wtv.pl > Polska > Kolejne obostrzenia kwestią czasu? Doniesienia portalu Money
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:15

Kolejne obostrzenia kwestią czasu? Doniesienia portalu Money

Obostrzenia
Jakub Kaminski/East News
  • Kolejne obostrzenia na terenie całego kraju są jedynie kwestią czasu donosi portal Money.pl.

  • Według ich wyliczeń wynika, że kolejne obostrzenia w skali całego kraju pojawią się jeszcze w tym tygodniu.

  • Informacje powinny zostać potwierdzone w czwartek lub piątek.

Jak na razie nic nie jest pewne. Rzecznik ministerstwa uspokaja. Wszystko zależy od tego, jak pandemia będzie wyglądała w najbliższych dniach. 

Kolejne obostrzenia na całą Polskę? Money.pl donosi

Czy kolejne obostrzenia rozciągnięte tym razem na całą Polskę są możliwe? Wcześniej o temacie pisało radio RMF FM - jak obliczyli jego dziennikarze, wzrost zakażeń, który ma miejsce teraz, może sprawić, że niedługo zostaną przekroczone normy, które pozwalały wcześniej na luzowanie ograniczeń w wielu miejscach w Polsce. 

Jak na razie w sytuacji niemal całkowitego lockdownu znalazły się cztery województwa - warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie i lubuskie. Na dobrej drodze do tego, by również zostać zamkniętymi jest zaś już kolejne siedem. Jak na razie najmniej zakażeń wykrywa się w województwie lubelskim.

Wzrastająca liczba zakażeń oraz fakt, że ponownie trzeba było uruchomić szpitalne rezerwy sprawiają, że bardzo możliwy jest kolejny lockdown, tym razem jednak rozciągnięty na całą Polskę. Może się okazać, że nie ocaleją również te województwa, które nie wymagają natychmiastowej interwencji - w pewnym momencie utrzymywanie podziału traci sens.

Średni próg zakażeń wynosi w tej chwili 40 infekcji na 100 tys. mieszkańców. Każde województwo, które przekracza ten próg, znajduje się w stanie alarmowym dla ministerstwa. W tej chwili w takiej sytuacji prócz czterech zamkniętych województw znalazły się również woj. śląskie (46,4), woj. kujawsko-pomorskie (45,8), woj. dolnośląskie (41,8) oraz woj. podkarpackie (41).

Blisko progu znajdują się również woj. wielkopolskie (39), woj. łódzkie (35) i woj. małopolskie (36,8). Pozostałe województwa jedynie lekko przekraczają próg 30 zarażonych na 100 tys. mieszkańców lub w ogóle do niego nie dochodzą. 

Jeśli rząd będzie chciał podjąć decyzję dotyczącą podobnych działań w pozostałych województwach tak, jak zrobił to we wcześniejszych czterech, możemy spodziewać się kolejnego lockdownu, donosi Money.pl. 

Co oznacza objęcie kolejnymi obostrzeniami?

Co dla każdego województwa oznacza objęcie danymi obostrzeniami? Przede wszystkim jest to powrót do tego, czego można było doświadczyć w listopadzie i grudniu - zamknięta będzie większość sklepów w galeriach handlowych, szkoły wrócą do zdalnego nauczania (choć ministerstwo stara się o pozostawienie hybrydowego tam, gdzie to możliwe), a także zamknięcie obiektów sportowych, kulturalnych i hotelowych. 

Według informacji od źródeł Money.pl, na spotkaniu rządowym w tej sprawie padało wiele pytań, na które nikt nie znał jeszcze odpowiedzi - chodziło m. in. o to, co zrobić, jeśli liczba zakażeń przebije tę z jesiennej fali oraz czy pojawią się zalecenia dotyczące wychodzenia z domu przez dzieci i seniorów.

Jak zapowiedział rzecznik ministerstwa, sprawa wyjaśni się w czwartek lub piątek.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [money.pl][wtv.pl]