wtv.pl > Polityka > Rzecznik rządu Piotr Müller zdradził plany możliwych dalszych kroków w sprawie obostrzeń
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:17

Rzecznik rządu Piotr Müller zdradził plany możliwych dalszych kroków w sprawie obostrzeń

Jakie obostrzenia znikną w następnej kolejności?
Piotr Molecki/East News
  • Piotr Müller był gościem programu „Tłit”, gdzie odpowiedział na pytania dotyczące obostrzeń

  • Rzecznik rządu zdradził, iż rządzący rozpatrują możliwość ponownego otwarcia ogródków lokali gastronomicznych

  • Dodatkowo możliwe, iż w okresie letnim nie będzie już konieczności noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni otwartej

  • Wszystko jest jednak jeszcze w fazie dyskusji i jest mocno zależne od kształtowania się sytuacji epidemiologicznej w Polsce

Wczoraj rząd poinformował, że obostrzenia już od 26 kwietnia w aż 11 województwach ulegną poluzowaniu. Nie znaczy to jednak, iż pytania dotyczące dalszych kroków polityków przestały się pojawiać.

Na część tych dotyczących dalszej polityki rządu w kwestii luzowania obostrzeń odpowiedział Piotr Müller. Rzecznik rządu był gościem programu „Tłit” Wirtualnej Polski.

Piotr Müller mówi o obostrzeniach

Oczywiście rzecznik rządu podkreślał, iż obecnie w kwestii obostrzeń oraz dalszych decyzji wszystko jest w fazie planów i dywagacji. Nie ulega jednak wątpliwości, iż ministrowie oraz premier Mateusz Morawiecki mają nadzieję, że będzie można zacząć mówić o wdrażaniu łagodniejszych rozwiązań regulujących naszą codzienność.

Na pytanie dotyczące maseczek Piotr Müller wskazał, iż o możliwe, że w okresie letnim zakrywanie ust i nosa na zewnątrz nie będzie konieczne. Podkreślił jednak, że z racji na utrzymującą się ilość nowych zakażeń koronawirusem oraz nowe mutacje na ten moment luzowanie tego obostrzenia nie jest możliwe.

Rzecznik jasno stwierdził, że „za jakiś czas taki ruch będzie podjęty”, jednak obecnie „takich deklaracji jeszcze nie chciałbym składać”. To jednak nie koniec informacji na temat obostrzeń, jakimi podzielił się Piotr Müller.

Co z gastronomią i kościołami?

W czasie swojej wizyty w programie „Tłit” reprezentujący rząd polityk podkreślał, iż wiele decyzji jest uzależnione od tego, jak kształtować będzie się dalsza sytuacja epidemiologiczna w kraju. Możliwe jednak, że plany dotyczące dalszego luzowania obostrzeń poznamy już w następnym tygodniu.

Piotr Müller przekazał bowiem, iż już za tydzień Polacy dowiedzieć mają się najprawdopodobniej tego, jakimi restrykcjami objęte zostaną wesela, czy zwyczajne spotkania rodzinne w większej niż obecnej liczbie 5 osób spoza jednego gospodarstwa domowego.

Również los gastronomii może nieco rozjaśnić się nieco przy okazji zapowiadanych przez rzecznika ogłoszeń. Wskazał on bowiem, że istnieje szansa, że obostrzenia w tym aspekcie również ulegną złagodzeniu. Ma to być związane z pozwoleniem na przyjmowanie gości lokali w ogródkach gastronomicznych. Dziwi fakt, że Piotr Müller wprost stwierdził, że jest to wariant mocno uzależniony od sytuacji, to jednocześnie jak najbardziej realny.

Na stole jest obecnie wiele scenariuszy

Nie jest wiadome, kiedy dokładnie rządzący podzielą się z Polakami kolejnymi decyzjami podjętymi w związku z obowiązującymi obostrzeniami. Słowa rzecznika rządu Piotra Müllera dają jednak cień nadziei, że chociaż część gospodarki ponownie wróci do pracy.

Dużą rolę w snuciu tak optymistycznych wariantów zdejmowania kolejnych restrykcji jest Narodowy Program Szczepień i co za tym idzie rosnąca liczba zaszczepionych osób. Dziś Ministerstwo Zdrowia podało, iż wykonano ponad 9 milionów szczepień, w czym mieści się 7 079 324 osób, które otrzymały już pierwszą dawkę szczepionki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

 Źródło: Interia / Twitter.com @MZ_GOV_PL