wtv.pl
Rząd

Piotr Molecki/East News

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. obostrzeń

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Rząd właśnie opublikował w Dzienniku Ustaw najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Tuż przed maj&oacu

W Dzienniku Ustaw właśnie opublikowano rozporządzenie regulujące część obostrzeń, które rząd już wcześniej zamierzał poluzować. Na pierwszy ogień poszły instytucje kultury, wydarzenia państwowe oraz uprawianie sportu. 

Jak czytamy w rozporządzeniu, do 7 maja prowadzenie działalności przez instytucje kultury oraz inne podmioty [...] galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia limitu jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej oraz zasłaniania przez odwiedzających ust oraz nosa. 

Rząd już oficjalnie wprowadził zmiany w obostrzeniach

Prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej dopuszczono w konkretnych warunkach. Rząd w rozporządzeniu uwzględnił sport zawodowy, zawodników pobierających stypendium sportowe, członków kadr narodowych i olimpijskich, lig zawodowych, igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych, a także dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym.

Dopuszcza się uprawianie sportu na świeżym powietrzu, przy czym w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż 50 osób. Odmrożone zostają także baseny i obiekty kryte "w przypadku zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia". W tym przypadku panuje limit połowy maksymalnego obłożenia, przykładowo, basenu.

W obiektach i placówkach świadczących usługi pocztowe panuje limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Limit nie uwzględnia pracowników obsługi. 

Co więcej, uroczystości o charakterze państwowym lub międzypaństwowym mogą odbywać się tylko i wyłącznie z udziałem organizatorów, zaproszonych gości oraz osób zaangażowanych w organizację i obsługę uroczystości. 

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 roku.

Od 4 maja zmiany przejdą obostrzenia w kościołach. Miejsca kultu dotychczas musiały mierzyć się z limitem 1 osoby na aż 20 metrów kwadratowych związku wyznaniowego. Już po majówce mowa o starym, 15-metrowym limicie. Rząd rekomenduje, jednak nie zmusza do odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu.

Od 4 maja wszyscy uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przechodzą na nauczanie stacjonarne. Już 14 maja pozostali uczniowie przechodzą na nauczanie hybrydowe.

Na ten moment na rozmrożenie pozostałych gałęzi gospodarki wciąż będzie trzeba zaczekać. 

Od 15 maja będziemy mogli udać się do kin i teatrów na świeżym powietrzu, jednak przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Już 29 maja miejsca te będą mogły organizować projekcje filmów w wyznaczonych do tego salach.  

W bibliotekach dopuszcza się wydawanie zbiorów przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 metrów kwadratowych Kościoła katolickiego. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Dziwna wymiana zdań między Krystyną Pawłowicz a Mariuszem Ciarką

  • Znoszenie obostrzeń. Już teraz trzy regiony Polski spełniają warunki do nienoszenia maseczek

  • Kontrowersyjny lot Andrzeja Dudy. Ujawniono stenogramy

Źródło: [WTV]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >