wtv.pl > Polska > W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. obostrzeń
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:16

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. obostrzeń

Rząd
Piotr Molecki/East News

W Dzienniku Ustaw właśnie opublikowano rozporządzenie regulujące część obostrzeń, które rząd już wcześniej zamierzał poluzować. Na pierwszy ogień poszły instytucje kultury, wydarzenia państwowe oraz uprawianie sportu. 

Jak czytamy w rozporządzeniu, do 7 maja prowadzenie działalności przez instytucje kultury oraz inne podmioty [...] galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia limitu jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej oraz zasłaniania przez odwiedzających ust oraz nosa. 

Rząd już oficjalnie wprowadził zmiany w obostrzeniach

Prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej dopuszczono w konkretnych warunkach. Rząd w rozporządzeniu uwzględnił sport zawodowy, zawodników pobierających stypendium sportowe, członków kadr narodowych i olimpijskich, lig zawodowych, igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych, a także dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym.

Dopuszcza się uprawianie sportu na świeżym powietrzu, przy czym w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż 50 osób. Odmrożone zostają także baseny i obiekty kryte "w przypadku zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia". W tym przypadku panuje limit połowy maksymalnego obłożenia, przykładowo, basenu.

W obiektach i placówkach świadczących usługi pocztowe panuje limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Limit nie uwzględnia pracowników obsługi. 

Co więcej, uroczystości o charakterze państwowym lub międzypaństwowym mogą odbywać się tylko i wyłącznie z udziałem organizatorów, zaproszonych gości oraz osób zaangażowanych w organizację i obsługę uroczystości. 

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 roku.

Od 4 maja zmiany przejdą obostrzenia w kościołach. Miejsca kultu dotychczas musiały mierzyć się z limitem 1 osoby na aż 20 metrów kwadratowych związku wyznaniowego. Już po majówce mowa o starym, 15-metrowym limicie. Rząd rekomenduje, jednak nie zmusza do odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu.

Od 4 maja wszyscy uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przechodzą na nauczanie stacjonarne. Już 14 maja pozostali uczniowie przechodzą na nauczanie hybrydowe.

Na ten moment na rozmrożenie pozostałych gałęzi gospodarki wciąż będzie trzeba zaczekać. 

Od 15 maja będziemy mogli udać się do kin i teatrów na świeżym powietrzu, jednak przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Już 29 maja miejsca te będą mogły organizować projekcje filmów w wyznaczonych do tego salach.  

W bibliotekach dopuszcza się wydawanie zbiorów przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 metrów kwadratowych Kościoła katolickiego. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Powiązane