wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Konferencja ministra. Wiadomo już, co z obostrzeniami, przedstawiono szczegóły zmian

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji o zmianach dotyczących obowiązujących od 27 marca obostrzeń. Większość obostrzeń zostaje przedłużona o kolejny tydzień. Od poniedziałku wznowione zostanie funkcjonowanie żłobków i p

Na te zapowiedzi Polki i Polacy czekali od wielu dni. Minister zdrowia poinformował o tym, z jakimi obostrzeniami przyjdzie nam funkcjonować w najbliższych tygodniach. 

Minister zdrowia o obostrzeniach 

27 marca wprowadzone zostały w kraju nowe obostrzenia mające przeciwidziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Radykalne decyzje podyktowane były znacznym zwiększeniem dziennej ilości przypadków zachorowań, spowodowanej nadejściem tzw. trzeciej fali zachorowań. 

Konieczność wprowadzenia nowych ograniczeń premier Mateusz Morawiecki argumentował trudną sytuacją polskiej służby zdrowia w walce z pandemią. Warto zwrócić uwagę na to, że coraz powszechniejsza stała się w Polsce brytyjska odmiana koronawirusa

Zamrożenie wielu dziedzin gospodarki wzbudziło ogromne niezadowolenie przedsiębiorców, którzy po raz kolejny musieli zawiesić swoją działalność biznesową i czekać na nowe decyzje Ministerstwa Zdrowia. Dziś nareszcie ogłoszone zostały informacje dotyczące przyszłości obostrzeń

Podczas konferencji głos zabrał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że sytuacja zaczyna się stabilizować, ale wciąż musimy stosować się do wcześniejszych wytycznych. Optymistyczna ma być jednak tendencja do zmniejszenia liczby wykonywanych testów w POZ-ach. 

- To apogeum fali trzeciej, jeśli chodzi o liczbę zachorowań mieliśmy w poprzednich tygodniach, natomiast teraz ta fala przetacza się przez szpitale - powiedział Adam Niedzielski. 

Minister zdrowia podkreślił, że sytuacja w szpitalach jest stabilna - wciąż dostępne są łóżka, również te z respiratorami. 

- Sytuacja w szpitalach wygląda tak, że mamy zajęte 34 000 łóżek, ta dostępność łóżek jeżeli chodzi o cały system przeznaczony do walki z covidem to jest prawie 46 000, czyli ten bufor bezpieczeństwa na dziś to 12 000 łóżek (...) Pacjentów pod respiratorami mamy 3,5 tys. na 4,5 tys. dostępnych łóżek respiratorowych - poinformował minister. 

Obostrzenia przedłużone o tydzień 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obostrzenia zostają przedłużone o kolejny tydzień, co oznacza, że wstępnie potrwają przynajmniej do 25 kwietnia.  

Nie dotyczyć to będzie jednak żłobków i przedszkoli - te, jak zapowiadał już kilka dni temu minister edukacji, wznawiają działalność już od poniedziałku. 

Od 18 kwietnia dowolona zostanie również aktywność sportowa na wolnym powietrzu. Minister zdrowia już teraz powiadomił jednak, że w tym roku majówkę przyjdzie nam spędzić zupełnie inaczej niż w poprzednich latach. Polacy mogą zapomnieć zatem o grillowaniu i spędzaniu czasu w licznym gronie rodzinnym i wśród znajomych. Nie będzie też możliwości wyjazdów do hoteli, które pozostaną zamknięte przynajmniej do 3 maja.  

- Do 3 maja nie będzie możliwe prowadzenie działalności hoteli i obiektów noclegowych, na zasadach, które obowiązują do tej pory - powiadomił Adam Niedzielski. 

Szef resortu zdrowia przestrzegł, że podczas majówki mają wzrosnąć przeprowadzane przez policję kontrole przestrzegania obostrzeń

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Marta Kaczyńska miała dostać 3 mln zł odszkodowania po katastrofie smoleńskiej

  • Ujawniono szczegóły wewnętrznych rozmów. Duda był wściekły, krytykował głównie dwie osoby

  • Jest najnowszy sondaż. Koalicjanci Prawa i Sprawiedliwości nie mogą liczyć na miejsce w Sejmie

undefinedundefined

Paweł Sekmistrz

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >
Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >
Pożar

Polska

Pożar budynku mieszkalnego w Piasecznie. Choć mieszkańcy przekonywali strażaków, że wszyscy opuścili budynek, w pogorzelisku odnaleziono zwęglone zwłoki

Czytaj więcej >