wtv.pl
Luzowanie obostrzeń

youtube.com/Onet News

Konferencja Mateusza Morawieckiego. Jest decyzja ws. obostrzeń

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki przekazali dziś najnowsze wytyczne dotyczące luzowania obostrzeń. Do 29 maja do szkół powinni powrócić uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpostawowych. Ponownie otwa

  • Plan odmrażania gospodarki rozpocznie się już 1 maja i w znaczącym stopniu potrwać ma do końca miesiąca

  • W połowie maja do szkół powrócić mają już wszyscy uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zniesiony zostanie również obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu

  • 29 maja ponownie otwarte zostaną lokale gastronomiczne, siłownie, kluby fitness i kina - funkcjonować będą musiały w określonym reżimie sanitarnym

Na wiadomości dotyczące wygaszania obostrzeń z niecierpliwością czekała cała Polska. 

Co dalej z obostrzeniami?

Nadszedł moment, na który czekali chyba wszyscy Polacy. Rząd w końcu zdecydował się podać plan dotyczący wygaszania obostrzeń mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zniesienie pewnych ograniczeń zapowiadane były już od ponad tygodnia. 

Do wcześniejszego zaostrzenia rygoru sanitarnego rząd został zmuszony przez tzw. trzecią falę koronawirusa. Zakończenie się okresu wielkanocnego, sprzyjająca pogoda oraz znacznie wyższe temperatury, doprowadziły do polepszenia się sytuacji epidemicznej w kraju. 

Pozytywne efekty przynosi także coraz powszechniejszy dostęp do szczepień. Mimo opóźnień, proces wakcynacji przebiega sprawnie; jednak specjaliści podkreślają, że by uzyskać zbiorową odporność, zaszczepić powinno się od 40 o 70 % populacji. 

Jeszcze przed konferencją prasową, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że uczniowie z klas I-III powrócą do nauki stacjonarnej już 4 maja

- Dane, które otrzymujemy i dotyczą zakażeń, pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. To są dane, które dają pewne podstawy do ostrożnego, podkreślam – ostrożnego optymizmu - zapowiedział dziś premier Mateusz Morawiecki. 

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że sprawność procesu wygaszania obostrzeń zależeć będzie od sytuacji epidemicznej w Polsce. Zaznaczył, że choć zmniejszona ilość zakażeń skłania do optymizmu, liczba zgonów wciąż pozostaje niepokojąca i na nią zwrócić powinniśmy szczególną uwagę. 

Plan odmrażania gospodarki

- Chcemy żeby gospodarka wracała na normalne tory w sposób naturalny - powiedział premier. Plan przywracania jej normalnego funkcjonowania jest następujący: 

Najszybciej, bo już od 1 maja umożliwiona zostanie aktywność sportowa na świeżym powietrzu, ale także w zamkniętych obiektach i na basenach. Od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym powrócić mają galerie handowe, sklepy budowlane i sklepy meblowe. Otwarte zostaną wówczas również galerie sztuki i muzea.

8 maja działalność będą mogły wznowić hotele. Funkcjonowąć będą jedynie w 50 %-owym obłożeniu. Tydzień później, czyli 15 maja, powrócą restauracje i kawiarnie, choć jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki - w tym momencie tylko w ogródkach i na świeżym powietrzu

15 maja do szkół w trybie hybrydowym powrócić będą mogli uczniowie klas IV-VIII. Wznowione zostaną imprezy okolicznościowe, takie jak wesela i komunie - tylko na zewnątrz i z limitem do 25 osób. 

Kolejny etap odmrażania gospodarki nastąpić ma 29 maja, kiedy to do szkół powrócić mają również uczniowie szkół ponadpodstawowych. Nareszcie będzie też można świadczyć usługi gastronomiczne wewnątrz lokali. Limit osób zostanie podwyższony do 50 osób. Nastąpi również otwarcie siłowni i klubów fitness, kin oraz teatrów

Od 15 maja na wolnym powietrzu nie trzeba będzie już nosić maseczek. Obowiązek ich zakładania wciąż panować będzie jednak w przestrzeniach zamkniętych oraz wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu międzyludzkiego. 

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił pozytywy coraz powszechniejszego dostępu do szczepień. Dodał, że sam jest już po wakcynacji środkiem AstraZeneca. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >