewizji? To nie pierwszy raz, gdy w programach rozrywkowych razi brak maseczek.
Mapa zakażeń pokazuje, że gdyby Adam Niedzielski zdecydował się na regionalizację obostrzeń, jedno województwo mogłoby wyjść z lockdownu.Chodzi o województwo podlaskie - z mapy wynika, że jest w nim najmniej zakażonych osób, wolne są również łóżka szpitalne. Aktualne ograniczenia mają obowiązywać do co najmniej 18 kwietnia. Nie wiadomo, czy po tym czasie Niedzielski ogłosi jakieś zmiany.Liczby mówią same za siebie. Już wcześniej Podlasie pomagało okolicznym regionom w radzeniu sobie z koronawirusem.
Pojawiły się wstępne wiadomości na temat decyzji podjętej przez ministra zdrowia Adama NiedzielskiegoSzef MZ ma jutro zarekomendować na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przedłużenie obowiązujących obecnie obostrzeń na kolejne dwa tygodnie, zatem również na majówkęMożliwe, iż właśnie jutro Polacy poznają oficjalną decyzje rządzącychNiestety informacje na temat majówkowych planów rządzących nie ucieszą Polaków. Nieoficjalne informacje mówią o tym, że już jutro dowiemy się o kolejnym przedłużeniu surowych restrykcji.Według wiadomości, które obiegły media, minister zdrowia Adam Niedzielski jutro o 10 przekaże Rządowemu Zespołu Zarządzania Kryzysowego zalecenia obejmujące również okres majówki. Przewidywania na temat tego, jak spędzimy ten czas, nie jest optymistyczny.
Dziś ogłoszone mają zostać decyzje Ministerstwa Zdrowia dotyczące obostrzeń na kolejne tygodnieRzecznik MZ twierdzi, że nie powinniśmy spodziewać się poluzowania obostrzeń na okres majówkiZdaniem Wojciecha Andrusiewicza, musimy poświęcić majówkę, by móc poluzować obostrzenia w czasie wakacjiWygląda na to, że majówkę przyjdzie nam jeszcze spędzać w pełnym reżimie sanitarnym.
Na te zapowiedzi Polki i Polacy czekali od wielu dni. Minister zdrowia poinformował o tym, z jakimi obostrzeniami przyjdzie nam funkcjonować w najbliższych tygodniach.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej w KPRM ogłosił przedłużenie obowiązujących obostrzeń do 25 kwietnia.Resktrycje ograniczające działalność branży hotelarskiej i noclegowej utrzymane zostaną jednak aż do 3 maja.Niedzielski zapowiedział w związku z tym surowe kontrole przestrzegania obostrzeń w trakcie weekendu majowego.- Te decyzje mają na celu zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej - tłumaczył decyzję o przedłużeniu obostrzeń minister Niedzielski.- Jeżeli chodzi o kwestię kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych - mówił przywoływany przez portal 300polityka.pl minister zdrowia.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MiŚP) Adam Abramowicz nawołuje do zniesienia do końca kwietnia obostrzeń ograniczających działalność przedsiębiorców. Zdaniem Adam Abramowicza taki krok jest obecnie bezpieczny z uwagi na fakt zaszczepienia osób należących do grup ryzyka. - Mamy zabezpieczonych tych, dla których przebieg choroby jest najcięższy - przywołuje rzecznika MiŚP Polsat News.- Trzeba zwrócić uwagę, że mamy zaszczepione grupy ryzyka, prawie wszyscy, którzy mają ukończone 60 lat - tłumaczył przywoływany przez Polsat News Adam Abramowicz w odpowiedzi na uwagi, że sytuacja epidemiczna wciąż pozostaje poważna.Rzecznik MiŚP sugerował także, że po roku epidemii wiele osób przeszło już COVID-19, co także miałoby stanowić zabezpieczenie i pozwalać na zniesienie obostrzeń ograniczających działalność przedsiębiorców.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, w czwartkowy wieczór w domu działacza PiS i prezesa państwowej spółki Enea Centrum Dariusza Szymczaka w Nowym Mieście nad Wartą (woj. wielkopolskie) odbyło się wesele jego syna.O tym, że impreza na dwadzieścia kilka osób odbywa się pomimo obowiązujących obostrzeń i limitów poinformowali Gazetę Wyborczą oraz posłankę Paulinę Hennig-Kloskę z klubu parlamentarnego Polska 2050 mieszkańcy Nowego Miasta nad Wartą.Sprawa została zgłoszona policji, która interweniowała w momencie, gdy wesele dobiegało już końca, a obecna na miejscu firma cateringowa zbierała się do odjazdu. Jak podaje Gazeta Wyborcza, według rzecznika wielkopolskiej policji Andrzeja Borowiaka na miejscu były 23 osoby - w tym pięcioro dzieci i sześcioro domowników.
Mandat karny otrzymać może każdy kierowca, który podczas kontroli drogowej nie będzie miał na sobie maseczki. W całej Polsce ruszyły właśnie wzmożone kontrole drogowe, spowodowane rozpoczęciem się długiego weekendu majowego.W weekend majowy możemy liczyć na wzmożone kontrole policji na drogachMandat będzie można otrzymać również za brak maseczki podczas zatrzymania do kontroliKomisarz Robert Opas zaapelował o zachowanie większej ostrożności przez motocyklistówW najbliższych dniach kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo drogowe - wzmożony ruch i idące zatem częstsze kontrole policji, skutkować mogą mandatami.
Waldemar Kraska na antenie Radia Zet przedstawił swoje zaniepokojenie zbliżającą się majówką i wynikającą z niej zwiększoną mobilnością Polek i Polaków. Sytuacja ta sprzyjać ma rozprzestrzenianiu się koronawirusa, co zdaniem wiceministra zdrowia, doprowadzić może do opóźnienia wprowadzania rządowego planu luzowania obostrzeń.Wiceminister zdrowia wyraził zaniepokojenie rozpoczynającym się dziś długim weekendem majowymZdaniem Waldemara Kraski, zwiększona mobilność Polaków może doprowadzić do zwiększenia się liczby zakażeń koronawirusemW takim przypadku rządowy plan luzowania obostrzeń może ulec opóźnieniuZdaniem Waldemara Kraski, to od rozsądku Polaków zależeć ma wygaszanie obostrzeń w zgodzie z rządowym planem.
Portal o2 dotarł do jednego ze studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i MedialnejPiotr opowiedział o tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami akademika oraz uczelniOpowiedział o organizacji imprez oraz braku przestrzegania nakazów w związku z organizacją zajęć stacjonarnych na uczelni Tadeusza RydzykaWskazał, że po jedenastu dniach obecności w domu studenckim wrócił do domu zakażony koronawirusemRelacja studenta, który uczy się na uczelni o. Tadeusza Rydzyka, jest sporym zdziwieniem. Dodatkowo po raz kolejny pojawiają się zarzut o uprzywilejowanie redemptorysty i jego drwienie z zasad, które obowiązują wszystkich. Są równi i równiejsi?Opis wydarzeń oraz zachowań w szkole będącej dumą Tadeusza Rydzyka to zwyczajny skandal. W czasie, gdy ludzie nie mogą udać się do kina, w akademiku toruńskiej uczelni organizowane miały być dyskoteki.
Andrzej Sośnierz stwierdził, iż konieczna jest interwencja w związku z doniesieniami o ignorowaniu obostrzeń na uczelni Tadeusza RydzykaPolityk PiS wskazał, że obostrzenia albo obowiązują wszystkich, albo nikogoKrytykę pod adresem uprzywilejowania redemptorysty wyraził również polityk Marcin KierwińskiPoseł PO wprost mówił o kaście ludzi mogących bez konsekwencji łamać przepisy pandemiczneSłowa, jakie padły z ust polityka PiS i Porozumienia Andrzeja Sośnierza w związku z informacjami na temat wydarzeń na uczelni Tadeusza Rydzyka będą dla wielu zaskoczeniem. Czy to kolejna odsłona konfliktu i niesnasek w obozie Zjednoczonej Prawicy?Wiadomości o tym, co dziać się ma za zamkniętymi drzwiami uczelni Tadeusza Rydzyka, wywołały spory skandal. Niemniej redemptorysta mógł do tej pory liczyć na niemal bezgraniczne wsparcie władzy. Limit przewinień się wyczerpał?
Portal o2.pl opublikował rozmowę ze studentem założonej przez ojca Tadeusza Rydzyka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Według jego relacji w placówce nagminnie łamane są zasady reżimu sanitarnego.Mężczyzna postanowił nagłośnić sprawę po tym, jak zaraził się koronawirusem, prawdopodobnie w toruńskim akademiku. Młodzi mieli bowiem tłoczyć się w trzyosobowych pokojach, a na terenie uczelni odbywały się choćby imprezy taneczne.Po opublikowanych przez portal rewelacjach sprawą zajął się sanepid. Wyniki kontroli trudno uznać jednak za zaskakujące. Bydgoscy inspektorzy nie dopatrzyli się łamania obostrzeń przez władze WSKSiM.
Adam Niedzielski zapowiedział, że już wkrótce przepisy dotyczące maseczek mogą zostać upodobnione do tych, które obowiązywały w okresie wakacyjnymOznacza to konieczność noszenia maseczek jedynie w zamkniętych miejscach publicznych oraz na świeżym powietrzu, ale tylko w przypadku niemożności zachowania dystansuWarunkiem wprowadzenia przepisów ma być znaczny spadek ilości zachorowańMamy dobre informacje dla osób, które zmęczone są już noszeniem maseczek.
Łódzka "Gazeta Wyborcza" analizuje treść komunikatu, jaki miał zostać wysłany do wszystkich komend wojewódzkich przez Komendę Główną Policji. Mundurowych poucza się w nim, by ustawić tzw. posterunek stały przed lokalami, których właściciele stawiają wyjątkowy opór, wynika z doniesień dziennika.Kontrole takich restauracji mają być prowadzone na dwie zmiany, a policjanci mają za zadanie nie dopuszczać do sytuacji, by do lokali wchodzili goście, oraz legitymować pojawiające się w nich osoby.
Nieoficjalne informacje portalu money.pl mówią o tym, że rządzący mają rozważać znoszenie obostrzeńJedynie wstępne ustalenia na temat powrotu dzieci klas I-III szkoły podstawowej mają być ogólnopolskieWszystko wskazuje na to, że reszta restrykcji znoszona będzie w oparciu o regionalne dane dotyczące nowych zakażeń koronawirusemMożliwe, iż niedługo rządzący ogłoszą możliwość wznowienia pracy niektórych galerii handlowych oraz część sektora usług, czyli salonów kosmetycznych i fryzjerskichNa ten moment w najlepszej sytuacji znajduje się woj. podlaskie. Poza tym regionem poniżej progu wskazanego przez rządzących znajduje się jeszcze 5 innych województwOstatnio rządzący zdecydowali się na przedłużenie obostrzeń dla całego kraju. Teraz nieoficjalne informacje mówią o tym, że niektóre regiony już niedługo będą mogły cieszyć się nieco łagodniejszymi restrykcjami.Na ten moment nieoficjalne informacje podawane przez portal money.pl mówią o tym, że Adam Niedzielski i Mateusz Morawiecki rozpatrują różne scenariusze związane z luzowaniem obostrzeń. Pewne jest, że w pierwszej kolejności priorytetem jest powrót dzieci do szkół.
Informator z KPRM, na którego powołuje się Wirtualna Polska, przekazał, że decyzje dotyczące regionalizacji obostrzeń mają zostać ogłoszone już w środęObowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu zostanie zniesiony prawdopodobnie w czerwcuWciąż będziemy musieli jednak nosić maseczki w zamkniętych pomieszczeniach oraz w sytuacji, gdy nie ma możliwości zachowania dystansuPewne obostrzenia mogą zostać z nami nawet w okresie letnim.
Goszczący na antenie TVP rzecznik rządu Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że decyzje dotyczące dalszego znoszenia restrykcji związanych z pandemią powinny zostać ogłoszone już w środę 21 kwietnia.Według zapewnień Piotra Müllera postanowienia w sprawie ewentualnego poluzowania ograniczeń zostaną podjęte po zapowiedzianym na jutro posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego.