wtv.pl > Polska > Znoszenie obostrzeń. Już teraz trzy regiony Polski spełniają warunki do nienoszenia maseczek
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:16

Znoszenie obostrzeń. Już teraz trzy regiony Polski spełniają warunki do nienoszenia maseczek

Obostrzenia maseczki
East News/Marek Bazak
  • 15 maja w całej Polsce zniesiony ma zostać obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu

  • Obostrzenie zostanie zniesione jedynie w przypadku, gdy liczba dziennych zakażeń na 100 tys. osób nie przekraczać będzie 15

  • Warunki już dzisiaj spełnione są w województwach podlaskim, podkarpackim oraz warmińsko-mazurskim

Tzw. wygaszanie obostrzeń rozpocząć ma się już na początku maja. 

Obostrzenia dotyczące maseczek 

Z początkiem kolejnego miesiąca rozpocząć się ma zapowiadane podczas ostatniej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, luzowanie obostrzeń. Rządowy plan przewiduje powolne odmrażanie gospodarki oraz powrót do edukacji stacjonarnej. 

Jednym z elementów przywracania "normalności" jest też rezygnacja z zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu, które obowiązuje już od prawie 7 miesięcy. Dodatkowo, na początku roku wprowadzono nakaz używania maseczek, które od tej pory nie mogły zostać zastępowane przez szaliki, chustki, czy przyłbice. 

Ich noszenie okazało się wyjątkowo kłopotliwe i niekomfortowe, zwłaszcza podczas dodatnich temperatur. Dodatkowo dochodził jeszcze koszt - obecnie cena jednej sztuki waha się w granicach 2 zł, choć jeszcze półtora roku temu za maseczkę chirurgiczną należało zapłacić zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu groszy. Po wybuchu pandemii ceny poszybowały do nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę!

Od 15 maja maseczki mają być obowiązkowe jedynie w zamkniętych przestrzeniach. Rezygnacja z tego obostrzenia ma się jednak odbyć jedynie w przypadku, gdy spełnione zostaną określone warunki. 

3 województwa już dzisiaj mogłyby zrezygnować z maseczek 

Zasłanianie ust i nosa zniesione ma zostać tylko w przypadku, gdy dzienna liczba zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony, lato powitamy w maseczkach na twarzach. 

Wszystko wskazuje jednak na to, że zniesienie tego obostrzenia jest bardzo realne. Już dziś takim wskaźnikiem pochwalić się mogą trzy województwa w Polsce. 

Chodzi o podlaskie (11,5/100 tys.), podkarpackie (12/100 tys.) oraz warmińsko-mazurskie (13,3/100 tys.). Do magicznej "piętnastki" zbliżają się też kolejne regiony Polski - Pomorze i Lubelszczyzna. 

Sam minister zdrowia nie podchodzi do pomysłu rezygnacji z maseczek z nadmiernym optymizmem. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" wyraził obawy, że w przypadku zniesienia obowiązku zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu, pojawią się liczbe przypadki łamania obostrzeń również w zamkniętych przestrzeniach

Początek planu odmrażania gospodarki zostal zaplanowany na 1 maja. Potrwać ma do końca miesiąca, kiedy mają zostać otwarte m.in. lokale gastronomiczne, kina, teatry, czy siłownie. Funkcjonować będą musiały jednak w określonym reżimie sanitarnym. 

Źródło: wp.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: