wtv.pl
Od czwartku lockdown może objąć całą Polskę.

Jakub Kaminski/East News

Nieoficjalne: lockdown obejmie znowu całą Polskę. Ujawniono kluczową datę

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy RMF FM wynika, że w rządzie zapadła już decyzja dotyczące wprowadzenia ogólnopolskiego lockdownu. Jeśli sytuacja epidemiczna się nie poprawi, może to nastąpić jeszcze w tym tygodniu.

Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM Krzysztofa Brendy wynika, że w rządzie zapadła decyzja co do ewentualnego lockdownu w całej Polsce. Jak czytamy na portalu rmf24.pl, miałby on nastąpić, jeśli w czwartek liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przewyższy 25 tysięcy

Wcielenie tych planów w życie oznaczałoby porzucenie realizowanej dotychczas strategii regionalizacji obostrzeń epidemicznych. Póki co zaostrzone restrykcje obowiązują w czterech polskich województwach o największej liczbie zakażeń: warmińsko-mazurskim, pomorskim oraz - od poniedziałku, 15 marca - lubuskim i mazowieckim.

Rozszerzenie obostrzeń obowiązujących w tych województwach na całą Polskę oznaczałoby konieczność ponownego zamknięcia w całym kraju części sklepów w galeriach handlowych. Otwarte pozostałyby m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie oraz salony fryzjerskie i optyczne, banki czy pralnie.

Zawieszona zostałaby także działalność hoteli, stoków narciarskich, basenów i innych obiektów sportowych (które byłyby dostępne tylko dla sportowców) oraz przejście uczniów nauczania początkowego na nauczanie hybrydowe.

Lockdown od czwartku prawdopodobny?

Jak sugeruje RMF FM, biorąc pod uwagę obserwowaną tendencję przyrostu zakażeń - dziś na przykład 4,5 tys. zakażeń więcej niż przed tygodniem - trzeba przyznać, że prawdopodobne jest przekroczenie granicy 25 tysięcy zakażeń w czwartek.

Ponadto według "Rzeczpospolitej" wskaźnik średniej dobowej liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców w okresie 7 dni jest dla całego kraju wyższy niż ten odnotowany na Warmii i Mazurach, gdy zdecydowano się objąć ten region dodatkowymi obostrzeniami

Jak podaje za "Rzeczpospolitą" RMF FM, wskaźnik ten wynosi obecnie dla całej Polski 44,95 i jest najwyższy od 26 listopada. Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że decyzje odnośnie ewentualnego zaostrzania restrykcji ogłoszone zostaną w czwartek, zatem jeśli tendencja wzrostowa liczby zakażeń się nie zatrzyma, możemy spodziewać się rozszerzenia obostrzeń.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu rząd poinformował o uruchomieniu kolejnych szpitali rezerwowych w całej Polsce. "Obecnie funkcjonują 22 szpitale, 13 jest w gotowości, by rozpocząć działalność, gdy będzie taka konieczność. W szpitalach rezerwowych jest łącznie ponad 6 tys. łóżek" - czytamy na portalu gov.pl.

Rząd zapewnia także, że przedsiębiorcy poszkodowaniu w wyniku restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią nie pozostaną bez wsparcia. "Prowadzimy ciągły dialog ze środowiskami, które najbardziej odczuwają skutki pandemii. Na bieżąco dostosowujemy instrumenty pomocowe, żeby jak najlepiej wspierać gospodarkę. W wyniku wielu rozmów z przedsiębiorcami przygotowujemy kolejne rozwiązania" - czytamy na rządowym portalu informacyjnym.

Źródło: RMF FM / rmf24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >