Nauka hybrydowa. Wielu uczniów wraca dziś do szkoły w klasach I-III
Dziś spora część szkół wraca do pracy w częściowym trybie stacjonarnym
W aż 11 województwach zdecydowano się na wprowadzenie nauki hybrydowej
Szkoły zobowiązane zostały do stworzenia harmonogramów pracy i podzieleniem uczniów na grupy, gdzie konieczne jest przypisanie godzin lekcyjnych zarówno w trybie pracy stacjonarnej, jak i zdalnej
Gdzie od dziś, czyli poniedziałku 26 kwietnia, obowiązuje nauka hybrydowa? Liczba województw nie jest mała, jednak nie można mówić o tym, że uczniowie w całej Polsce będą od dziś ponownie mieli okazję spotkania z swoimi koleżankami i nauczycielami.
W województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim obowiązuje dziś nauka hybrydowa. To jedno z obostrzeń poluzowanych przez rządzących z racji na poprawę sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Od 26 kwietnia w części kraju obowiązuje nauka hybrydowa
Jednym z obostrzeń, które uległy znaczącej zmianie jest właśnie kwestia dotycząca szkolnictwa i wprowadzenie nauki hybrydowej w części kraju. Kryterium decydującym w tym aspekcie przyjęto ilość nowych zakażeń na każde 100 tys. osób.
Przedłużająca się nauka zdalna nie jest korzystna dla dzieci. Eksperci monitorujący tę kwestię zwracają uwagę na trudności związane z przyswajaniem materiału oraz ograniczenie kontaktów społecznych z rówieśnikami.
Od dziś uczniowie klas I-III szkoły podstawowej w 11 województwach wracają do częściowej nauki stacjonarnej. Nauka hybrydowa nie jest jednak logistycznie prostym zadaniem dla samych placówek.
Na czym polega nauka hybrydowa?
Nauka hybrydowa to nic innego, jak podzielenie całości uczniów danej szkoły na grupy i ułożenie harmonogramu ich nauki w sposób mieszany. Część uczęszczających do klas I-III szkół podstawowych będzie przychodzić do szkoły, a pozostała część nadal pozostanie w domu.
Obowiązek stworzenia harmonogramu pracy w systemie nauki hybrydowej spoczywa na dyrektorze i nauczycielach poszczególnych klas. Ważne jest by uwzględnić fakt równomiernego rozłożenia ilości godzin poszczególnych grup w systemie stacjonarnym i zdalnym.
Nie zdecydowano się na to, by nauka hybrydowa obowiązywała w całym kraju
Jeszcze przed ogłoszeniem przez rządzących dalszych decyzji dotyczących obostrzeń mówiło się, że to właśnie kwestie związane ze szkołą mogą być zdejmowane na poziomie ogólnopolskim. Niestety informacje te nie zostały potwierdzone i nauka hybrydowa wprowadzona została na podstawie danych regionalnych.
Nauka zdalna nadal pozostaje obowiązkiem w województwach dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim. Tam uczniowie klas I-III nie wrócą do szkolnych ław.
Jedynie przedszkola i żłobki powróciły do normalnej pracy. Wcześniej przez krótki okres placówki te dostępne mogły opiekować się jedynie dziećmi osób, których zawody wyszczególnione były w rozporządzeniu ministra edukacji. Były one bezpośrednio związane z walką przeciwko pandemii koronawirusa.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Policja komentuje sprawę pozostawienia dziecka w oknie życia w Częstochowie
Dr Grzesiowski wytknął błędy w spocie przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia
Polski dyplomata ewakuowany z Indii do kraju. Skomplikowana akcja służb zakończona sukcesem
Źródło: gov.pl / Radio Zet / gazeta.pl