wtv.pl
26 kwietnia w wielu szkołach rozpoczyna się nauka hybrydowa

(zdjęcie wykadrowane) Jakub Kaminski/East News

Nauka hybrydowa. Wielu uczniów wraca dziś do szkoły w klasach I-III

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki zdecydowali, iż sytuacja epidemiologiczna pozwala na wprowadzenie nauki hybrydowej w klasach I-III. W aż 11 województwach część dzieci powróci do szkolnych ławek. Dyrektorzy s

  • Dziś spora część szkół wraca do pracy w częściowym trybie stacjonarnym

  • W aż 11 województwach zdecydowano się na wprowadzenie nauki hybrydowej

  • Szkoły zobowiązane zostały do stworzenia harmonogramów pracy i podzieleniem uczniów na grupy, gdzie konieczne jest przypisanie godzin lekcyjnych zarówno w trybie pracy stacjonarnej, jak i zdalnej

Gdzie od dziś, czyli poniedziałku 26 kwietnia, obowiązuje nauka hybrydowa? Liczba województw nie jest mała, jednak nie można mówić o tym, że uczniowie w całej Polsce będą od dziś ponownie mieli okazję spotkania z swoimi koleżankami i nauczycielami.

W województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim obowiązuje dziś nauka hybrydowa. To jedno z obostrzeń poluzowanych przez rządzących z racji na poprawę sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Od 26 kwietnia w części kraju obowiązuje nauka hybrydowa

Jednym z obostrzeń, które uległy znaczącej zmianie jest właśnie kwestia dotycząca szkolnictwa i wprowadzenie nauki hybrydowej w części kraju. Kryterium decydującym w tym aspekcie przyjęto ilość nowych zakażeń na każde 100 tys. osób.

Przedłużająca się nauka zdalna nie jest korzystna dla dzieci. Eksperci monitorujący tę kwestię zwracają uwagę na trudności związane z przyswajaniem materiału oraz ograniczenie kontaktów społecznych z rówieśnikami.

Od dziś uczniowie klas I-III szkoły podstawowej w 11 województwach wracają do częściowej nauki stacjonarnej. Nauka hybrydowa nie jest jednak logistycznie prostym zadaniem dla samych placówek.

Na czym polega nauka hybrydowa?

Nauka hybrydowa to nic innego, jak podzielenie całości uczniów danej szkoły na grupy i ułożenie harmonogramu ich nauki w sposób mieszany. Część uczęszczających do klas I-III szkół podstawowych będzie przychodzić do szkoły, a pozostała część nadal pozostanie w domu.

Obowiązek stworzenia harmonogramu pracy w systemie nauki hybrydowej spoczywa na dyrektorze i nauczycielach poszczególnych klas. Ważne jest by uwzględnić fakt równomiernego rozłożenia ilości godzin poszczególnych grup w systemie stacjonarnym i zdalnym.

Nie zdecydowano się na to, by nauka hybrydowa obowiązywała w całym kraju

Jeszcze przed ogłoszeniem przez rządzących dalszych decyzji dotyczących obostrzeń mówiło się, że to właśnie kwestie związane ze szkołą mogą być zdejmowane na poziomie ogólnopolskim. Niestety informacje te nie zostały potwierdzone i nauka hybrydowa wprowadzona została na podstawie danych regionalnych.

Nauka zdalna nadal pozostaje obowiązkiem w województwach dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim. Tam uczniowie klas I-III nie wrócą do szkolnych ław.

Jedynie przedszkola i żłobki powróciły do normalnej pracy. Wcześniej przez krótki okres placówki te dostępne mogły opiekować się jedynie dziećmi osób, których zawody wyszczególnione były w rozporządzeniu ministra edukacji. Były one bezpośrednio związane z walką przeciwko pandemii koronawirusa.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

 Źródło: gov.pl / Radio Zet / gazeta.pl

Podobne artykuły

Pixabay/_Alicja_ - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Nie żyje Jerzy Kieżun, bohater powstania warszawskiego

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >

Polska

Lubuskie. 3-latka pogryziona przez amstaffa, pokaleczona trafiła do szpitala

Czytaj więcej >