wtv.pl
Tegoroczne pierwsze komunie święte po raz kolejny odbędą się w reżimie sanitarnym.

CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS

Zapadła klamka ws. komunii świętych w czasie pandemii. Wiadomo co dalej

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Tegoroczne pierwsze komunie święte po raz kolejny odbędą się w reżimie sanitarnym. Szczegółowe wytyczne dotyczące uroczystości odbywających się w trakcie epidemii koronawirusa przedstawiają hierarchowie kolejnych diecezji.

Wobec przedłużającej się pandemii uroczystości przyjęcia pierwszej komunii świętej po raz kolejny odbiegać będą od normy. W zdecydowanej większości parafii wydarzenie odbędzie się w małych grupach, a nawet indywidualnie.

Oficjalne komunikaty w sprawie tegorocznych komunii wystosowała już znaczna część diecezji. Ich szczegóły przytacza Interia.

Pierwsze komunie święte 2021. Obowiązek rodziców

Podkreślano, że przygotowanie dzieci do sakramentu to nade wszystko obowiązek rodziców i opiekunów, a także proboszczów. W stanowisku archidiecezji gnieźnieńskiej wskazano, że ksiądz prowadzący daną parafię "winien mieć moralną pewność, że zarówno rodzice, jak i on sam uczynili co możliwe w obecnym czasie, aby dzieci do tego wydarzenia jak najlepiej przygotować".

Zaznaczono, że szczegóły dotyczące terminów i formy uroczystości należy omówić z rodzicami dzieci idących do komunii. Podobne komunikaty wystosowały również archidiecezja warszawska, lubelska, płocka, katowicka czy sandomierska.

Cytowany przez portal abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, przekazał, że sakramentu nie należy jednak odkładać na "bliżej nieokreśloną przyszłość". Zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja należy do rodziców, którzy powinni skonsultować ją z proboszczem.

Zwrócono uwagę, że jako modelowy przykład organizacji uroczystości posłużyć mogą doświadczenia z roku ubiegłego. Preferowanym wyjściem ma być organizacja wydarzenia w niewielkich grupach bądź indywidualnie.

Diecezje, w tym choćby reprezentowana przez bp. Marka Solarczyka diecezja radomska, zaznaczały, że w celu zadbania o bezpieczeństwo uczestników warto zwiększyć liczbę dni, w których organizowane będą pierwsze komunie.

W komunikacie diecezji warszawsko-praskiej podkreślono z kolei, że pandemia umożliwi dzieciom skupienie się na istocie sakramentu i zrezygnowanie "z wielu aspektów uroczystości barokowych", z jakimi często wiązała się okołokomunijna otoczka.

Płocki biskup Piotr Libera dodał z kolei, że mimo udzielonej w związku z pandemią dyspensy, nie powinno się rezygnować z nabożeństw, w których udział wezmą dzieci przygotowujące się do pierwszej komunii.

Ksiądz Łukasz Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży w archidiecezji warszawskiej dodał, że choć pierwsza komunia jest bez wątpienia istotnym momentem w życiu dziecka, powinna służyć jako "początek nowego rozdziału".

Nie można na nią patrzeć, jako moment kulminacyjny, po którym nic dalej się nie dzieje, wskazał, cytowany przez Interię.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Lewica chce podnieść emerytury. Może skorzystać aż 76 tys. osób

  • Ministerstwo Zdrowia apeluje do seniorów ws. szczepień

  • Co po nauczaniu zdalnym? Ekspertka podaje konkretne scenariusze

źródło: Interia

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >