wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Konferencja ministra. Wiadomo już, co z obostrzeniami, przedstawiono szczegóły zmian

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji o zmianach dotyczących obowiązujących od 27 marca obostrzeń. Większość obostrzeń zostaje przedłużona o kolejny tydzień. Od poniedziałku wznowione zostanie funkcjonowanie żłobków i p

Na te zapowiedzi Polki i Polacy czekali od wielu dni. Minister zdrowia poinformował o tym, z jakimi obostrzeniami przyjdzie nam funkcjonować w najbliższych tygodniach. 

Minister zdrowia o obostrzeniach 

27 marca wprowadzone zostały w kraju nowe obostrzenia mające przeciwidziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Radykalne decyzje podyktowane były znacznym zwiększeniem dziennej ilości przypadków zachorowań, spowodowanej nadejściem tzw. trzeciej fali zachorowań. 

Konieczność wprowadzenia nowych ograniczeń premier Mateusz Morawiecki argumentował trudną sytuacją polskiej służby zdrowia w walce z pandemią. Warto zwrócić uwagę na to, że coraz powszechniejsza stała się w Polsce brytyjska odmiana koronawirusa

Zamrożenie wielu dziedzin gospodarki wzbudziło ogromne niezadowolenie przedsiębiorców, którzy po raz kolejny musieli zawiesić swoją działalność biznesową i czekać na nowe decyzje Ministerstwa Zdrowia. Dziś nareszcie ogłoszone zostały informacje dotyczące przyszłości obostrzeń

Podczas konferencji głos zabrał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że sytuacja zaczyna się stabilizować, ale wciąż musimy stosować się do wcześniejszych wytycznych. Optymistyczna ma być jednak tendencja do zmniejszenia liczby wykonywanych testów w POZ-ach. 

- To apogeum fali trzeciej, jeśli chodzi o liczbę zachorowań mieliśmy w poprzednich tygodniach, natomiast teraz ta fala przetacza się przez szpitale - powiedział Adam Niedzielski. 

Minister zdrowia podkreślił, że sytuacja w szpitalach jest stabilna - wciąż dostępne są łóżka, również te z respiratorami. 

- Sytuacja w szpitalach wygląda tak, że mamy zajęte 34 000 łóżek, ta dostępność łóżek jeżeli chodzi o cały system przeznaczony do walki z covidem to jest prawie 46 000, czyli ten bufor bezpieczeństwa na dziś to 12 000 łóżek (...) Pacjentów pod respiratorami mamy 3,5 tys. na 4,5 tys. dostępnych łóżek respiratorowych - poinformował minister. 

Obostrzenia przedłużone o tydzień 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obostrzenia zostają przedłużone o kolejny tydzień, co oznacza, że wstępnie potrwają przynajmniej do 25 kwietnia.  

Nie dotyczyć to będzie jednak żłobków i przedszkoli - te, jak zapowiadał już kilka dni temu minister edukacji, wznawiają działalność już od poniedziałku. 

Od 18 kwietnia dowolona zostanie również aktywność sportowa na wolnym powietrzu. Minister zdrowia już teraz powiadomił jednak, że w tym roku majówkę przyjdzie nam spędzić zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. Polacy mogą zapomnieć zatem o grillowaniu i spędzaniu czasu w licznym gronie rodzinnym i wśród znajomych. Nie będzie też możliwości wyjazdów do hoteli, które pozostaną zamknięte przynajmniej do 3 maja.  

- Do 3 maja nie będzie możliwe prowadzenie działalności hoteli i obiektów noclegowych, na zasadach, które obowiązują do tej pory - powiadomił Adam Niedzielski. 

Szef resortu zdrowia przestrzegł, że podczas majówki mają wzrosnąć przeprowadzane przez policję kontrole przestrzegania obostrzeń

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefinedundefined

Podobne artykuły

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Polska

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

Czytaj więcej >
Widzowie „Rancza” znali ich z roli dopasowanego małżeństwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna

Polska

Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”

Czytaj więcej >